• 66
    şampiyon olmanın eskisi kadar önemli olmadığı sezon. galatasaray 5 sene üst üste şampiyon olamasa da bu ligin en büyük takımı olarak kalmaya devam edecek. gerçekten şampiyonluğun hiçbir önemi yok çünkü ligin prestiji yok. eskiden şampiyon olan takımlar şampiyonlar ligi oynardı ve arada başarılı olurdu. 2021-2022 sezonuyla birlikte hiçbir takımın uzun süre şampiyonlar ligi'ne katılabileceğini düşünmüyorum. zaten türkiye dışından kimse bu ligi izlemiyor. galatasaray kendi kendisini döndürebilecek bir yapı ortaya koyarsa geleceğini güvence altına alabilir. yapılması gereken şey genç oyuncu yetiştiriciliği, güzel bir futbol ve istikrardır. bunlar sağlanırsa uzun vadede hem ekonomik başarı sağlanır hem de avrupa ve ligde iyi noktalara tekrar gelebiliriz. artık bu ülkede yaş ortalaması 29-30 olan bir takımın geleceği yok, bunu kabul etmemiz lazım. ligin dinamikleri değişti, bunu kavrayamayan takımlar ileride çok sıkıntı çekecekler. bizim dandik, hiçbir önemi olmayan teneke lig kupasını kazanmak yerine güçlü bir organizasyon oluşturmamız gerekiyor ve bunu yapmak için de kolları sıvadık gibi gözüküyor. burada en büyük engel taraftarımız olacak. yönetimin taraftarı kesinlikle dinlememesi gerekiyor. taraftar şampiyon olamadığımız takdirde oyuncu yetiştiriciliğine, ortaya konulan yapı ve organizasyona falan bakmaz. galatasaray taraftarı da diğer takım taraftarları gibi bilinçsiz insanların ağırlıkta olduğu bir topluluktur. bizim kesinlikle doğru bildiğimiz işi sürdürmemiz gerekli. taraftar bu noktada göz ardı edilmeli.

    galatasaray'da oluşturulması gereken yapının bir diğer düşmanı ise sık sık türkiye standartlarının üstünde olduğunu vurguladığım galatasaray lisesi ve bu lisenin oluşturduğu düzendir. mesela burak elmas yönetimi bu atılımı başlattı ve çeşitli tesisleri, genç oyunculardan oluşan kadroyu kurdu diyelim. alt yapıya ciddi bütçeler harcanıyor ve galatasaray'daki alt yaş kategoriler a takıma sağlam bir biçimde bağlanmış durumda. alt yapıdan üst yapıya kadar kulübün her noktasında çeşitli profesyoneller çalışıyor. bütün paralar da falcao, feghouli gibi futbolcular yerine bu yapıyı sürdürmek için harcanıyor. şimdi bu yapı sürdürülebilir bir yapı olmayacak çünkü mevcut yönetim 3 sene kupa alamadığımız takdirde bir daha seçilemeyecek. bu noktada yeni gelen galatasaray başkanı taraftarın da gazını alarak sistem değişikliğine gidecek ve çilekler, uçaklar falan görmeye başlayacağız. ne yazık ki bu konudaki istikrarsızlık galatasaray'da hayal ettiğim o yapının en büyük düşmanı. o yüzden çok umutlu olduğumu söyleyemeyeceğim. ben sabrederim ama taraftar sabretmez. taraftar sabretmeyeceği için seçimde oy kullanan üyeler de sabretmez. kısacası kimse sabretmez.

    bu sezon bizim için önemli. ben fatih terim'in bu sezonda takımdan ayrılacağını düşünüyorum. bence sezonu tamamlayamayacak. taraftar kupaya acıktı. yeni gelecek bir teknik direktörle birlikte takviye adı altında +30 bitmiş futbolcular yine bizi haraca bağlamaya başlayabilir. kısacası bu ve önümüzdeki sezonda yapıyormuşuz gibi görünen atılımın tutmasını çok isterim ama engellerimiz çok fazla. bu da beni umutsuzluğa ve bir parça karamsarlığa itiyor ne yazık ki. aksi gibi fatih terim'e de güvenemiyorum. senelerdir şu yapının kurulmasını bekliyordum ama saçma sapan futbolcularla kendimizi kandırdık. bu sezon umarım bir şeylerin değiştiği sezon olur. mevcut yapının sürdürülemez olduğunu herkes görüyor ama kimse sabretmek istemiyor. işimiz çok zor.