• 216
  merak ettiğim bir husus var. daha sezonun 2. haftasında görülen antalyaspor örneği gibi, ki sezon içerisinde birçok takım kaçınılmaz olarak yaşayacak bu durumu, x takımda çıkan toplu korona virüs vakalarında süreç nasıl işleyecek. inanılmaz karmaşık bir durum.

  bu sene sıkışık takvimden dolayı hafta arası da maçlar var.

  örnek olarak x takımı hafta arası çarşamba günü y takımı ile maçını oynadı, üstüne pazar günü bir maçı daha var. cuma günü yapılan testlerde a takımdan 20 kişinin korona virüs pozitif olduğu anlaşıldı. böyle bir durumda federasyon başkanının daha önce söylediği gibi kalanlarla devam edilecekse eğer ;

  1) x takımının çarşamba günü oynadığı y takımından herkes risk altında.

  2)federasyon başkanının söylediği kalanlarla devam edeceğiz deki kalanların tamamı risk altında. o pozitif çıkan 20 kişi ile aynı takımda olup, aynı tesisleri, aynı otobüsü kullanıp kimseye bulaşmama gibi bir durum var mı?

  3)x takımdan kalanların hafta sonu sahaya çıkıp oynayacağı rakip z takımının tamamı risk altında.

  4)daha önce vaka görülmemiş y takımı x ile oynadıktan sonra hafta sonu karşılaşacağı, y'nin rakibi q takımının tamamı risk altında bir hale gelecek.

  görüldüğü üzere bu sıkışık fikstürde tek bir takımda çıkan korona virüs vakası 4 gün gibi kısa bir sürede 4 takımı şüpheli veya korona pozitif hale getiriyor. daha bu takımların türkiye kupası maçı olma ihtimali, avrupa kupası maçı olma ihtimali, eğer hafta arası maç varsa 3, yoksa 6 gün sonra ligde karşılaşabileceği rakiplerden olacağından bahsetmedim bile.

  birde lig 40 hafta, bazı takımlar avrupada da mücadele edecek, türkiye kupası, avrupa uluslar ligi, sezon sonu avrupa kupası derken oynanamayan bir maçın koyulabileceği herhangi bir boşluk yok.

  daha ligin 2. haftasında antalyaspor'dan 50 vaka çıkıyorsa bu ligi idame ettirme şansı yok federasyonun. ya korona virüs görmezden gelinip her şey seyrinde devam ettirilecek. yada bu lig oynanmayacak. iş kontrol-tedbir ile idame ettirilebilecek sınırı çoktan geçti maalesef.