• 43
  https://www.takvim.com.tr/...-makinesine-el-koydu

  şu haberi yapmış gazete.

  lemina'yı nişanlısını aldatmakla suçlamış, ömer bayram çapkınlıktaymış (sanki yasalara aykırı), donk ve jimmy durmazında fotoğraflarını paylaşmışlar. burası türkiye aslanım falan yazmışlar. twitlerde ise ceza hukukunda da yeri olan zararın tazminini ahlaksız teklif olarak nitelendirmişler. vs vs.

  lemina yanlışa yanlışla karşılık vermişse hakkını arayacağın yer karakoldur, mahkemedir.

  lemina işlediği suçlardan elbette cezasını çekmelidir. ama bu haberin içeriğindeki iftiralardan, fotoğraflardan ve üsluptan dolayı galatasaray hukuk biriminin bu kardeşlere "burası galatasaray canlarım" demesi lazım!
 • 44
  https://www.takvim.com.tr/...utm_campaign=twitter

  sizin allah bin belanızı versin. aziz'in deyimiyle paralı .......

  mustafa cengiz ahlaksız teklif yapmış bunlara. ne yaptı lan ahlaksız teklif? ananızı mı talep etti?

  "galatasaray yönetimi yönetim olsa, sabahın 5 buçuğunda orada olan oyuncusunu korumaz, kadro dışı bırakır. "orada o saatte ne işin var" derdi."

  size ne ya dallamalar, size ne? tasmanız kimin elinde?
 • 45
  iddia edilen olayın gerçekleştiği gün lemina ile birlikte olduğumu yazmıştım. sebebi de artık basına düştüğüne göre anlaşıldı sanırım. (bkz: #2846272)

  olayın tamamından haberdar olarak sizelere bilgi verebilirim. olayda kamerayı muhabirin elinden alan kişi lemina değil lemina’nın kuzeni. lemina da olay esnasında orada ancak olaya hiç dahil olmuyor. fazla da detaya girmek istemiyorum.

  bunu en iyi bilen kişi takvim muhabiri. zaten lemina’dan değil bu konuda kuzeninden şikayetçi. ayrıca kamera kırma söz konusu değil. bunları bile bile böyle haber yapıyor takvim, yazıklar olsun.
 • 46
  sıkıntılı bir durum söz konusu. eğer lemina muhabirin kamerasını zor kullanarak aldıysa, eve falan götürdüyse yağma suçu söz konusu ki, cezası ciddi şekilde ağırdır.

  ancak takvim denen tuvalet kağadı şu hareketleriyle ve olayı bu kadar abartarak türk sporuna verdiği zararın farkında değil. yarın lemina bu tacizler yüzünden verdiği tepki nedeniyle 12 sene ağır hapis cezası alırsa bu ülkeye bir daha kimse futbolcu getiremez.

  evet her boka hatta yatak odamıza maydonoz hükümet nerede acaba. takvim denen iğrenç gazetenin ülkeye verdiği bu zarar için de bir telefon ederler elbet. zira alıştıkları ahlaklı teklifler bunlar.

  ayrıca böyle bir olayın yaşandığını da kamera görüntüsü görmeden inanmam. en fazla kameramanı kamerası boynundayken pataklamıştır, onun da cezası yok gibi bir şey. ne de olsa geçmişi ve haber kalitesi belli takvim'in...
 • 48
  paçavradır 100 kişi okuyorsa bu gazeteyi cümle alem beni... neyse. sabahın beşinde alkollü adamların fotosunu izinsiz çekiyorsan kamerayı bir tarafına sokmadıklarına dua et. galatasaray yönetimi yönetim olsa o saatte orada ne işi var dermiş. size ne lan onun bunun çocukları? takdir hakkı galatasaray yönetiminindir yine insanlık edip kameranın parasını ödemeyi teklif etmişler. irzını namusunu bir şey yaptığımın çocukları fenerbahçe övmek için haber yapmışlar pardon da severim sizin yaptığınız haberciliği.

  lemina ve diğer arkadaşlara gelince, oğlum biz burda bi tarafımızı yırtıyoruz şampiyon olacağız zorlu mücadele vs adamlara malzeme veriyorsunuz. böyle mi olunuyor galatasaray futbolcusu? biz tribünde bağıralım sesimiz kısılsın siz yoğun maç trafiğinde disiplinsizce eğlenmeye gidin. yazıklar olsun.
 • 50
  ahlaklı tekliften anladıkları, tasmalarını ellerine alan ağa babaları gibi para teklif etmek. lemina'nın yaptıkları yanlış olsa dahi, içlerindeki kini gün yüzüne çıkardığı için iyi ki olmuş diyorum. adamların girdiği habere bak. siz kimsiniz pezevenkler. bu haberi yapan arkadaş dahil, tüm editörleri teşhir edilerek isim isim o stada sokulmayacak. yasalarla basın özgürlüğü dersi vermiş arkadaşlara özel hayatın gizliliği ve bunu ihlal suçu nedir yasalarla anlatalım.

