• 2350
  15 nisan 2018 galatasaray başakşehir maçı göstermiştir ki kendisi ilk on birde en azından sezonun geri kalanında bulunmak durumunda. her ne kadar gomis’in köşeden kaçırdığı pozisyonu tercih hatalarıyla hiç etse de, her ne kadar birçok atağın son aşamasında tutukluk gösterse de oyuna girdiği andan itibaren rakip takımı deyim yerindeyse bozguna uğrattık. daha sahaya ayağını basmasıyla beraber harika bir ezici press gücü oluşturdu, alan kapattı, top çalma sayımız on dakikada iki katına falan çıktı.

  kendisinin olmasının elbette bazı dezavantajları da var ama emin olun kendisi varken daha çok pozisyon buluyoruz. çünkü hücumda daha sıkı, agresif bir hale bürünüyoruz varlığında. zaten ilk sekiz haftalık o malum rüya gibi periyodun gomis’le beraber en önemli ismiydi ki sonrasında sakatlıktan dolayı oynayamayışı, tudor’un son dönemde ilk on birden kesmesi ve fatih hocanın yüzüne bile bakmamasıyla yine çöp muamelesi görmeye başladı.

  bu adamda bi keramet var...
 • 2351
  15 nisan 2018 galatasaray başakşehir maçında sol tarafta kaptırdığı bir toptan sonra bütün takım geri koşarken kendisi rakibi rahatsız etmeyecek ams kadrajın dışında da kalmayacak şekilde hızlıca yürüdü. evet yürüdü. oyuna en son sen girmişsin, rakibi bozmak rakibe mücadele fizik üstünlük kurmak için girmişsin ve topu kaptırdıktan sonra yürüyorsun. 85 dkdır tam konsantre oynayan koşmaktan bi hal olan arkadaşların koşarken taze kan olarak giren sen yürüyorsun. neden 4. tercih olduğunu anlamıştır umarım.
 • 2353
  uzun süredir oynamayan oyuncu olmanın da etkisiyle fiziken bitik konumda. 15 nisan 2018 galatasaray başakşehir maçında aldığı her topu ayağında fazla tutarak ezdi. akıllı bir oyuncu olsa bu durumda haddini aşmadan basit oynayarak kendini idare ettirirdi.

  yalan yok, kendisini beğeniyorum. ama bu tolga'yı değil. en önemli özelliği çalışkanlık olan bir oyuncunun dün gösterdiği performans kabul edilemez. takımda ileri geri tempo yapabilecek tek orta sahamız kendisi. ceza sahası koşusu olan bir oyuncu. şut atamayan bir takımda bunlar önemli özellikler. o yüzden bir an önce toparlanır umarım. kendisine ihtiyacımız var.
 • 2354
  eğer bu takımda kalmak istiyorsa kendisini her maç sahanın en çok koşan oyuncusu olacak şekilde hazırlaması gereken oyuncu. büyük takımda orta saha rotasyonuna girmek, hocanın maçın gidişatına göre sarılacağı bir oyuncu olmak istiyorsan ya çok iyi bir pasör olacaksın ki bu konuda çok yetersiz ya da oyuna girdiğinde öyle bir efor sarf edeceksin ki rakibin pas kurgusunu tamamen bozacaksın, ikili mücadelelerin çoğunu kazanacaksın. tolga bu dediklerimden ikincisini yapabilme ihtimali olan bir oyuncu. seneye yaz kampını çok iyi değerlendirmesi ve her sezon yaşadığı rutin sakatlıklardan uzak kalması lazım.
 • 2356
  15 nisan 2018 galatasaray başakşehir maçında kendisini çıplak gözle izlemiş biri olarak söylüyorum ki, dün oynamış olduğu futbol takıma ihanettir. sen orta sahaya dinamizim katmak için girmişsin, saçma sapan top kayıpları yapıyorsun ve ondan sonra gram adamını takip etmiyorsun, rakibe baskı uygulamıyorsun. bir zamanların sabrisini hatırlattı bana, beyzademiz de saçma sapan ileri çıkar top kaptırır, tüm takım geride savunma yaparken bu eli belinde top kapılsın da hazır ilerdeyken bana atsınlar havasındaydı.
 • 2357
  15 nisan 2018 galatasaray akbilspor maçında oyuna girdi tolga, topla buluşuyor ve drippling falan deniyor. yahu fernando gibi bir örnek var yanında. adam al ver yapıyor, gerektiği yerde uzun oynuyor ve bu gösterişsiz oyunuyla sezon başından beri herkes tarafından övülüyor. tamam, o kadar basit oynamak, çabuk oynmaka da özel bir yetenek ve tolga' dan bunu da beklemiyorum ama cristiano ronaldo sanıp da kendince bir şeyler denemek niye?

