• 78
  fenerbahce taraftari olmasinda bir sorun olmayan hakemdir. sonucta futbola ilgi duymayan, takim bile tutmayan bir insanin gunun birinde hakem olabilmesi zor, hatta belki imkansizdir. yani her hakem bir sekilde cocukluktan gelme bir aliskanlikla bir takim taraftaridir.

  isin problemli kismi bu taraftarlik meselesinin artik profesyonellik derecesine ulastirdigi hakemligine etki edip etmemesidir. her ne kadar bu kolay olmasa da, bu kadar yuksek bir noktaya ulasmis hakemlerden beklenebilecek bir seydir bu. ben genel olarak hakemlerin taraftari olduklari takimi istemli ya da istemsiz olarak desteklemelerinden ziyade o gune ozel kamuoyu baskisindan daha cok etkilendiklerini dusunuyorum. yani fb'li tarik ongun, o gunlerde fb'li olduguna dair cok buyuk bir kamuoyu baskisina maruz kalmissa fb aleyhine hata yapmaya daha yakindir gibi geliyor. ayni sey gs veya baska bir takim taraftari olan herhangi bir hakem icin de gecerli tabi.

  bu durumda bizim gibilere dusen nacizane gorev, hakemlerin kisisel hayatlari ve gecmislerine yonelik bu tip bilgileri tartismalarin cikis noktasi yapmaktan kacinmak olmalidir. idealizm denebilir gunumuz kosullarinda ama birilerinin bir yerlerden de baslamasi gerekiyor. tabi ki dis etkenlerden etkilenerek performansini dusuren hakemler elestirilebilir. ama sadece ortaokul yilliginda fenerbahceliydi yaziyor olmasi, adamin tarafli bir hakem oldugu anlamina gelmez.
 • 79
  fenerli olması benim için sorun olmayan hakem. herkes küçük yaşlarda bir takım destekler ve sonraki süreçte hakem olabilir, küçüklükten karar verecek hali yok buna. zaten bu tarz şeylere biz takılmayız malum takım taraftarları algı yapmak için kullanır. bizim işimiz olmaz böyle şeylerle ama onlar yapınca bizim taraftarımızda yapmak zorunda hissediyor kendini haklı olarak. ben bu tarz olaylara empati kurarak yaklaşıyorum. ben fanatik galatasaraylıyım ama hakem olsam tuttuğum takıma kazandırayım demem şahsen. en başında bu işten para kazanıyorsun ve hayatını geçindiriyorsun, yiyeceğin küfürler vesaire ayrı bir şey ama ahlaki olarak normal bir insan böyle düşünmelidir. isterse fanatik fenerli olsun gördüğünü çaldıktan sonra beni ilgilendirmez ancak maalesef mevcut ülke ikliminde böyle bir şey mümkün değil.
 • 80
  22.10.2017 galatasaray fenerbahçe maçında, hasan ali kaldırım’ın kendi ceza sahası içinde topu eliyle süpürüp aldığı poziyonu gören cüneyt çakır’ın bir uyanıklıkla, “tarık var mı ? birşey tarıkkk, tarıkkkk” demesine sessiz kalan kişidir kendisi. olay doğu trübünde nerdeyse tam önümde gerçekleşmiştir ve hiç unutmamaktayım, o gün 8 olan puan farkı 11 oldurulmamıştır.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!