  bir kimsenin açık alandaki alelade resimlerinin sık sık çekilmesi halinde özel hayatın gizliliğini ihlal suçu oluşmasa da, tck md. 123’te tanımlanan “kişilerin huzur ve sükununu bozma” suçu oluşur. üstelik bu olgu sadece özel yerlerde değil, kişinin kendi aracında, teknesinde veya kamuya açık alanlarda da geçerlidir.

  özel hayatın gizlilik alanına ilişkin ses ve görüntülerin “ifşa” edilmesi, özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun nitelikli (ağır) şeklinin meydana gelmesine neden olur.

  ifşa etmek, gizli bir şeyi açığa vurmak, yaymak anlamlarına gelir. özel hayatın gizliliği ihlal edilecek şekilde, bir ses veya özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun ağır şeklinin vücut bulmasına neden olacaktır. suçun bu ağır halinde özel hayatın gizliliğinin ihlal edilip edilmediği başkasının duymasına veya görmesine göre değerlendirilmez. önemli olan başkasının duyabileceği veya görebileceği şekilde ifşanın gerçekleşmesidir. örneğin, bir parkta bir kişinin gizlice kaydedilmiş sesini dinleten kişinin bu fiili, sesi kimse duymasa bile özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun ağır şeklini oluşturur. hemen belirtmek gerekir ki, görüntü ve seslerin ifşası, ifşayı sağlamaya elverişli araç ve gereçlerle yapılırsa özel hayatın gizliliğinin ihlal suçunun ağır şekli meydana gelir. ifşa için kullanılan araç elverişli değilse suç oluşmaz.

  fail, hem ses ve görüntüleri kayda alır hem de ifşa ederse, burda tck md. 134/1 ve 134/2’de tanımlanan iki farklı suç oluşur. failin her iki suçtan ayrı ayrı cezalandırılması gerekir. gelelim bu arkadaşların cezasına. madem konumuz hukuk ve lemina'ya verilecek cezaya kadar yazmışsınız. bizde yazalım.

  özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun cezası, tck md. 134/1 ve md.134/2’de suçun basit ve ağır hali olmak üzere iki ayrı fıkrada düzenlenmiştir.

  özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun basit şeklinin cezası tck md. 134/1’de ilk cümlede 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası olarak düzenlenmiştir. suçun basit şekli işlenirken ses veya görüntü kaydedilmesi halinde, ilk cümlede ifade edilen 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası, aynı maddenin ikinci cümlesi gereği bir kat arttırılarak suçu işleyen faile 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilir.

  özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun ağır şekli, yani ses veya görüntülerin ifşa edilmesi suçunun cezası 2 yıldan 5 yıla kadar hapistir. ifşanın basın yayın veya internet yoluyla yapılması halinde de aynı ceza uygulanır.

  daha 2 sene önce kardeş yayın organlarının muhabiri, bir takım dolusu adam tarafından dövülürken gazetecilik ahlakıyla; ''göksel efendi'' nidaları atamayan bu dallamalara tepki normal olmamalı. sahipleri ve bunları mamalayan kişilere kadar en büyük tepkiyi koymamız gerekli.

  tabii ki lemina ve diğerlerinin yaptığının cezasını, yine kulübümüz vermelidir.
 • 52
  biri sabahın besinde ben artık dans etmekten eglenmekten çıkarken gelip fotografimi cekse, o haberdeki gibi duramazdı ayakta bugun. o yüzden şükretsinler lemina'ya denk gelmişler. birakin ulan insanların özelini hayatini. kullanılan dile bak ya:

  bes kızla eglenen
  yanında iki siyahi
  turkce konuşan kız arkadasi

  insanları ayristirmak icin yapmadiginiz kalmadı haysiyetsiz herifler. siz gidin cay suyu koyun onu icin, blackk'e giden gitsin size ne ulan, bekciler?

  edit: (bkz: ilk kural saygı)

  suradan da iki chomsky vereyim, altyazısı olmasi lazim youtube'da.

  - siyaset ve dil uzerine, amerika ornegi:
  https://www.youtube.com/watch?v=6yueij8jo9Q

  - bikac yüz sene once, chomsky daha bebeykene, toplu medyanın siyasi ekonomisi ve rızasız riza uretimi uzerine konuşması:
  https://www.youtube.com/watch?v=f6JqFtDWfxI