• 11
  (bkz: #2705421)

  ekteki girdimden sonra, hazır boş vakit bulmuşken, güncel piyasa hakkında bir şeyler karalamak istedim.

  ertuğrul’un alacaklarına karşılık bonservisini aldığını birkaç yerde okudum. eğer ki bu olay gerçekleşmemişse bile gerçekleşmesi yakındır diye düşünüyorum. bursaspor küçülecek ve borç batağındalar. futbolcuların alacaklarından kurtulmak istiyorlar. ki öyle olmasa bile kendisinin 750 bin €’ya çıkış maddesi var. para değil.

  güncel piyasanın durumunu özetlemek gerekirse; oynadığı tek tük maçlardan sonra, taraftarın hemen hemen yarısından fazlasının “bizde gelişmez” gözüyle baktığı yunus akgün için 4 milyon € konuşulmakta. son birkaç senede inanılmaz bir futbol ihracatı söz konusu ülkemizde.* yusuf yazıcı 20 milyon € civarı bir paraya satılacak. eljif elmas için konuşulan paralar 15 milyon € ve üstünde.

  hepimiz soruyoruz; “yahu, bu eljif bu parayı edecek ne yaptı?” cevap; hiçbir şey. gerçekten hiçbir şey yapmadı hatta küme mücadelesi veren fenerbahçe’de kadroya girmekte zorlandığı dönemler dahi oldu. ama bu adam 19 yaşında, yaşına göre fazlasıyla milli takım tecrübesi var ve öyle ya da böyle bir potansiyeli var. piyasa kısaca özetlemek gerekirse bu durumda.

  eklemek gerekirse; futbola gereğinden fazla ilgi duymayan hemen herkes için yarım sezonluk performans gösteren ozan muhammed kabak çıkış maddesinin 3,5 milyon € üstüne satıldı.*

  semih kaya... komik ama kendisi bile 2,5 milyon €’ya satıldı. üstelik çok da genç olmamasına rağmen. cavanda, carole... hepsi belli bir miktar bonservis girdisi yarattı kulübe. neden?

  çünkü bu oyuncular 30 yaş altında. gittikleri kulübe daha sonra para kazandırma ihtimalleri var. son sözleşmelerini yapmayacaklar. güncel piyasada herhangi bir avrupa liginin en üst klasmanında 30 maç oynamış 23 yaş altı oyuncuyu aptal değilsen 3-4 milyon €’lara satabiliyorsun en az. biraz iyi oynar, biraz da potansiyeli varsa 7-8 bandına, hatta zorlarsan çift haneye çıkıyor değerleri.

  okan kocuk transferi... gerçekleştiğini varsayarak konuşuyorum; çok iyi transfer. muslera’yı yedekler, gelişirse kaleyi lig seviyesinde yeterli bir şekilde korur, istersek bonservis girdisi sağlar. yahu, cenk gönen’i malaga’ya para kazanarak sattık biz. cenk’i.*

  şimdi, düşünelim. ozornwafor transferi. çocuk 20 yaşında, satmak istesek en kötü ama en kötü ihtimalle aldığımız paraya süper lig takımına satarız. neden? çünkü transfer eden takım performans alırsa fazlasına satar. fazlasına satabileceği bir oyuncuya da 300 bin € vermekten kaçınmaz.*

  atalay babacan, gökay güney, celil yüksel, süleyman luş, ali yavuz kol ve niceleri... 3-4 maç oynamaları halinde milyon euro’lara çıkabilirler. çünkü hepsi genç ve iyi-kötü potansiyelleri var.

  yusuf yazıcı da satılsın, eljif elmas da, jailson da, dorukhan da.

  biz mehmet özcan, ertuğrul ersoy, muhammed sarıkaya ve niceleri gibi gençleri düşük maliyetle takımımıza katalım. katalım ki ülkemizden ihraç edilen futbolcular onlar için piyasa oluştursun, referans olsun.

  ahmet çalık... ertuğrul çokça kendisine benzetiliyor. çekinilmesini ve bu benzetmeyi çok iyi anlıyorum. ama unutulmasın ki evraklarda sıkıntı çıkmasa kendisi de ispanya’nın yolunu tutacaktı. ahmet, kendisini 10 yazardan 7’si halı saha takımına dahi almaz. ama az kalsın para kazanarak satıyorduk.

  bu tür transferlere sadece potansiyel bonservis geliri olarak da bakmamak gerek. ben biraz öyleymiş gibi beyan ettim fikrimi ama, öyle değil tabi ki. diyelim ki ertuğrul’u aldık. ortalama ve ortalama üstü performans gösterdi. yine diyelim ki, ogün çalışkan kendisinden beklediğimiz performansı gösteremedi ve a takımda stoper rotasyonuna dahil olamadı. yabancı yedek stoperin fazlaca lüks olduğunu düşünerek yedekte ne alacağımızı bildiğimiz iç sahadaki bir gençlerbirliği maçında oynattığımızda gözümüzü arkada bırakmayacak bir futbolcuya hayır diyecek olan var mı?

  ben demem, siz de demeyin. maliyetsiz gençleri sevin, koruyun.*