• 118
  https://twitter.com/.../1282328609802379276

  hayat çok garip. bir önceki sezonun* sonunda pleiss'ın anadolu efes'le olan sözleşmesi sona ermişti. fena bir sezon geçirmemişti ama yerine çok daha iyisinin monte edilmesi gerektiği görüşü hakimdi hem basketbolu takip eden insanlar arasında hem de efes taraftarında. açıkçası ben de böyle düşünüyordum o dönem. dolayısıyla efes'in pleiss'ın +1'lik opsiyonunu kullanması net bir hayal kırıklığı yaratmıştı.

  pleiss 2019-20 sezonu boyunca şahane (bence kariyer sezonuydu) top oynadı. bryant dunston'un uzun süreli yokluğunu sertaç şanlı'yla beraber hiç aratmadı, yetmedi oyununu daha da geliştirdi. önceki sezonlarda kariyerine darbe vuran diz sorunlarını da yaşamayınca (maşallah) ışıl ışıl parladı alman pivot. hal böyle olunca da başta real madrid olmak üzere avrupa'nın ciddi ekolleri kendisine talip oldu; ancak efes kendisini kadroda tutma konusunda gayet ısrarcı ve keskin bir tutum sergileyerek gereken aksiyonu aldı.

  lakin...

  2+1'lik sözleşme bence süre açısından iyi bir kontrat değil. pleiss'ın son 2 sezondur sakatlıktan uzak kalmış olması onun sakatlığa yatkın bir pivot olduğu gerçeğini değiştirmiyor. bana kalırsa yeni bir sözleşmeyi kesinlikle hak etti fakat süre soru işareti.

  pleiss'ın efes'te kalmasında bir numaralı faktör ergin ataman, pleiss'a o biçim güveniyor, pleiss'ı o biçim tutuyor. pleiss da allah için hocasının güvenini hiç boşa çıkarmadı. öte yandan karakter olarak muazzam bir sporcu, her spor organizasyonu için elzem olan tipte kişiliklerden.

  umarım olası sakatlıklardan arınacağı* bir süreç kendisiyle olur kariyerinde.