• 135
  çok güzel duygularla kullanılmaya başlanılan ve 2020 ocak-2020 mart arası oyunumuzu anlatmak için kullanılan bu isimlendirme o dönemdeki oyun kalitemizi bir daha yakalayamamamızla birlikte bazıları için maalesef fatih hoca'ya saldırma aracına dönüştü.

  takımın kötü oynadığı istisnasız her maçtan sonra "fatih terim taktik bilmiyor" gibi aklın ve mantığın tamamen uzağında bir düşüncenin savunucuları tarafından fatih terim'in tüm kariyerine ve birikimine sallanmasına vesile olan bu tabir maalesef amacının oldukça dışına çıktı. bu tabiri fatih terim'e sallama amacıyla kullananlar "terimball" tabirinin şimdi oynadığımız oyunla alakası olmadığını anlamak istemiyorlar hakikaten.

  tabii şu da var ki bu sezon göze hoş gelen bir futbol oynadığımız çoğu maçtan sonra "terimball" videoları hazırlayanlar da bu tabiri değersizleştirdi. bizim seviyemizde bir takımın gözü kapalı bir şekilde uygulaması gereken şeyler bile çok muazzam bir başarıymış gibi lanse edildi. 2020 ocak-2020 mart arası oyunumuz en üst seviyede bile çok iyi sonuçlar elde edebilecek bir oyundu, hatta iddia ediyorum; hoca takımı o sezonun başında o seviyeye çıkarabilmiş olsa psg-real madrid-club brugge'lü grupta real madrid'i uefa avrupa ligi'ne, club brugge'ü evine yollar, 2. tur kura çekiminde de "manchester city'den mi korkacağız, kim gelirse gelsin" modunda olurduk. ama işte maalesef pandemi arası sonrası o seviyeye maalesef yaklaşamadık bile ve yeni sezonda da kadro farkından ötürü bambaşka (çok daha limitli) bir oyun oynamak durumunda kaldık ve sezon içinde de çeşitli sebeplerden dolayı sürekli oyun değiştirdik. ama maalesef bazı arkadaşların çok çabuk gaza gelmesiyle ve 10 üstü pas yapıp baskı kırdığımız her seriye "terimball" videoları çekmeleriyle birlikte her şey birbirine karıştı.

  sonuç olarak çok hoş bir şeyi el birliğiyle (el birliği derken suçun %90'ı akıllarınca "fatih terim taktik bilmiyor" algısı yerleştirmeye çalışanlarda tabii) bir kutuplaşma aracına döndürmeyi başardık maalesef. tam bizlik iş...

  bu kadar güzel başlayan bir akımın koskoca fatih terim ile dalga geçme aracına dönüşmesi hakikaten yazık. sözlükte moderasyonun içinde ciddi kutuplaşmaların olduğu başlıklara aldığı önlemler ortada. bu başlık için de benzer önlemler düşünmeleri hiç şaşırtıcı olmaz.
 • 137
  2020-2021 sezonunda şu an açık ara şampiyonluğa yürümüyor olmamızın sebebidir. ben sağdan sola soldan sağa paslar görmek istemiyorum artık. hızlı, ani akınlar ve önde basan takım görmek istiyorum. bu yavaş pas futbolu yüzünden kaç maç kilidi açmakta zorlandık, rakibe pozisyon hatta gol verdik, kırmızı kartlar yedik paslaşırken kaptırılan toplar yüzünden.
  ez cümle ben bu terimball'u değil 96-2000 arası terim'in önderliğini yaptığı o baskılı, presli hızlı futbolu istiyorum.
 • 138
  https://mobile.twitter.com/.../1391517099835727876

  bildiğimiz dümdüz futbol oyunu değil mi bu arkadaş? ingiltere'de championship ekipleri bile bu kadar top yapabiliyor. arka arkaya 40 maç kötü oynadıktan sonra ilk "normal" oyunda siz futboldan anlamıyorsunuz, hoca çok formda falan diyenler fatih hocaya duyulan sempatiyi azaltıyorlar. bütün sezon top mop oynamadık işte eğip bükmeye gerek yok. federasyona ve hakemlere bizi ezim ezim ezdirdi yönetim buna lafımız yok zaten. hatta bu işlerle hoca uğraşmak zorunda kaldı ona da amenna ama ortalama bir futbol oynasak şimdi şampiyonluk turu atıyorduk ya.
 • 139
  https://twitter.com/...517099835727876?s=19

  bu videoda kisa bir alıntısı var. burada gedsonun öldürücü asisti ne kadar önemliyse marcaonun top kaybı yaşamamasi o derece onemli.
  (bkz: futbol basit oyundur, zor olan onu basit oynamaktır)
  (bkz: johan cruyff)

  hocanın oynatmaya çalıştığı oyun ligin üzerinde olmasını geçtim şampiyonlar ligi şampiyonlugu seviyesinde olan takımların zorladıkları klasmanın oyunu. hoca 67 yaşında surekli en iyisini bulmak için deniyor, burada lig şampiyonlugu icin kasan yarinin şampiyonlar ligi maçlarıni yarin düşünecek olan renktaslar eleştiriyor.

