• 1
  2020-2021 sezonu boyunca iyi oynayıp kazandığımız maçların neredeyse tamamında bu üçlüyle oynadık, sezonun yarısında gedson'un yerinde belhanda vardı, bu üçlüye belhanda da dahilken bu durum böyleydi. 20-21 sezonu bitene kadar sakatlık ve ceza durumu olmadıkça bu üçlüden kesinlikle vazgeçmemeliyiz.

  belhanda'nın bu kritik süreçte gönderilmesinin ne kadar büyük bir hata olduğunu da çok net görebiliyoruz, öyle ya da böyle taylan'ın önündeki ikiliden birinin yerine koyabileceğimiz ve aynı anlayışla devam edebileceğimiz bir isimdi. şimdi belhanda olmadığı için bu ikilinin alternatifi kalmadı, biri sakatlansa veya cezalı duruma düşse oraya aynı verimi alamayacağımız devşirme topçuları koyuyoruz, feghouli, arda, ömer gibi. ki emre kılınç da devşirme, her ne kadar verimli işler yapsa da o bölgede emre'den tam verimi en erken gelecek sezon alabileceğiz muhtemelen.

  sezonun en kritik yerinde orijini orta saha olan bir kaç adamından biri olan belhanda'yı kişisel ego tatmini için göndermek mustafa cengiz yönetiminin imza hareketlerinden birisi oldu.
 • 4
  (bkz: #3137787)
  (bkz: #3136448)
  ben formsuzluğundan dolayı gedson yerine feghouli yazmıştım o zaman ama temel mantık aynı. taylan tek önlibero, önünde çift 8 numara, kanatlarda iki enerjik genç oyuncu. bu dizilişte defans–forvet bağlantısı kopmaz, forvetler iyi beslenir. takım savunması da güçlü olur. çift forvet asla ve asla olmaz bu kadroyla. on numara bile zor. belki sadece rakibi boğduğumuz ama sıkışan maçlarda bir çözüm alternatifi olur 10 numaralı sistem.
 • 5
  takımımız o kadar kötü oynuyordu ki şuan yeterli geliyor olabilirler ama değiller. devşirme oyuncuyla olacak iş değil bu. emre kendi mevkisinde, taylan da 8 numara olarak katkı vermeye devam edebilir ama bize net şekilde orta saha liderliğini alabilecek pozisyon bilgisi yüksek bir 6 numara lazım. ancak şunu da söyleyeyim; taylan sakatlanmasa ve belhanda saçma sapan şov uğruna gönderilmemiş olsa bugün çok farklı bir konumda olabilirdik. oyunumuz bu ikilinin kadrodan çıkışıyla bozuldu çünkü orta saha performansı alabildiğiniz tek ikili bunlardı.
 • 6
  sanılanın aksine iyi bir orta saha üçlüsü değildir. problem kendileri ortalama üzeri oynadığı için, iyi zannedilmeleri ve takımdan, hocadan bu nedenle "iyi futbol" talep edilmesi.

  birincisi, taylan antalyalı pozisyon bilgisi işin içine girince savunmanın önünde defansif açıdan problem yaşamaktadır. bu da çok normal. taylan o bölgede iyi bir galatasaray'da 12. adam olur. göbeğe de girer, defans önüne de. sezonda da 35 maçın altına düşmez. ama on bir olmaz. taylan elit bir pasör değil. taylan hava hakimiyeti üst düzey bir futbolcu değil. taylan savunma meziyetleri üst düzey bir futbolcu da değil. taylan iyi bir futbolcu ve çok yönlü. üstelik oynadığı bölge, yeni geçtiği bir bölge. https://tr.whoscored.com/...how/Taylan-Antalyali taylan'ın hangi istatistiği zirvede, bakın lütfen.

  emre kılınç, merkez orta sahada iç rolüne yeni geçen bir futbolcu. kendisi üçüncü bölgede çalım-şut/pas işine alıştıkça çok daha verimli olacak. maalesef sözlükte bu olay "bireysel yetenekle kazandık" diye küçümseniyor ama bu olay önemli. bizim için de önemli, manchester city için de önemli. kusura bakılmasın altılı savunma önüne üç adam atılınca açması zor oluyor. neyse, emre kılınç da henüz hiçbir özelliği elit olan bir oyuncu değil. https://tr.whoscored.com/...330/Show/Emre-Kilinc istatistikleri de ortada.

