• 279
  kötüdür. hepsi kötüdür ki bir hafta bizim lehimize bir hafta bizim aleyhimize düdük çalarlar. bir gün gelir 17 kulüp bildiri yayınlayıp onları kollarlar, bir gün gelir o 17 kulüp tek tek hakemleri hedef alan açıklama yaparlar. bu takımların kötü olduğunu değil hakemlerin kötü olduğunu gösterir. her hafta kimin lehine düdük çalarlarsa gündem olurlar. o takımın hakemler tarafından kollandığı konuşulur. diğer hafta da o takımın aleyhine kararlar olursa hakemlere sövülür. bu yıllardır böyle olmuştur. değişmeyen tek şey türk hakemlerinin kötü olmasıdır.
 • 280
  standardı olmayan topluluk.

  taraftarlık etkisiyle sıcağı sıcağına yanlı yoruma düşmemek için dün akşam bir şey yazmadım. bunu herkese tavsiye ederim öncelikle.

  (bkz: 10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçı)'nda bana kalırsa ne henry'nin ne de trabzonlu oyuncunun aldığı temaslar penaltı değildi. tıpkı daha önce ozan'ın, kasımpaşa'da oynarken diagne'ye ancak bir tüy kadar hafif şiddette dokunduğu pozisyonun penaltı olmadığı gibi. hiç sevmiyorum bu tip penaltıları. yahu bir baksana nasıl düşüyor oyuncular, o darbelerden bir sürü oluyor maçta.

  ozan'ın pozisyonunda aleyhimize, trabzon maçında ise lehimize karar verdiler. ne yaptıkları belli değil.

  hakem, trabzonlu oyuncuların birçok pozisyonda dikine giden oyuncularımızı indirdiği müdahelelere kart çıkarmadı. haliyle diagne'nin sarı kartını da veremedi.

  tüm takımların galibiyetine gölge düşüyor böyle dengesiz kararlar verilince. var odası mesela kırmızı kartlara karışıyor, dün yuto'nun pozisyonunda çağırması gerekirdi hakemi. ayrıca teknik ekibimizin de sıcağı sıcağına soldado olayı olmuşken yabancı oyuncularımızı bir uyarması fena olmazdı.

  takımların bir maç lehine, bir maç aleyhine standartsız kararlar veriyorlar. galibiyetin tadını çıkaramıyor insan. yabancı hakem gelmesini geçtim, bence tüm tff ve mhk gibi kurum ve kurullar direkt özelleştirilip futbolla ilgili olan yabancı bir ingiliz profesyonel şirketine falan devredilsin. başka türlü çözülmez bu sorun.
 • 283
  liyakatin olmadığı her sistem gibi çürümeye mahkumdur, rezildir, lakin türk futbolundaki sorunların temel sebebi değildir. yabancı hakemler gelse yine aynı tartışmalar dönecekti, çözüm değil yani. federasyonun ve ona bağlı tüm kurumların nasıl ki istifa etmesi gerekiyorsa aynı şekilde türk futbol izleyicisinin de kafa yapısının değişmesi gerekiyor. bu bizim için de geçerli, diğer tüm kulüpler için de geçerli. her maça bir komplo teorisi yazılmaya devam edecekse isterse yabancı hakem değil marslı hakemler yönetsin, aynı tas aynı hamam. 5. hafta eyyam muhabbetleri başlar yine.
 • 284
  aleyhimize karar verdiklerinde genellikle puanımızdan oluyoruz. bir iki pozisyonda ortaya karar verdiklerinde kollanıyor oluyoruz. lehimize hata yaptıklarında kıyamet kopuyor. 10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçında trabzonun bence penaltı olan pozisyonu dışında bir hatası olmayan ümit öztürk’ün ipini çektiler. ne zaman galatasaray doğru yolda olsa bazılarının canı çok yanıyor. çok şükür ki allah’ın adaleti hiç şaşmıyor.