  bu oyuncuların bu gaza gelme meselesi benim çok canımı sıkıyor. yasin ne zaman sevdiğimiz bir adam oldu? topu alıp rakipten kurtulup orta yaptığında. ne zaman sevmediğimiz bir adam oldu? topu alıp rakipten kurtulup orta yapmak yerine kendi devam etmeye çalıştığı, etrafına bakarak oynamaktan vagzeçip sadece gole odaklandığında. bunu roben yapabilir ama sen roben kadar yetenekli değilsen ki değilsin, kimse senin kahrını çekmez, bunu neden anlamıyorsun? ya da kendini cidden roben kadar yetenekli mi sanıyorsun?

  tolga da akbilspor maçında aynıydı işte. oyuna girdi, garip garip işler yaptı. yahu gomis ile bir pozisyonu var ki orada da pası şans eseri verdi zaten, kötü pastı o çünkü. ama o pası başta verse hem daha basit bir iş yapmış olacak hem de daha net pozisyon olacak ki bu yanlış yaptığı pozisyon en azından faydalı davrandığı bir pozisyondu. gerisi hep zarar. bunun nedeni de kötü oyuncu olması değil, kendini olduğundan fazla şey zannetmesi. hiç denemesinler demiyorum; yine dene, çalım dene, şut dene, üzerine koymaya çalış vs. ama bu maç o maç değil işte tolga.
 • 2358
  15 nisan 2018 galatasaray başakşehir maçı'ında oyuna girdikten sonra gayet faydalı olan oyuncumuz. başakşehir'in 2-3 pozisyonda sahasında cıkamamasını sagladı yaptıgı baskıyla.

  yahu bir oyuncunun sürekli olumlu ya da sürekli olumsuz özelliklerini kafaya takıp durmayın allahını severseniz ya. tolga yapabildikleri ve yapamadıkları belli olan bir adam. ve bu adamın yapabildigi harika bir sey var. koşmak. durmak, yorulmak bilmeden kosmak, kendi sahasında basıp 3 sn sonra rakip ceza sahasını önünde olup sut cekmek. yani bu kıymetli bir özellik arkadaslar. he deyince bulunan bir özellik degil.

  bu ozellikten uygun bir formatta yararlanırsın, ya da o format sana o mac icin uygun degilse oynatmazsın.

  bu adamı ortasaha ikilisi yapıp alanını kapattırmak oyuncunun en önemli özelligini yok etmek. ya 3lü ortasaha oynayıp sag ya da sol ic yapıp alan korumak zorunda bırakmayacaksın bu adamı, ileri geri mac boyu kosup duracak, ya da tudor'un yaptıgı gibi sol acıga falan atacaksın. özellikleri acık icin hic uygun olmasa bile cigersizligi ile büyük katkı saglayacak.

  ben halen bize gerekli bir oyuncu oldugunu dusunuyorum. fernando-donk ikilisinin halen iyi bir ikili olmadıgını dusunuyorum, her ne kadar donk kendi performansının cok üzerine de cıksa bu ikili tempo konusunda sorunlu, takımı geri ceken bir ikili.

  yani adamı ya vezir ya rezil ilan etmek zorunda degiliz. yapabildigi iyi isler var, onlardan faydalanmaya bakalım.
 • 2359
  (bkz: 15 nisan 2018 galatasaray başakşehir maçı)

  yapmaması gereken işleri yapıyor. top suremiyor ama olmadık yerlerde bunu deniyor ve top kalemizde tehlike olarak geri dönüyor.