  gedson carvalho fernandes için hiçbir istatistik vermeyeceğim. adam top oynamayı unutmuş geldi, kalitesiyle buradayım dedi ama beğenilmedi. ufak ufak toparlanmaya başladı, daha iyi olacak. "iyi oyun" için galatasaray futbol takımındaki iki, üç elit futbolcudan biri kendisi. bu üçlüden biri de maalesef muslera bu arada.

  bu üçlü size bir şeyler verir. taylan bir ters top atar, gedson mesafeyi uçarak geçip topuk pasını bırakır, emre kılınç arka direkte vurur. ancak bu adamlar ya pozisyonlarında yeni, ya da uzun süredir top oynamıyor. üstelik en azından ikisi elit seviyede bir özelliğe de sahip değil. beraber oynadıkları süre de az. iyi şeyler yapabilirler ama taylan aynı maçta savunmada yanlış pozisyon alabilir, emre kılınç kötü paslar atabilir, gedson fernandes koordinasyon problemi yaşayabilir.

  üzerine biraz düşünülmesi gereken bir üçlüdür.
 • 7
  bu üçlü bu seneyi çıkarabilir. ancak gedson seneye kalsa bile bir sezon bu üçlüye güvenilmez. çok yumuşak bir ortasaha, gedson dışındakiler alkştığımız galatasaray seviyesine gelmeleri için biraz daha gelişim göstermeliler.

  taylan'ı ayhan akman'ın barış özbek-mustafa sarp'la oynadığı dönemdeki haline benzetiyorum. her şeyi on üzerinden 5.5-6 ama belirli bir karakter özelliği yok. uzaktan şut atamaz, ara pası nadiren, driblingle sahayı yarmaz, duran top yok, hava hakimiyeti yok, fizik üstünlüğü yok. yaratıcılık, şapkadan tavşan çıkarma yok, verilen görevi yapan düz ortasaha. artıları ise boşluklarda pas almayı başarıyor, pas oyununda ortalama üzeri, soğukkanlı, preste iyi, sahada çalışkan. yani bu hali ile 25 yıldır alıştığımız galatasaray seviyesi için iyi bir yedek olmalı. 12.-13. adam, dk 70'de al oyuna gibi. avrupa'da oynadığımızı düşünün, taylan ezilir. milli takımda onbire giremiyor, fizikli ortasahalara karşı hep eziliyor.

  emre biraz daha potansiyelli, deliciliği var, gole yakın, geliştirmeye müsait uzaktan şut becerisi var, savunmaya katkısı iyi, boşluklara kanallara sızabiliyor. ancak biraz daha oğuzhan özyakup tarzı bir oyuncu olmasını bekliyorum kendisinden. o seviyelere gelirse 11'in değişmezi olur ama şu anda galatasaray için emre de kenardan girecek taze kan gibi olmalı. galatasaray onbiri için bir iki gömlek üstün oyunculara alışkınız.

  her ikisinin de özelliği fizik olarak yeterince iyi değiller. oyunu domine edecek ortasaha değiller. melo varken selçuk sırıtmıyordu mesela, melo gidince selçuk avrupa'da nasıl ezilmişti hatırlayın. taylan o dönemki selçuktan hücum anlamında daha özelliksiz bir oyuncu. al ver yapar boşa kaçar takımı rahatlatır; defansta ise o dönemki selçuk'tan bir tık daha iyi, enerjisi ve baskısı iyi. bu iki oyuncu milli takımda okay yokuşlu-ozan tufan-hakan çalhanoğlu bu formlarındayken onbir başladığında galatasaray seviyesi için yeterli seviyeye geldiler derim. ben galatasaray'da ortasahanın okay-ozan-hakan tarzı domine edecek ve her türlü özelliği olan; basan, koşan, pas yapan, şut atan, delen, yaratıcılığı olan, fiziği yüksek, her şeyi ile komple oynayan bir hale bürünmesini istiyorum.

  gedson özellikli bir oyuncu, pas oyununda on üzerinden 9-9.5 oynayabilecek potansiyelde. fiziği orta seviyede. koşucu, delici, topla dribling yapıp kat edebilen bir ortasaha. gedson'un yanında bir melo tarzı oyuncu olursa o zaman emre kılınç üçlüyü tamamlayabilir.
 • 8
  17 nisan 2021 göztepe galatasaray maçında biraz olsun kıpırdanmamızı, daha derli toplu görüntü vermemizi sağlayan üçlüdür.

