• 224
  zirve yarışının uzun bir aradan sonra ağırlıklı olarak galatasaray ve fenerbahçe arasında yaşanacak gibi durduğu sezon. en azından ilk 3 hafta bunu gösteriyor.

  trabzonspor'un camia -özellikle taraftar- olarak geçen sezon kırılma yaşadığını düşünüyorum. zaten normalde de şampiyonluk ihtimali verdiğim bir takım olduğundan değil de hani geçen sezon hatrına bahsini açalım. galatasaray'ın yalnızca 8-10 hafta düzgün bir futbol oynadığı, beşiktaş'ın neredeyse hiçbir döneminde yarışa ortak olamadığı, fenerbahçe'nin şubat ortasında ligi bitirdiği bir sezonda sörloth gibi ekstra bir golcüleri de olmasına rağmen şampiyonluğa ulaşamadılar ki bu yıl sörloth da yok. hocaları da zaten geçici olarak gelip kalıcı olan birisi. geçen sezonki performansından uzak bir trabzonspor bekliyorum.

  beşiktaş, ilk 5 adayı içinde en zayıf halka gibi şu an. geçen yıl sergen gazıyla bir şeyler yaptılar ancak kadro kaliteleri de camiaları da hiç ışık vermiyor. zaten daha sezon başında ciddi tepki alıyorlar taraftardan. ben beşiktaş'ın erken kopacağını hatta sergen yalçın'ın da sezonu bitirmeyeceğini düşünüyorum beşiktaş'ta. zaten beşiktaş taraftarının da bu ara şampiyonluk beklediğini falan düşünmüyorum. onlar yarışı uzaklardan izleyecek gibi.

  başakşehir'in durumu biraz farklı. 16/17 sezonunda ilk kez zirveyi tehdit ettiler, 17/18 ve 18/19 sezonlarında bize yakalanma talihsizliği yaşadılar ve 19/20'de de pandemi etkisiyle şampiyon oldular. yani artık o futbolcu grubu ve camia yıllardır kovaladığı başarıya ulaştı. doymuşluk olabilir. bunun yanında zaten genç olmayan kadroları daha da yaşlandı. bu yaşlı oyuncu kadrosu, daha şampiyonlar ligi başlamadan ve 40 haftalık ligde hafta içi maçları başlamadan 3'te 0 yaptılar. gol dahi bulamadı başakşehir. yani illa ki toparlayacaklardır ancak bütün bu doymuşluk, yaşlılık derken şampiyonlar ligi ve 40 haftalık maratonda işleri çok zor. en azından şimdilik görünen şey, geçtiğimiz 3 sezondaki gibi bir başakşehir performansının zor olduğu.

  şimdi gelelim bu sezon yarışacak gibi duran iki takıma. bizle ilgili şeyleri burada uzun uzun yazmaya gerek yok. zaten sürekli konuşuyoruz. hoca çok konsantre girdi sezona. zaten fatih hoca geçtiğimiz 2 sezonda bile nerelerden dönüp de zirveyi alabileceğini gösterdi. yani fatih hocanın olduğu galatasaray'ın yarıştan kopma ihtimalini ben çok ama çok düşük görüyorum. o yüzden bizim zirve iddiamızı konuşmaya gerek yok.

  fenerbahçe ise aslında bu yarışta ciddi şekilde olup olamayacağını zamanla gösterecek. yani ilk 3 haftada top oynamadı fenerbahçe. ilk 3 hafta boyunca yaptıkları en iyi şey derbide galatasaray'a futbol oynatmamaktı. işin hücum kısmında çok kötüler şu an. tabii yepyeni bir kadro kurdu onlar da. stoperler yeni, bekler yeni, orta saha yeni, hücum yeni. bunların bir kısmı henüz oynamıyor bile. savunmaları iyi gibi duruyor ancak zaten çok fazla savunma oyuncusuyla çıkıyorlar maçlara. yani böyle çıkarlarsa gol yemezler belki ama gol atmaları da zor. bu da değişecektir. yine de kadroları geniş gibi duruyor. umarım onlar da yıllardır olduğu gibi çok kötü bir sezon geçirir.

  benim 20/21 sezonunun ilk 3 haftasından gördüğüm tablo bu. galatasaray şampiyonluğuyla biten bir sezon, 10'lu yıllar gibi kupaları silip süpürmeyi temenni ettiğimiz 20'li yılların başlangıcı olması dileğiyle.