• 2518
  kafayı şampiyonlukla bozmuş süper lig trabzon temsilcisi. doğal mı? bence doğal. fakat öyle dedikleri gibi ligin şu anki haliyle tescili gibi bir şey söz konusu olamaz, olmamalı.

  mesela belçika ligi'nin tescillenmesi gibi bir durum söz konusu. ama onlarda play-off zımbırtısı var. yani tüm rakipler birbiriyle oynamış. en azından ortada geçerli bir argüman var. her ne kadar adil olmasa da...

  söz gelimi ingiltere premier ligi'nin tescili mümkün olabilir. liverpool, 25 puan fark koymuş zaten. kimse de çıkıp "böyle şey mi olabilir mi ya?" demez.

  ama sen öyle misin? mesela aynı puanda olduğun şampiyonluk rakibin başakşehir'i yenememişsin. ikili averajlar eşit. aranızda 6 averaj var sadece. diğer yandan diğer şampiyonluk rakibin galatasaray ile daha oynamamışsın. galatasaray seni yense ikili averajda önüne geçiyor.

  --- alıntı ---

  ii. kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa bu müsabakalardaki gol averajına bakılır. (bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

  --- alıntı ---

  tüm bu şartlara rağmen 6 averajla şampiyon olman gerektiğinden bahsediyorsun. 6 puan olsa "belki" diyelim. hadi onu geçtim, bari ikili averajı alsaydın en yakın rakibinden. o da yok. bu başakşehir'in -ki hiç sempatim yoktur kendilerine- başı kel mi?