• 97
  tv kanalı.

  bir zamanlar türkiye'deki tek televizyon kanalı, bu kanaldı. lig maçlarını yayınlarlar, babam da maçları buradan takip ederdi. hüseyin başaran, abidin aydoğdu, orhan ayhan, tansu polatkan gibi iyi spikerlere sahipti. lakin senkronizasyon problemi yaşarlardı; ses, görüntüden önce gelirdi. babam da söylene söylene maçları izlerdi.

  zamanla trt 2 açıldı, özel televizyon kanalları yayına girdi, cine 5 açıldı, digitürk çıktı, hüseyin başaran rahmetli oldu, abidin aydoğdu emekliye ayrıldı, tansu polatkan naif sesini radyolardan duyurmayı tercih etti. ama bu herifler senkronizasyon problemini çözemedi. dünya kupaları, avrupa şampiyonları, olimpiyatlar, kupa maçları, şampiyonlar ligi karşılaşmaları, avrupa ligi maçları, 1.lig maçları... hepsinde, ses görüntüden önce geldi.

  buna rağmen, umarım ligin yayın haklarını (bizim paramızla:) alırlar. bizi şifrenin zulmunden kurtarıp, senkronizasyon problemiyle baş başa bırakırlar.
 • 99
  bein iptallerindeki en önemli sebeplerden birisi beşiktaşlı yorumcularla dolu olmasıyken, fatih doğan, fırat günayer gibi isimlerle dolu trt'nin yayıncı kuruluş olması hiçbir şeyi değiştirmez. ha geçmediğimiz köprülere dünyanın parasını ödüyoruz; az bişey de maçlar için trt'ye ödemişiz çok fark etmez ama yayın politikası konusunda kışın buraları coştururuz yine. devlet kanalını dekoder iadesiyle protesto da edemeyiz.
 • 100
  cuma akşamları das boot'u parça parça veren kanaldı aynı zamanda. (trt 2 veya 3 te olabilir anımsayamıyorum) 6 bölüm halinde das boot'u izlemiştik.

  ayrıca cuma akşamları ve cumartesileri trt2 de anime seriler, cumartesi sabahları da gerçekten bu yaşımda olsam izleyeceğim (kral arthur'lu bir tane vardı anımsayan lütfen ismini paylaşsın) animeleri veren bir kanaldı.

  he-man , voltron gibi dublajı orjinalinden güzel cingleları yapılmış çizgifilmleri konuşmuyorum bile.

  2000 - 2001 de band of brothers ile beraber logo değiştirmiş atılım yapmıştı. 7 numara da aynı dönemde çekilmişti. sonra atılımı yapan ekip yandaşlarla değiştirilince bugünkü haline aşama aşama geldi.
 • 102
  yüksek ihtimalle beinsports'un türkiye piyasasından çekileceğinin sinyalleri var. beklediklerini bulamadılar. beinsports kurun 3.80'e sabitlenmesi için isteği var. bu istek kabul edilirse; taviz verilecek. bu taviz verilirse; beinsports, ekonomi biraz daha kötü olunca daha da indirim ister, verilmezse çekilir. teklif için hazırlanan başka şirketlerin olduğu bence gerçekçi değil. bu ekonomide hükümetten onay almayan hiçbir kuruluş bu kadar büyük işin altına girmez. konuşulan haftada 1 maçın da trt'den verilmesi iddiası var.
  trt aslında bu işe ciddi olarak soyunursa; çok daha etkili yayıncılık yapabilir. türkiye'den türki cumhuriyetlere yayın yapan kanallardan 4 büyüklerin maçlarını göstersek; ilgi büyük olur. reklam olarak oralardan gelir elde edilir. oralardan ciddi taraftar potansiyeli edinilir. azerbaycan'da mesela ciddi anlamda türk futbolu takip ediliyor. trt yayınlasa ilgi daha da artar. oradan da sponsorlar forma reklamı verebilir. ligimizin marka değerini arttırmak için şifresiz yayıncılık bir süre gereklidir.
  biraz ülke olarak vizyon meselesi. dünyanın her noktasında premier lig izlendiği için ekonomisi bu kadar büyük. izlenmesini şifresiz yayıncılıkla sağlayabiliriz. trt'nin arapça, trt'nin kürtçe yayın yapılan kanalları da daha işlevsel ve ilgi çekici olur.
 • 104
  sahsen trt’nin bu ise girmesini hic istemem. mevcut serbest piyasa kosullarinda bein’in mevcut odeyeceginin yarisini odeyecek yayinci bile yok maalesef. simdi trt bu ise girerse muhtemelen lig hakettiginden fazla bir degere gelecek. boyle bir durumda da tarihte bir cok ornegini gordugumuz kan emiciler kuluplere cokup ceplerini doldurma yarisina girecekler, hem de neyle bizim vergilerimizle.
  dusunun bir senin verginle tarik camdal alinacak, trt gelirse yabanci siniri da gelecek ki ligin kalitesi dolayisiyla degeri de dusecek, ama senin verginle 1 liralik mala 3 lira belki daha fazla para verilecek.
 • 105
  beinsports çekilir ve ligi yayınlama kararı alırlarsa büyük ihtimalle sahibi olduğu tivibu üzerinden şifreli yayınlayacak olan devlet kurumu. zira trt hd için bile tivibuda ekstra ücret isteyen bu kurumun lig maçlarını bedavaya yayınlayacağınıa hiç ama hiç ihtimal vermiyorum. devletin en büyük tüccar olduğunu, her zıkkımdan dünyalar kadar doğrudan ve dolaylı vergi aldığını unutmamak lazım.

  düzeltme: yoney yeşillendirdi tivibu türk telekomunmuş. (*swh)
 • 109
  zamanında biraz istanbul park, biraz türkiye reklamı olsun diye bernie ecclestone gibi katı bir adamdan formula 1 yayın hakkı alıp, türkiye'de bugün bile görülmeyen kapsamda formula 1 yayınları yapmış olan kanal. dünyanın her yerine çekim ekibi gönderip dilara gönder'e, erbatur ergenekon'a program yaptırdılar, cumartesi-pazar günleri tribünlü yorum programları yaptılar. istanbul park'ta büyük etkinlikler düzenlediler. f1 racing'in yayın haklarını da alıp bu sürede kendi bünyelerinde çıkarttılar. bunları ülkede 5 haneli sayıda insanın takip ettiği, doğru dürüst reklam alamayan bir spor için yaptılar yıllarca.

  umursasalar bein'den iyi para verip süper lig'i alırlar, reklamsız izletirler o bütçeyle.
 • 110
  yayın haklarının bu kimin yönettiği belli olmayan(!) kanal tarafından alınmasını isteyen sözlük yazarlarını görünce hayrete düştüm.

  ne kadar sevmesek de bein sports; federasyon ve federasyonun atanmasını sağlayanlara karşı yabancı sınırı konusunda kendi çıkarlarını koruyarak dik durabiliyor. trt'nin geldiği hal düşünülünce türk futbolunda kontrol altına alınması en zor güç, yani yayıncı kuruluş, kontrol altına alınabilecek ve istenilen her şey (yabancı sınırı vs) rahatlıkla uygulanabilecek.

  başka hangi kanal olursa olsun, bu olmasın.