• 90
  içerisinde, burada hepimizin bildiği doğruları, futbolcularla her gün iç içe olmasına rağmen bilemeyen insanların olduğu meslek dalı. ironi yaptığımı düşünüyor olabilirsiniz ama hayır, yapmıyorum. burada hepimiz kendimizce yazıyoruz çiziyoruz. ve hepsinde öyle ya da böyle bir mantık, bir argüman oluyor. mesleği teknik direktör olan insanlar bu kadar mantık dışı tercihlerde nasıl bulunuyor, doğrusu anlamak mümkün değil.

  örnekler vereyim. mesela burada hiçbir yazar ömer bayram'ı sol bekte oynatmaz. hemen hemen herkes orta saha rotasyonu olarak görür ömer'i. neden? çünkü sol bekte onlarca maçını izledik, orta sahada da izledik. ve hepimiz biliyoruz, bu adam çok kötü bir sol bek, rotasyonda ise iyi bir orta saha. peki hem torrent, hem de fatih hoca nasıl bu adama hala ısrarla sol bekte görev verebildi? neden? yani bilmiyorum gerçekten, mantıklı olan insan oturur ömer'in maçlarına bakar, performansına bakar ve katiyen sol beke koymaz. düşünemiyorum ya, gerçekten bir teknik direktörün hala ömer'i bekte kullanmasına anlam veremiyorum.

  bu basit bir örnek. birçok örnek verilebilir. mesela aramızda kimse alpaslan'ı orta sahaya koymazdı bence. ya da en büyük arda turan hayranı bile kurtarıcı olarak arda turan'ı oyuna sokmazdı. bunlar güncel örnekler. hem bugün, hem de geçmişte mesleği teknik direktörlük olan insanların bazı isimler üzerinde gereksiz ısrarı, gereksiz denemelerine hayret ediyorum. en çok hayret ettiğim de, mesleği bu olmasına rağmen, bizlerin gördüğü basit şeyleri göremeyen bu teknik adamlar.

  işimiz teknik direktörlük değil. biz bu işten milyon dolarlar kazanmıyoruz. ama ısrarla söylüyorum, mesleği bu olan ve milyon dolarlar kazanan insanlardan bazen çok daha basit ve mantıklı düşünüyoruz sadece bir izleyici olarak bile.
 • 91
  galatasaray futbol takımının başında olmayandır. domenec torrent belki antrenör olabilir ama teknik direktör olmadığına eminim.

  teknik direktör nedir? bir takımın yarı sezonda teknik direktörü olduğunuzda önce takımın ligdeki durumuna bakarsınız, sonra beklentinin ne olduğuna bakarsınız. beklenti kısmı kabaca yönetim, taraftar ve basının beklentileri olarak üçe ayrılır ve siz bu beklentilere kısa, orta ve uzun vadede ulaşacak hedefleri kafanızda belirlersiniz.

  sonra oyuncu yapısına bakarsınız ve takımın en ideal hangi oyunu oynayabileceğinin değerlendirmesini yaparsınız. eğer elinizde katır varsa ondan yarış atı çıkarmaya çalışmazsınız. ve dahası ben ancak yarış atlarına antrenörlük yapabilirim katırdan anlamam da diyemezsiniz çünkü o görevi her şartı kabul ederek gelmişsinizdir.

  örneğin bizim takım için torrent kardeş pas oyunundan anlıyor geçiş oyunu bilmez, oyuncular da pas oyununa uygun değil dolayısıyla hocanın bir suçu yok diyemezsiniz. eğer bunu diyeceksek buraya hiç gelmesin kardeşim. tek yönlü teknik direktör olur mu? bu ne saçmalıktır. evet kafanızda nihai olarak ulaşmak isteyeceğiniz bir oyun planı ve strateji olur ama kısa vadede şartlar ne gerektiriyorsa onu yaparsınız. zeka ve liderlik bunu gerektirir çünkü.

  zaten teknik direktörlüğünüz sorgulanıyorsa önce garantiyi elde eder sonra fantezinin peşinde koşarsınız. şimdi elimizde katır var, ağır yük taşır ve uzun süre dayanıklıdır ama süratli değil işte, daha ne zorluyorsun bundan yarış atı çıkaracağım diye.

  ikinci olarak yarı sezonda kovulan bir hocanın yerine gelmişsen ve ligde başarısız takım almışsan ilk yapman gereken motivasyon çalışmaları olması gerekiyor çünkü takımda çok ciddi özgüven kaybı vardır. yine bizim takımdan örnek çıkıp bu takım yatmış çalışmamış, günde tek idman olmaz vs. dersen zaten hasarlı olan özgüveni yok edersin.

  yine iyi bir lider bilir ki bir ekipte başarının en büyük anahtarı motivasyondur çünkü senin bildiklerin karşıya geçtiği oranda, onları plana ve hedefe inandırabildiğin orandan başarılısın. dünyanın en bilgili lideri olabilirsin ama ekibi buna ikna edemezsen bilginin karşılığı kocaman bir sıfırdır.

  konuyu bağlarsam bir teknik direktör önce durum tespitini, sonra takımı, ligi, beklentiyi, oyuncu grubunu, hangi taktiğin uygun olduğunu ve kriz anındaki davranış modelini düşünüp en optimum davranış modelini belirlemelidir. bizim takımımızda sayın torrent sizce bunların hangilerini düşünerek hareket ediyor yada ne kadarını değerlendirmiş gibi görünüyor takdir siz değerli renktaşların.