• 14
  11 eylül cuma günü başlayacak olan sezondur.

  kulüpler takımlarına en fazla 14 yabancı oyuncu transferi yapabilecekken bunlardan en az 1 tanesi 01.01.1996 tarihinde ve sonrasında doğmuş olması gerekecek. ayrıca bir maçta belirlenen 21 kişilik kadroda alt yapıdan 01.01.1998 ve sonraki bir tarih doğumlu en az 1 futbolcu bulundurma zorunlu olacak.

  son düzenlemelerden anladığım kadarıyla kısaca; 14 yabancı alabileceğiz ancak bunun 8'ini aynı anda oynatabileceğiz.

  14 yabancımız olacak dersek bu durumda 8'i sahada oynarken 6'sı yedeklerde durabilecek. tabi bu 6 yabancıdan biri genç olmalı. bir de yedeklerde veya sahada oynayan altyapıdan 1 oyuncumuz bulundurulmalı.

  yabancı oyuncu düzenlemesi yine nitelikten yoksun niceliğe göre belirlenmiş.

  --- alıntı ---
  süper lig kulüpleri 2020-2021 sezonunda en fazla 14 yabancı uyruklu futbolcu ile sözleşme yapabilecek, 14 futbolcu ile sözleşme yapılması halinde bu futbolculardan en az 1 tanesi 01.01.1996 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olabilecek ve bu futbolculardan sadece 8 tanesi müsabakaya devam eden kadroda aynı anda sahada yer alabilecektir. 2020-2021 sezonunda 21 kişilik müsabaka isim listesinde alt yapıdan yetişmiş 01.01.1998 ve daha sonra doğmuş bir futbolcu bulundurulması zorunlu olacaktır.

  --- alıntı ---
  https://www.tff.org/...687&ftxtID=33430

  edit: sahada 3 yerli oyuncu olması şartı düşünüldüğünde yedeklerde de en az 3 yerli oyuncu bulunmalı ki sahada yer alan yerli oyunculardan biri sakatlanır ya da yorulursa yerini doldurabilelim. (düzeltme: yanlış matematik hesabı düzeltildi*)
 • 16
  galatasaray futbol takımı için geçiş yılı olması gereken sezon. malum tff yabancı saçmalığını açıkladı. kulübümüzün saçacak parası yok. bu yüzden mümkün mertebe kadrodaki yüksek maaşlı oyuncularla yollar ayrılmalı ve alt yapı oyuncularına öncelik verilmelidir. berk balaban, emin bayram, ışık kaan arslan, süleyman luş, emirhan civelek, bartuğ elmaz, erkan süer, atalay babacan, yunus akgün, ali yavuz kol ve erencan yardımcı 28 kişilik kadroda yer almalıdır. geriye kalan bütçeyle de 8 veya muslera'nın durumundan dolayı 9 kişisi yabancı olmak üzere 17 kişilik dar ama sağlam bir rotasyon kurulmalıdır. bu sezon şu 11 oyuncudan en azından 1 tanesi ilk on bir seviyesine, 3 tanesi rotasyon oyuncusu seviyesine gelse ihya oluruz. bir sezon başarısız oluruz belki ama sonrasıni kurtarırız. ancak en acısı bunun olmayacağını bilmek.
 • 18
  biz burada ne kadar kafa patlatırsak patlatalım, kötü yönetilen, kötü idare edilen, kötü çalıştırılan, laubali sporculara sahip olan takımımızın -eğer katılmayı becerebilirsek- avrupa'da nal toplayacağı, ligde de diğer takımların rezilliğine göre belki performans verebileceği sezon.

  pandeminin de devam ettiğini göz önünde bulundurursak itici taraftar gücümüzün olmayacağı, yabancı sınırından kelli selçuk inan'ın kaldığı takdirde en az 8-10 maça çıkacağı ve sonunda 3 sezondur izlediğimiz rezil futbolun aşağı yukarı devam edeceği sezon.

  bunun aksinin olabilmesi için yönetimin ve fatih terim'in kendisine çeki düzen vermesi gerek. yoksa keçi boynuzu yer gibi, yılda 3-4 tane güzel futbol oynadığımız maç izleyeceğiz diye 40 maç takip etmeye devam.
 • 19
  eğer oyuncu değiştirme hakkı tekrar 3 olacaksa yabancı oyuncu sınırlamasından sonra doğru kadro planlaması yapmayan kulüpleri berbat bir sezon bekliyor.

  bir pozisyonda yerli oyuncu tercih edip onu yabancı oyuncuyla yedeklerseniz aynı anda mecburen 2 oyuncu değiştirmek zorunda olacaksınız. misal sağ veya sol bekte yerli oyuncu oynatıp her iki beki yedeklemesi için sadece linnes’i 21 kişilik kadroya alırsak, olası bir sakatlık vs durumunda linnes’i sahaya sürebilmek için sahadan bir de yabancı çıkarıp yerine yerli oyuncu almamız gerekecek.

  nicelik olarak doğru nitelik olarak yanlış kadro planlamasına örnek; caner’in çıkıp linnes'in girmesi, onyekuru’nun çıkıp arda’nın girmesi.

  nicelik olarakta nitelik olarak doğru kadro planlaması; caner ve arda’nın alınmaması.