• 7
  avrupa'dan bağımsız her zaman önemli olacaktır.

  2005'te şampiyon olan takım direk giderken bir sonraki yıl öneleme oynamaya başladı. madem olay şampiyonlar ligi, başka hiçbir esprisi yok 2006'da niye o kadar mücadele ettik? ya da niye dönüp dolaşıp 2006 şampiyonluğunu hatırlıyoruz o zaman? bir de o sene mali durumumuz şimdikinden bile çok daha kötüydü, nakit para krizi bitmek bilmiyordu kulüpte. para gelsin de nasıl gelirse gelsin modundaydı yani kulüp, stad meselesindeki acelecilik de bu mali krizden kaynaklıydı zaten. ya da 2008'de şampiyon olmamıza rağmen önelemede elendik, katılamadık şampiyonlar ligi'ne. bu 2008 şampiyonluğu'nun değerinden bir şey götürüyor mu? lincoln'ün gençlerbirliği'ne, nonda'nın fener'e, ayhan'ın sivas'a, hakan balta'nın oftaş'a attığı gollerle hala efsane olarak anıyoruz. o yüzden olayı sadece şampiyonlar ligi'ne indirgemek yanlış olur. evet mali açıdan şampiyonlar ligi önemlidir ama lig şampiyonluğunun tek anlamı da sadece bu değildir. ülke futboluna da 2-3 maçlık mağlubiyetle bir şey olmaz o açıdan da rahat olun. bundan daha berbat süreçlerden çıktı futbolumuz, yine toparlanacaktır bir şekilde.
 • 8
  ülke içi rekabet ve yayın gelirleri bakımından her zaman anlamı olacaktır. misal galatasaray-fener rekabeti en başta şampiyonluk sayılarına dayanıyor. ülke içi rekabeti daha fazla açmaya gerek yok zaten herkes biliyor bunu.

  yayın gelirlerinde de şampiyon olan takım en büyük payı alıyor. 18-19 sezonunda ikinci olan başakşehir’den sıralama priminde 7.2 milyon tl daha fazla almışız mesela. bunun üstüne bir de performans primi var aldığın puana oranlı. onda da başakşehir’den 1.6 milyon tl daha fazla almışız. bitmedi, bir de şampiyonluk sayılarına göre prim alıyorsun. şampiyonluk sayılarında en yakın takipçimiz fener’den 6.6 milyon tl daha fazla almışız bu alanda. yani maddi olarak ligi birinci bitirdiğinde rakiplerine oranla daha güzel paralar kazanıyorsun. son şampiyonluğumuzdan gelen para toplamda 212.6 milyon tl.

  sonuç olarak şampiyonlar ligi’nde ön eleme oynayacak olsan da hala gayet önemli şampiyonluk.

  kaynak: https://www.goal.com/...pfdddgqtzwjtr4w0sm5f