  dünkü maçta da top kaybı sonrası bir koşusu var ki anında kapı dışarı koyulacak bir mevzu.maç 1-0, oyuna yeni girmissin, top kaybediyorsun ve koşmuyorsun.

  almanlar boşuna bırakmamis bu adamı. sonuç seneye mumkunse bizde olmamalı.
 • 2360
  ryan donk varken hemde bu seviyede oynarken adının il 11'de geçmesi beni üzdü, kalan yıllarda takımda iyi bir yedek olarak devam edebilir. tabii hala kendisini geliştirip ilk 11 oyuncusu da olabilir.

  o potansiyel var ama yeterli değil, ayrıca fiziği futbol oynamaya çok fazlası ile elverişli ve bunu yeterince kullanamıyor.
 • 2361
  kendisi topu ayağına aldığında derim etimden çekiliyor sanki. bunalıyorum, daralıyorum, sıkıntı basıyor. topu 15 dk ayağında tutmadan çıkarmıyor. dribblingleri resmen facia, her aldığı topu kendi soluna doğru hızıyla geçmeye çalışırcasına atıp koşuyor ama ya kaptırıyor ya vücuduyla hakimiyeti yitirmese de pozisyonunu bozuyor zaten frene basıp geri dönmesi gerekiyor öyle bir durumda. yalnızca orta sahaya dinamiklik gerektiğinde son 10-15 dakika oynasın diyeceğim de 15 nisan 2018 galatasaray başakşehir maçında bir pozisyonda geriye umursamaz bir görüntüyle koşmayışı beni korkutuyor. umarım kendisine sezonun kalanında ihtiyacımız kalmaz ve 2 milyon euro verecek bir enayi buluruz.
 • 2362
  15 nisan 2018 galatasaray başakşehir maçında bir pozisyonda, koşup baskı yapması gereken yerde yürümüştür. ben ekran başında saçımı başımı yoldum. imparator mutlaka bir ceza verecektir. o sahneyi 100 kere izletip, ulan daha yeni girmişsin neden ezan okununca eve dönen çocuk gibi aheste aheste yürüyorsun demelidir. akabinde de disiplin cezasını kesmelidir. oynayacağın şurda 20 dakka, ciğerin çıkana kadar koşacaksın.
 • 2364
  çok abartılarak eleştirilen, hakkında her hafta haterlığın dibine vurulan futbolcu.

  bu takımda iki oyuncuya karşı çok yanlı yorum yapılıyor, biri linnes, diğeri ise tolga. yok top kaptırmış kovalamamış da, yetenek fukarası da...

  hiçbir yetenek fukarası tolga'nın ligin ilk yarısındaki gösterdiği hem baskılı oyununu,hem de gol koşularını-gol katkısını veremez.

  rakibini kovalamamak ise sorun ilk yarı bir pozisyonda fernando rakibini kovalaması gerekirken durdu ve izledi. adam gitti elini kolunu sallaya sallaya orta açtı, yüreğime indi o an ve bir tane yorum yok. çünkü manchester city'den geldi, çünkü sakatlıktan çıktı * ama sıra tolga'ya gelince sabaha kadar sövüyorlar. müzmin sakat tolga, çöp tolga.

  şımarık galatasaray taraftarı diye her defasında boşuna söylemiyoruz. çıplak gözle izleyenler adam oyuna girer girmez rakip defansı hemen nasıl karıştırdı nasıl top çaldı-çalmaya yardım etti görmüyor.

  hele ki ryan donk varken diye cümleler görüyorum artık kendimi asacağım. donk defansın önünde çakılı oynayan, mariano sağda bomboşken 3 kere gördüğü halde uzun top atamayan, serdar'ın duran topta öne git artık diye iteklediği top alıp dağıtmaktan aciz, denayer yalnız kalmasın diye adebayor'u kilitleyen bir adam. adamın maçta yüreğini koyması ayrı, tolga'nın ise hem yüreğini koyup hem de senin önde baskı kurmanı sağlaması apayrı olaylar.

  tolga'nın da yapamadığı şeyler var elbet ama kendisini eleştirirken bizim taraftarın bu kadar taraflı olması hayra alamet değil.

  (bkz: 15 mart 2018 galatasaray başakşehir maçı)