• 1
  (bkz: teamfight tactics )
  riot games'in league of legends evrenini kullanarak yaptığı auto chess oyunu. espor müsabakaları düzenlenmeye de başladı.

  sadece 1 sene önce başlayan bu auto chess akımının tarihçesini anlatayım.

  ilk olarak dota karakterlerinin kullanıldığı, fan yapımı mod şeklinde sunulan ve resmi olmayan auto chess adlı oyun sayesinde yeni bir espor olarak doğdu. beklenmedik şekilde çok ilgi gördü. resmi bir oyun olmadığı için turnuvaları genelde farklı sponsorluk altında ya da twitchrivals şeklinde yapıldı.

  6 ay sonrasında dota'nın sahibi valve firması(aynı zamanda steam platformunun da sahibi) dota underlords adında resmi auto chess oyununu duyurdu.

  yine aynı zamanda riot games firması da kendi auto chess oyunu olan taktik savaşlarını duyurdu.

  oyunlar çıktıktan sonra popülerlik, oynanma sayısı, twitch ve youtube izlenme sayılarında taktik savaşları fark attı. şöyle söyleyeyim dota underlords şu an ilk çıkan resmi olmayan oyun kadar bir ilgiye bile sahip değil. genelde ruslar oynuyor.

  neden auto chess? çünkü oyun satranç tahtası benzeri alanda oynanıyor. kale at fil yerine oyunun baz aldığı evrenin kahramanları var. her round 1v1 mücadele oluyor. round sonunda yaptığınız hamleler ile bir sonraki rounda geçiyorsunuz. oyunda aynı anda 8 kişi oynuyorsunuz. her round rastgele biriyle karşılaşıyorsunuz. oyuna 100 can ile başlayıp kaybettikçe canınız düşüyor. amaç ilk 4e girmek.

  çok fazla taktiksel hamleleri, metası, diziliş ve item birleştirmeleri var. oynadıkça öğreniliyor. tavsiye vermek gerekirse blitz.gg uygulamasını bilgisayara kurup oyun esnasında açmak iyi oluyor üstten rahatça item varyasyonlarına bakılıyor.

  benim gibi biraz yaşlanmış ve takım oyunlarında insanların yaptığı hatalara çıldırmaktan bıkmış oyunseverler için güzel bir oyun.

  mobil versiyonlara değinmek gerekirse yakında taktik savaşlarının mobil versiyonu çıkacak piyasayı süpürecektir.
  o çıkmadan önce oynamak isteyenler için chess rush, auto chess, underlords, magic chess, red tides oyunları var. hepsini denedim. farklı farklı sebeplerden çoğunu oynamayı bıraktım şu an sadece chess rush oynuyorum. tavsiye ederim.item çeşitliliğini basit tutmuşlar onun dışında gözüme batan durum yok. normal ve turbo modu var. turbo modu ile oyunlar 60 candan başlayıp daha kısa sürüyor. dereceli sistemini satranç taşlarına göre vermeleri de hoşuma giden bir detay. kaleden başlıyorsun şah olmaya çalışıyorsun.