• 23
  bizle en ufak bir alakası olmayan milli takımı bile ırkçı saldırılara maruz kalan milli takım.

  milli marş ıslıklarız, fransa'yı yeneriz gideriz paris'in en popüler meydanında "hepiniz ... çocuğusunuz" diye bağırırız. izlanda maliye bakanı'na "karılarınıza bineceğiz" diye tweet atarız. sonra avrupalıların oradaki türklere yaptığı muameleye ırkçı deriz ama gider daha beterini suriyelilere yaparız.

  tüm argümanlar ise 2 temel noktada birleşiyor. "biz onlar gibi değiliz, gittiğimiz yere uyum sağlıyoruz.", "savaştan kaçtırlar."

  ilk argüman tam bir saçmalık. sen muhteşem uyumlu olabilirsin fakat nasıl senin davranışını tüm türklere genelleyemezsek suriyeliler için de aynısı geçerli. en ufak bir yanlış yapan suriyeliye suriyeli olduğu için bunu yaptığıyla itham ediyoruz. ne kadar enteresan ki bir grup alman da aynısını türkler için yapıyor.

  ikinci argüman bence daha da enteresan. çünkü bu argüman bizim askerlerimiz orada savaşıyorla birleşiyor. öncelikle bizim askerlerimiz orada türkiye'nin çıkarları için savaşıyor. suriyeliler'in yüzü suyu hürmetine savaşmıyor. bunu iddia eden varsa o insanlar amerika'nın da herhalde tek derdinin ortadoğuya demokrasi getirmek olduğunu düşünüyordur.

  üstüne şu an bile türkiye'den mutlu olmayıp yurtdışına giden binlerce insan varken ya da fırsatını bulsa gidecek insanlar varken savaş vardı kaçtılar diyoruz. bahsettiğimiz savaş da yabancı devletlere karşı topraklarını korumak için verilen bir savaş falan değil. bazılarına göre diktatör bir yönetimle, radikal islamcıların savaşı. herhalde beklentimiz kötünün iyisi onlar için hangisiyse onu seçip savaşmalarıydı.
 • 25
  hükümetlerin uyguladığı yanlış politikalar nedeniyle ülkemizde yaşayan vatandaşlarından nefret edilmiş, bu nedenle de kendilerine nefret saçılan takım. olanlar ne bu ülke vatandaşının, ne burada yaşayan suriye vatandaşının ne de suriye milli takımının suçudur. bu insanlar bu topraklara gizlice yerleşmedi. mevcut ülke hükümeti tarafından şehirlere yerleştirildiler. ayrıca kimse savaşarak ölmek zorunda değildir. ölmek istememişler ve seçim hakkı buldukları için de sığınma talep etmişlerdir. çoğu avrupa'ya geçmeye çalışırken denizde boğulmuştur. yeniden söyleyeceğim ama bu kimsenin değil hükümetlerin suçudur.
 • 26
  yapılan bir geyik , ırkçılık suçlamasına dönüşmüş , gerçekten çok enteresan.

  savaştan kaçıyorlar mottosu çürüyeli çok zaman geçti. artık ''do you like turkish raki and şiş kebaaaap'' seviyesine geçildi.

  alınan like ise milyonlarca diyebiliriz.

  en basit şekliyle , işyerimin karşısında her çarşamba kurulan açık pazarda , suriyeli savaş mağduru kardeşlerimiz alacakları yiyecek/giyecek in kilgoram fiyatını dahi sormadan alışveriş yapabilirken bizim yerli halkımız tüm pazarı 2 tur geziyor.

  bu değirmenin suyu nereden ?

  (belirtmeden geçmeyeyim , bunun kafatasçılık , sığ milliyetçilik , ırkçılık ile alakası yoktur. dışardan biri ülkeye gelse onları ülkenin sahibi , bizleri mülteci sanır.)