• 389
  ilk 2 haftada 2 galibiyet ile başladığımız sezon. sonra avrupa maçları derken ligdeki devamındaki 3 maçtan 1 puan çıkarabildik. elbette ki telafisi olan bir dönemdi bu. içerideki alanya mağlubiyeti çok üzücüydü.

  sonra 9 maçta tam 22 puan aldık. karagümrük mağlubiyeti ve kayseri beraberliği. aldığımız maçlarda özellikle kritik, galibiyet hasretimiz olan deplasmanların hepsinden 3 puan çıkarmaya başladık. iyi bir dönemi liderlikle kapattık ve 2020'yi bitirdik. 29 puandaydık.

  2021'e korkunç başladık. önce omar şanssızlığı, sonra antalya-konya maçlarından giden 5 puan, içeride gençlerbirliği galibiyeti ile moral, son olarak ise dolmabahçe"de yenilgi.

  şu tabloya bakıyorum.
  -18 maçta 33 puan, iyi mi, iyi. çok mu iyi? değil. daha iyisi olabilir miydi? kesinlikle. ama ilk yari fikstürüne bakınca bu puana kim hayır derdi ki?

  -şampiyonluk şansı yüksek mi? bütün faktörler bir yana sadece fikstüre bakalım. dibine kadar yüksek. ama faktörleri işin içine katınca ihtimaller değişiyor.

  -en gereksiz olay? deplasmanlardaki nefis galibiyetlerin kredisini iç sahadaki saçma puan kayıplarıyla yemek. hem de çıtır çıtır.

  -alanya'dan 1, konya'dan en azından 1, kasımpaşa'dan 1 hatta 3, kayseri'den 3 -en beklemediğim puan kaybıydı- antalya'da 3 puan almalıydık. çok farklı yerde olabilirdik.

  -önümüzde 4 maç;
  denizli
  malatya(d)
  antep(d)
  başakşehir

  bu 4 maçtan minimum 10 puan,

  sonra;
  fener(d)
  kasımpaşa
  alanya(d)

  buradan 4, tercihen 5, zorlasak minimum 7 puan almak lazım.

  devamı gelir, her türlü gelir.

  (bkz: süper lig 2020-2021 sezonu)
 • 390
  ikinci fatih terim dönemi tadında ilerleyen bir sezon.

  evet o gün şampiyon mircea lucescu'yu gönderip hocayı getirmek çok yanlıştı fakat o dakikadan sonra fatih hocayı göndermek de çok doğru değildi. nitekim hocayı gönderdikten sonra 7 senede ancak 2 kere şampiyon olabilmiştik. hoca ölüsüyle bile daha fazla şampiyon olabilirdi, belki de boşuna göndermiştik.

  o zaman da şimdi de hükümet, tüsiad, medya tüm güç fenerbahçe'nin arkasındaydı. özellikle 3 kasım 2002'den beri böyle. o günün mesut özil'i ariel ortega'ydı. onda da çok yaygara kopardılar, sonuç malum.

  olimpiyat stadına taşınmıştık, kötü bir stadyumdu. seyirci olsa bile seyircisiz gibiydi maçlar.hatırlamak bile istemiyorum. zaten sonra seyirci de gelmeyi bıraktı.

  yine bugünkü acayip saçma transferler yapmıştık. afrikalı golcü, rakiplerde emekli olmuş futbolcular, veteranlar, çok bel bağlanan genç futbolcular. transfer politikamız, sloganımız yine aynıydı ne olursa ol gel, fatih terim adam eder. florya metin oktay ıslah evi o zaman da vardı.

  yine teknik ekibe çok güvenen ve tüm transfer işini ona devreden zayıf bir yönetim.

  desteklenen* aklı başında bir beşiktaş... diye gider bu.

  galatasaray'ın ömrü boyunca ders alması gereken zamanlardı. bu kaderi değiştirecek iki şey var, biri şapkasını önüne koyacak seri bir şekilde ufak tefek radikal çözümler bulacak fatih terim ve covid-19 aşı uygulamasıyla geri dönme ihtimali olan son iki şampiyonluğun mimarı tt arena seyircisi. aksi takdirde sonuç belli.
 • 391
  18 nisan 2021 - 2 mayıs 2021 arası 5 hafta oynanacak. potansiyel 15 puan var demektir. bu sürece 5 puan geride giren takım 3 puan önde çıkabilir.

  biz bu aşamayı iyi geçersek sonrası ise 9 mayıs 2021 beşiktaş maçımız var kendi evimizde.*
  bu demek oluyor ki +1 şans daha.

  sezon içinde en çok odaklanılması gereken takvim burası. buraya 20 22 oyuncuyla full konsantre hazırlanılması lazım. bunların hesaplarını fatih terim yapmıştır zaten. uzun vadede çoğu patır patır dökülecekler. şampiyonluk yarışında zaten iyi teknik direktörü olmayan çok dayanamaz.

  sezonun finali de şu olur.
  (bkz: 9 mayıs 2021 galatasaray beşiktaş maçı)

  bu maçı kazanan* şampiyon olur.