  bu üçlünün gol yada asist yapması gerekmiyor. bu üçlü oyunun mücadele kısmını geliştirip geriden düzgün oyun kurunca ön alan oyuncuları ve sağ ön oyun kurucu gibi konumlanan feghouli gol asist konusundaki sıkıntıyı çözebilir. önemli olan omurganın oturması.
  puan kaybettiğimiz haftalarda yaşadığımız en büyük sıkıntı omurganın sağlam olmaması idi. etebo gibi vasıfsız bir oyuncunun merkezinde yer aldığı orta sahanın takımı süzgece çevirmesi normal bir durumdur. o geriden oyun kurulumunu beceremeyince takım top tutamıyor. top tutamayınca rakip rahat rahat üstümüze geliyor . böylelikle beklerin ve stoperlerin bütün defoları ortaya çıkıyor. yani takım savunması bozuluyor.
  31.haftada kaybettiğimiz hatay deplasmanından sonra donk'un sözlerini hatırlarsanız "takım savunmamızda sorun var" demişti. bunu daha iyi anlarsınız.

  taylan - gedson - emre üçlüsü ne yapıyor? taylan geride doğru pozisyon alıyor, dönen tüm topları karşılıyor. aldığı topları gerek kısa gerekse uzun olsun çok doğru kullanıyor. bazen göztepe maçındaki gibi asist de yapabiliyor.
  emre kılınç kenar oyuncusu olmasına rağmen çok doğru pozisyon alabiliyor. nereye pas atılacağını iyi biliyor. oralara koşu yapıyor. pres yapıyor. fiziğini iyi kullanıyor. ancak yorulunca iyi top kullanamıyor.
  gedson gelişmekte, form tutmakta olan bir oyuncu onun en büyük özelliği göztepe maçında askerlik yapması oldu. tıpkı inşaat işçisi gibi geride çok güzel çalıştı.

  tabii galatasaray futbol takımının ideal orta üçlüsü bu olmamalı. yani en azından emre kılınç'ın yerinde orjini 8 numara olan bir orta saha oyuncusu olmalı. elimizde belhanda varken onu göndermek ne kadar aklılıca(!) daha iyi anlıyoruz.
 • 9
  tüm şartlar göz önünde bulundurulduğunda bu üçlü gayet yeterli bir üçlüdür. solda henry, ileride mostafa'yı düşününce takımın sağ önde oynayan lider bir oyuncuya ihtiyacı var. bu isimlere de anlam katacak olan kısım burasıdır. feghouli beyin form tutmasını bekleyecek vaktimiz yok. yapabileceklerini sahaya yansıtsa eyvallah, aradığımız isim kendisidir ama iki sezondur yatmakla meşgul.
 • 13
  futbolun basit bir oyun olduğunu ispat edecek üçlüdür. her sene fark yaratan anadolu takımları biraz sistem ve ayağı temiz tempolu topçularla ligde isminden söz ettirmekte ama finali yapamamaktadırlar. çünkü final işi tecrübe ister. bir dönem sivas, başakşehir, antep, alanya, hatay gibi nicelerini buraya ekleyebiliriz.
  bu üç oyuncu da; pas kabiliyetleri iyi, skor yapma ihtimalleri yüksek(şutör diyebiliriz), topla katedebilen ve en önemlisi tempolu ve oyunun iki yönünü de oynayabilen özellikteler.
  4-3-3 tarzı bir sistemde ileri üçlünün solunda halil, sağında kerem gibi hem tempolu, hem oyun kurabilen, hem çalım yeteneği olan topçular kullanılırsa bu üçlünün kıymeti anlaşılacaktır. halil ve kerem bekleneni verebilir mi bilmiyorum ama tarz olarak bunların olmuşlarına ihtiyacımız var. umarım ikisi de gelişimini devam ettirir ve o seviyeye gelirler.
  bir zamanların efsane barcelona kadrosu xavi-busquets-iniesta önlerinde ronaldinho-eto-messi varyasyonunun benzeri özellikteler. öncelikli ihtiyacımız taylan ile rekabete girebilecek iyi bir 6 numara ve tabanca gibi bir sağ bek ve en önemlisi aklı sahada olan bir ekip. yaş ortalaması da baya düşük olacak bu kadro bir sene kısmen başarısız olsa bilse uzun vadede kazanan galatasaray olacaktır.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!