• 470
  associated press 3 nisan'da uefa'nin federasyonlara gönderdiği mektubu yayinladi, çok önemli bir belge: https://apnews.com/...423bd60d43b56f6a798. aşağida birkaç maddeyle kisa bir özetini yapacağim ve daha sonra da yorumlarımı yazacağım.

  - ligleri en başta 30 haziran'a kadar bitirmek istedik ama bu pek mümkün gözükmüyor.
  - artik temmuz/ağustos üzerine yoğunlaştık.
  - mayis ortasina kadar ortaya daha somut bir plan koymaya çalişacağiz.
  - tüm ulusal fikstürlerin koordineli ve ortak bir şekilde organize edilmesi gerekiyor.
  - herhangi bir ulusal federasyon uefa'nin onayi olmaksizin ligini tatil ederse seneye avrupa kupalarindan dişlanabilir, uefa kurallari buna izin vermektedir.

  uefa bu mektubuyla "ligi bu haliyle tecil edelim" diyen belçika'ya ve muhtemel diğer bazilarina selam gönderiyor, "hadi sıkıysa edin" diyor.

  ayrica metnin altinda uefa'nin yani sira european club association (eca) ve european leagues'in de imzasi var, yani uefa "ben bu kararlari kulüplerle görüşerek aldim, kendim dayatmiyorum" demek istiyor, ki zaten farkli paydaşlari iceren geçici bir çalişma grubu da kurmuşlardi.

  benim tahminim, uefa'nin ligleri sahada bitirmekteki israrinin nedeni özellikle de 3 büyük ligin bastirmasi. bunun altinda öncelikle ekonomik menfaatler ve sponsorluk ile yayin gelirinden olmamak var. dolayisiyla "ben son ana kadar zorlarim arkadaş" diyor. futbolcu sözleşmeleri ve diğer legal yükümlülükler ne olacak, bu konuda da herhalde bir bildikleri vardir diye düşünüyor insan.