  hoca bu oyunu oynatırken surekli elindeki taşlarla* ilgili sorun yaşıyor. ki zaten bu taşların yarısından fazlası oyun icin yeterli klasmanda da değiller.
  örneğin ilgili videoda marcao yerine baska stoper koy golu atmak yerine pas hatası yaparız gol yeriz. sonra o skorla oynanır oyun istenen sonuc gelmez ve iceride dışarıda yine eleştiri yağmuru.

  terimball hedef maçlarda kendini gösteriyor. demek ki hocaya yamasız kadro ve en önemlisi istikrarlı olabilecek bir kadro verilse yine bizi çarşamba günleri akşamları iple çeken taraftarlara dönüştürecek.
 • 141
  arka arkaya üç pas yapınca bir anda her yerde paylaşılmaya başlanan sistem. bu kadar kolay değil bir oyun sistemine isim vermek. takım üç pas yapsın, arkaya samba müziği koy, sonra terimball. bu mudur yani? futbolun gereklerini yapmışız, üst üste beş pas yapabilmişiz kaptırmadan. olay bundan ibaret. sene başından beri nerdeydi bu terimball? komik oluyor artık.

  nedir bu terimball, sarriball’dan farkı nedir, guardiola’nın pas oyunundan farkı nedir bi anlatın da biz de bilelim. üç pas görünce terimball çığırtkanlığı yapılıyor ama istikrar yoksa bir oyun anlayışından söz edilemez. istikrarlı şekilde her maç aynı şekilde pozisyonlar yaratıyorsan, evet bizim böyle böyle bir sistemimiz var dersin de şu an bizde böyle bir durum yok. ara sıra futbolun doğrularını yapıyoruz işte. diğer maçlara çalışmıyor muyuz, ciddiye mi almıyoruz bunların nedenlerini bilemem ama öyle veya böyle durum böyle.

  yılda üç dört kere iyi futbol göreceksek ben razı değilim bu terimball’dan.
 • 145
  prim verilmemesi gereken boş bir ergen tanımlamasıdır. gerçekten artık kabak tadı verdi bu mesele. etkileşim uğruna yapılmayacak şey yok son yıllarda sosyal medyada eyvallah da, bu kadar zorlama bir isimlendirmeyi de hayatımda ilk defa görüyorum. ortalama bir paslaşma mı gördün patlat ordan bir terimball videosu. ergen arkadaşlar bu terimball falan değil bu baya bildiğimiz 1800'lerin ortasından bu yana ingilizlerin geliştirdiği ve bugünlere kadar gelen football, düz futbol yani.

  her şeyi geçtim, iki ayda bir ortaya çıkan oyun sistemi mi olur? eğer senin bir sistemin varsa istikrarlı olarak sahada bunun yansımalarını görürsün. biz sahada ne izliyoruz? bir oyun planı olmayan, genellikle yetenekli birkaç oyuncunun insiyatif alarak galibiyeti getirdiği, onların da gününde olmadığında tıkandığımız temposuz bir takım izliyoruz. hasbelkader iki üç ayda bir ortaya çıkan ortalama üstü veya iyi görünen futbol güçlü bir oyun anlayışımız olduğu anlamına gelmez.

  bir isim koyabileceğimiz, tanımlama yapabileceğimiz belli bir oyun kültürümüz uzun zamandır maalesef yok. bunu artık kabul etmek gerek.
 • 146
  hocaya yamasız kadro verince işleyecek sistem. yani çıkmaz ayın son çarşambası.

  başka takımı mı tutuyoruz anlamıyorum. geldim 5849 yaşıma, bir kere bile yamasız kadro görmedim ben bu takımda. biz man city değiliz. hiçbir zaman eksiksiz bir kadromuz olmayacak. para yok para. bu kadar saf bir gerçeği gözardı edip "bakın hocanın elinde eksiksiz kadro olsa..." demek hayalciliğin dik alası.
 • 147
  hakkında terimball diye tanımlanan videoda sadece 1 extrem kişisel beceri pası var. onun dışında boğulmak üzereyiz.

  pas oyunu oynuyorsan kaleye pasla ineceksin bir zahmet. kendi yarı alanından uzun topla çıkıp "biz pas oyunu oynuyoruz" diyemezsin. "ben dikine oynayacağım" deyip bunu oynasan eyvallah. ne oynadığını kendin de bilmiyorsun ki, bireyler kurtaracak diye babel'i oynatıyorsun.
 • 149
  bu sistem futbolcuların performansı yüksek olduğunda, sakat futbolcu sayısı az olduğunda tıkır tıkır işleyebiliyor. fakat maalesef bazı ciddi dezavantajları mevcut.

