• 275
    2019-20 sezonunda cacık olmayacak takımdır.

    2018-19, 2017-18 sezonlarında kendileri için farklı parametrelerden bahsediyorduk. yaratıcı orta sahasını etkili kanat adamları ile destekleyememesi, transfer yapmaması nedeniyle bu sorunun çözülemeyecek gibi durması ile başlayan süreçte lucas moura'yı alıp "acaba mı?" dedirtseler dahi, pochi son ve kane ikilisini öne koyarak 4-3-1-2 veya 4-1-2-1-2 (nasıl görüyorsanız) sistemine dönerek bu sorunları çözer gibi oldu. sıradan bir süreçte şampiyonluk alabilirlerdi, ancak 2018-19 sezonunda ligde 2 adet "titan" yarıştı, bunlardan man city şampiyon oldu. kadro kalitesi olarak man city ve liverpool, "ispanyaya koysanız barça ile real'i 3-4 sıralara koyamaz, italya'da olsalar juve'yi 3. sıraya atamazlar" diyebileceğiniz takımlar değil. gerçekten titan durumundalar. city, daha alternatifli kadrosu ile geçen sene şampiyonluğu kucaklasa da, bu sene liverpool daha formda başladı. liverpool'u mevcut durumda zirveden edebilecek tek takım, kadro derinliği daha fazla olan city. zira liverpool'da 2017-18 sezonunda en büyük eksik kanat rotasyonu ve forvet, 2018-19 sezonunda ise forvet idi. origi halen firmino'nun ikamesi değil.

    dönelim tottenham'a.

    yukarıda yaptığım detaylı açıklamadan da görülebileceği üzere, man city veya liverpool değilseniz bu sene zaten eplde şampiyonluk oranınızın 25.00'ten başlaması normaldir. yalnız şu anda tottenham, geçen senelere göre çok daha farklı bir sorun ile mücadele ediyor. geçtiğimiz sezonlarda üst sıralarda oynayan takımın temel özelliği olan takım kimyası bozulmuş durumda. pochi hocamı çok sevsem de, kendisinin buna yapabileceği bir şey yok; zira olay tamamen vertonghen'in eriksen'in karısını bafilemesi neticesinde takımın içeriden parçalanması nedeniyle yaşanıyor ki bu, şahsi görüşüm hocanın toparlayabileceği bir şey değil.

    muhtemelen seneyi şampiyonlar ligi potasında bitirecekler ve kane ile eriksen bir yerlere gidecek. onlar giderse pochi de gidecek ve tottenham, büyürken alıştığımız ortalama üstü 6-7. sıra takımı olarak hayatına devam edecek.