• 1199
    defansif oyun kuruculara ve registalara verilen değerin inanılmaz yükseldiği günümüz futboluna bakarsak, bonservisi 100 milyon euro seviyelerinde guardiola, sarri ve conte gibi teknik direktörlerin kadrosuna katmak için kapıştığı bir oyuncu olurdu.

    işte böyle bir oyuncudan vazgeçti fatih terim 2000 yılında. peki, vazgeçmesi kötü mü oldu? bence hayır, çünkü güçlü bir oyun planı ve üst üste yapılan pratiklerle mükemmelleşen bir sistemi vardı. bu sistemin en iyi şekilde işlemesini sağlayan ise, tugay yerine tercih edilen emre-okan-suat üçlü orta sahasıydı.

    işte o zaman doğru tercihi yapan fatih terim, 2019-2020 transfer sezonu planlamasında en büyük yanlışı orta saha konusunda yaptı. nzonzi ve seri gerçekten üst düzey kaliteye sahip orta sahalar ama dinamizm olarak istenilen katkıyı yapamıyorlar.

    eğer takım düzelecekse, önce doğru orta sahaya ihtiyaç duyuyoruz. bizim orta sahamızın, tugay gibi bir efsaneye bile tercih edilen, dinamik ve rakibe nefes aldırmayan emre-okan-suat gibi bir orta saha olması gerekiyor. böyle bir orta sahaya bir de pivot santrfor ekleyebilirsek, oyun olarak çok daha yüksek seviyelere en pratik şekilde çıkabiliriz.