• 148
  8 nisan 2020 de 5,40 milyon euro değeri olan altay bayındır'ın değeri 4 ağustos 2020'de 8,00 milyon euro'ya çıkmış. biliyorsunuz ki altay bayındır arada geçen sürede şampiyonlar ligi'nde final oynadı ve 12 maçtır a milli takım formasıyla gol yemiyor. doğal olarak da değerindeki bu artış makul. euro kuru gibi adam değerine değer katıyor, durduramıyoruz. transfermarkt'ta cüzi bir artış yapmış.

  şaka bir yana, ciddi manipülasyon yapan, muhtemelen bunun için el altından para alan site. bu efendilere birilerinin dur demesi lazım artık. iş komik olmaktan çıktı çünkü.

  edit: ciddiye alınmamaları gerekiyor söylemine katılmıyorum. değer takdiri yapmak ciddi bir iştir. değer takdiri bağımsız ve tarafsız olarak yapılmak zorundadır. bunun için de kuralı kaidesi olmak zorundadır. uluslararası olarak futbolcu değerini takdir etmek için lisans alınma mecburiyeti gelmeli ve manipülasyon yapan şirketler ceza almalıdır. aynı kredi derecelendirme kuruluşlarında olduğu gibi denetlenmelidirler. halka açık şirketler olan futbol takımlarının oyuncuları birilerinin göbeğini kaşıyarak "ya bence şu kadar eder" ciddiyetsizliğiyle değerlenemez. ayrıca etik kurallara bağlılığı olmayan ve denetlenmeyen kuruluşlar her zaman bu işi para karşılığında manipüle edebilecek riski yüksek seviyede taşırlar.
 • 149
  bir ara buradaki futbolcu degerlerini çok ciddiye aliyordum ancak 2-3 yildir kafalarina göre topçulara deger biçiyorlar. futbolcu degerleri hariç bir futbolcu veya futbol kulübü hakkinda çok faydali bilgileri edinebilirsiniz ancak dedigim gibi. futbolcu degelerine çok takilmayin. kime göre, neye göre sonuçta..

  ayriyeten futbolcunun degerini bonservisini elinde bulunduran kulübü belirler.