  öncelikle bazı futbolcuların performansını düşürüyor. özellikle uzaktan şutları güçlü olan emre kılınç, emre akbaba gibi futbolcular için ciddi dezavantaj yaratıyor. belki babel gibi yıllanmışlar bu dengeyi bulup fırsat bulduğunda şut çekmeyi deniyor ama daha genç futbolcular sisteme uymayı tercih ediyorlar ve pası önceliklendiriyorlar. bu da uzaktan şut çekmeyi unuttuğumuz bir çok maçı beraberinde getiriyor.

  ayrıca bu sistem ön libero/ orta saha pozisyonlarında oynayan futbolcuların kilit pas performansına çok fazla bel bağlıyor, formsuz veya sakat olduklarında, etebo gibi fizik gücü yüksek ama kilit pas sayısı düşük olan oyuncularla oynandığında sistem ciddi tökezliyor.

  gelecek yıl için bu sistemin dezavantajlarını bertaraf edecek bir sistemle yola çıkılır umarım.
 • 150
  10 maç veya daha fazla bir süredir, sahada başı kesik tavuk gibi dolaşıyorsun ve herkes bu durumu eleştiriyor. sonra 1-2 maç, belirli dönemleri kapsayan iyi oyun ve skorlar geliyor o zaman da "gördünüz mü işte terim futbolu" deniyor. çok zorlama işler gerçekten.

  iyi oyun ve sonuçlar hocaya; kötü oyun ve sonuçlar futbolcularla yönetime hatta taraftara yazıyor. böyle bir çaba galatasaray'a zarar verir, yerimizde saymaya sebep olur.
 • 154
  şu ve bu değil terimball hiç değil açıkçası. 8 mayıs 2021 galatasaray beşiktaş maçında iyi oynadığımızı kabul ediyorum ama artık terimball olmadığını da biliyorum. maç maç saymaya gerek yok ancak 10 maç ortalarda görünmeyen toto zoruyla son dakikalarda puanlar alınan oyunları daha 2 3 hafta önce izledik. olsa olsa bu tarz söylemler için pepball derim ne bileyim kloppball derim. çünkü adamların ne oynandığı ne oynamadığı, kimin ne yaptığı ne yapmadığı belli. bizim takımımız genelde doğaçlama zaman zaman "terimball" oynuyor. bunu da maç maç değil her maç maçın içinde sekans olarak yapıyor. artık futbolun gerekliliği olan geriden oyun kurma regsitalı sistemi sadece biz değil hatta kalburüstü takımlar bile değil hemen hemen herkes deniyor. italya liginde sassoulo dan tutun fransa liginde x takımına kadar. bizim bunu süreklilik haline getirmemiz lazım. açık oynayan takımlara, önde pres yapan takımlara hatta kaymaları düzgün yapamayan takımlara tamam da sen konya, rize, antalya gibi takımlara bunu geçiremezsen bu "terimball" olmaz defanstan paslaşarak çıkan bir x takımı olursun. defans çizgisini kale önü tutan rakip bunlar hatırlatırım. ayriyetten terimball denilecekse bunun paslaşmadan ziyade defansif aksiyonu da göz önünde bulundurulmalı.
 • 156
  (bkz: şeyh uçmaz mürid uçurur)

  1 maç kazandı ya takım, başladık yine 2 üçgen çizerek terimball temalı videolar atmaya.

  önceden gülerdim bunlara ama artık gülemiyorum bile, acıma hissi daha ağır basıyor.

  türk futbolu bu yüzden yerlerde.
  ne övmeyi ne de yermeyi dozunda yapabiliyoruz.

  terimball diye bir şey yok, hiç olmadı.
  üst üste pas yapmak futbolun bir fasilitesi; hamzaball, tudorball, manciniball gibi saçma isimlerle yeni anlamlar yüklemek trajikomik.
 • 157
  her futbol takımına atfedilebilecek var olmayan bir sistem.

  rastgele bir maç tekrarı açıp üç dakikaya sığacak pas kesitleri birleştirilip arkaya da dendiği gibi böyle havalı müzikler konulup alın size terimball denebilir.

  özellikle son iki sezon belli beşer altışar hafta dışında galatasaray futbol takımı berbat ötesi futbol sergilemiş ve çok kez bireysel performanslarla maç kazanmıştır. hele 20/21 sezonunun sonlarına yaklaşmışken bundan çok da uzak olmayan bir zamanda nasıl maçlar çıkardığımız akıldayken kazanılan bir maç sonrası terimball falan demek komik sadece.

  hocayı sevmek ayrı böyle var olmayan şeylerle aslında hoca çok iyi falan demek yanlış. hoca ne yazık ki bu sezonun baş müsebbiplerinden biri, mustafa cengiz de son zamanlarda yaptığı saçma işlerle hocanın yanına geçmiş olabilir.
 • 159
  valla terimball diye birşey varsa da yıllardır tanıdığım fatih hocanın terimball ı hayvani pres'tir. en kaba tabirle tabi. taktik kısımlarından anlamam vardir illaki o kısımları da. ama taraftarin da ozellikle arenada olmak üzere terimden beklentisi hep bu olmuştur. pres ile kazanılan toplardan üretilen hizli hücumlar. yani rakip ne olduğunu anlamadan atılan goller. anadolu kulupleri bu kalitedeki oyuncularin baskılı oyununa dayanamaz cunku . hadi istisna birkac takim hariç diyelim (alanyaspor gibi). benim yaklasik 30 yildir izlediğim fatih hoca felsefesini degistirdiyse bilemem tabi.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!