• 43
    geçiş savunmasında sıkıntı yaşayan orta saha. yerleşik karşılamakta bir sıkıntısı yok yada hızlı hücumlarda yada ön alan baskısında da. hatta pas oyununa da çok yatkın ancak ön üçlümüzün* ayağında sıfır top tutma kabiliyetini bu orta sahanın geçişte top kazanamama* sıkıntısı ile birleştirince önümüzdeki tablo oluşuyor. topu 2. bölgede* kazanamıyoruz. az sayıda hücum presi ile 3. bölgede ve çoğunlukla savunma oyuncularımızın 1. bölgemizdeki aksiyonları ile top kazanıyoruz. bu da savunmamızın geri yaslanmasına neden olup takımın boyunu uzatıyor, boşluklar oluşturuyor. aynı zamanda kazandığımız topları ileride tutamadığımız için ileride çoğalamıyoruz da. marcao'suzluk da takımın boyunu arttırıp orta sahanın taraması gereken daha fazla alan anlamına geliyordu.

    kısa vadede cicaldau'yu merkeze çekip sol iç berkan sağ iç taylan gibi 4-1-4-1 değil de yan yana duran bir 3'lü ile yani 4-3-3/4-5-1 gibi dizilebiliriz. sürpriz faktörümüz olarak kerem yada morutan'dan birini seçip maça onunla başlamalıyız, buna rakip beke göre karar verilir. diğer kanatta mutlaka top saklayabilen biri olmalı. bir kaç kez yazmıştım barış alper yılmaz'ın patlayıcı bir kanat oyuncusundan fazlası olup güçlü fiziğinin avantajını kullanması gerektiğini. hatta barış'ın babel'in kalçayı koyup oyunu soğutmasını örnek alması gerektiğinden bahsetmiştim. barış bence bunu iki kanatta da yapabilecek yetenekte. top saklama özelliği olduğunu düşündüğüm bir diğer isim ise halil. o da duruma göre kanatlarda görev almalı. forvette hem mohamed'in hem diagne'nin top saklama süreleri çok kısa. hem gol tehdidi hem güçlü fiziği ile daha kolay kavrayacağı gerekçesi ile mohamed'i bir adım önde görüyorum. mohamed şöyle indirip hemen kanatlara vermek yerine indirip 3 saniye kalçayı dayayıp tutsa ileriye yerleşme konusunda takım rahatlar. topu kaybetsek bile 3. bölgede topu kapma ihtimalimiz artar, bu da orta sahamızın daha az defolu görünmesini sağlar.

    orta vadede bu takıma gedson fernandes şart oğlu şart. resmen gedson'un geçişte top kapabilme yeteneğine göre dizayn edilmiş bir takımız.