• 425
  fiilen sona erdiğini düşündüğüm sezondur.

  tüm dünyayı kasıp kavuran covid-19 virüsü salgını nedeniyle spor camiasının önemli figürleri birer birer bu hastalığa yakalanmakta. fatih terim hocamız, abdurrahim albayrak göksel gümüşdağ max kruse bu hastalığa yakalandı. korkarım yeni isimler de eklenebilir. (inşallah olmaz)
  ekleme; bugün sarrachi ateş sorunu olduğunu belirtmiş.

  kayserispor ve ankaragücü başkanları twitterde okuduğum kadarıyla yabancı futbolcuları tutmanın zor olduğunu belirtmişler. bu durumun da tüm takımlara yayılma ihtimali yüksek.

  maçların oynanamaması nedeniyle kulüplerin gelirlerinin azalması ekonomik sıkıntılar da doğuracaktır. dün norveç takımlarının zor durumda olduklarını okumuştuk. bu durum benzeri durumlar bizde de görülebilir maalesef.
 • 426
  şunu öncelikle belirtmek isterim ki önemli olan insan sağlığıdır. eğer herhangi bir kişiye daha maçlar sebebi ile bulaşacak ise de futbolunda sporun da herhangi bir önceliği bulunmamalıdır.

  ancak sezonun bitirilmesi kararını alırken sonrasında da yaşanacak bazı sorunları da görmezden gelmemek gerekir.

  * şampiyonlar ligine hangi takım gidecek ?
  * avrupa ligine hangi takım gidecek ?
  * sezon sonuna kadar takımların alacakları galibiyet primleri ?
  * reklam gelirleri ?
  * naklen yayın gelirleri ?
  * futbolculara yapılacak ödemeler ?
  * transfer sezonu ?
  * şampiyonlar ligi gelirleri ?
  * takımların maç hasılatları ?
  * küme düşecek takımlar hangileri ?
  * süper lige yükselecek takımlar hangileri ?
  * alt liglerdeki süreçler ?

  sadece bir öngörü : ligleri erteleme becerisinde dahi bulunamayan tff sadece yukarıdaki maddeler için karar verebileceğini düşünen varsa lütfen yeşillendirsin.

  not: mesaj almayacağımı düşünüyorum.
 • 427
  kulüplerde covid-19 sahibi futbolcu ve teknik kadrodan isimler olduğu andan itibaren, ki ülkede de bu sayı her geçen gün hızla artmaktayken, liglerin bu saatten sonra oynatılabileceğini düşünmüyorum. ya olduğu gibi tescil edilecek, ya da bu sezon komple iptal edilip, hiç oynanmamış kabul edilecektir. enfekte olmuş sporcular varken bu ligi sağlıklı bir şekilde oynayamazsın zaten insan sağlığı her şeyin üstündedir.
 • 430
  bu sezonun -oynanmamış gibi- kabul edeceğini hiç sanmıyorum.
  farzedelim öyle oldu.
  ee seneye şampiyonlar ligine direkt biz mi gideceğiz?
  ibb ön elemeye?
  beşiktaş-trabzon-malatya uefa'ya mı gidecek?
  sırf bu ihtimaller nedeniyle bile lig oynanmamış kabul edilmez.

  ama gerçekten bu başarısız tff'nin ne karar vereceğini ben de merak ediyorum.

  fakat bir de her şeyden önce, daha bu konuyu düşünene kadar şu covid-19 belasının seyrini izlemek lazım.
  allah bizleri, sevdiklerimizi ve halkımızı korusun.
 • 432
  ağustos ta normal sezonun başlangıç tarihlerinde haftada 2 maç yapmak koşulu ile başlarsa daha doğrusu devam ederse sezon, eylül ortası biter. 2 hafta aradan sonra ekim ayı başı ile yeni sezona merhaba denilebilinir. tabi avrupa kupaları, milli maçlarda buna göre programlanır. her gün maç izleriz gibi bu durumda. ama öncelikle şu iğrenç dönemi minimum zararla atlatalım inşallah.
 • 433
  lider olsaydık şampiyon olacaktık diye düşünmenin gereksiz olduğu sezon.

  şu an trabzon'u şampiyon yapsalar bir tek başakşehir ve biz itiraz ederiz, ama bizi şampiyon yapsalar tabipler odası bile eylem yapar.

  4 takımlı play-off en mantıklısı. hatta euroleague final four gibi 1-4, 2-3 eşleştirmesi yapıp, 3 maçta işi bitirebiliriz.

  yalnız biz hep 1 haftada biter falan diye düşünüyoruz da, bunun antrenmanı var, hazırlık maçı var daha. form falan kalmadı hiç kimsede.
 • 434
  bu sezona tekrar başlayıp sonra 2020-2021 sezonu için ara verip sonra tekrar başlamak mantıksız olacaktır.

  zaten avrupa şampiyonası da ertelenmiş.

  covid-19 süreci nisan-mayıs ayında da devam edecek muhtemelen.

  en mantıklısı 2020-2021 sezonunu biraz sıkıştırıp 2019-2020 sezonunu ağustos'ta başlatıp eylül'e kadar bitirmek.

  eylül ortasında da 2020-2021'i başlatıp ara transfer döneminde de 1 hafta ara verip kalan sürede hafta içi de olacak şekilde devam etmek.
 • 435
  trabzonspor şampiyon ilan edilemez. haydi bize ve sivasspor'a puan olarak üstünlük kurdu diyelim. eşit puanla liderliği paylaşan başakşehir'in hiç mi hakkı yok? kaldı ki ligin geri kalan bölümünde başakşehir bizi ağırlayacak, trabzonspor ise bize misafir olacak. yani trabzonspor'un şampiyon ilan edilmesi kadar saçma bir senaryo olamaz. 1-7 sıralar arası play-off bile daha mantıklı bu fikirden.

  bana mantıklı gelen ve benim önerim ise şu şekilde olacak:
  muhtemelen mayıs sonu - haziran başı gibi covid-19 olayı atlatılır. çarşamba-pazar olmak üzere sıkışık bir fikstürler tüm ligler bitirilir. futbolcular geç yaz tatiline çıkar ve federasyonlar yeni sezona geç başlama kararı alır. örneğin eylül sonu gibi. tabi avrupa kupaları da fikstürünü biraz darlaştıracak bu durumda. bütün ligler ingiltere'de olduğu gibi maçları çarşamba-pazar oynatır. ki maçlar euro 2021'e kadar bitsin. tarihte araya sıkıştırılmış bir sezon olarak hatırlanır, ama tamamiyle oynanılmış olur.
  gayet olasılıklı, zira 11/12 sezonunda da play-off uğruna takımlarımız sık sık hafta içi maçlar oynamıştı. seyirciler için de gayet güzel bir durumdu. galatasaraysızlık sendromuna yakalanmıyorduk o sezon mesela.
  kupada da rövanş sistemini silip tek maç usulü yaptık mı o da araya sıkışmış olur ayrıca. ki zaten çoğu ülkeler böyle yapıyor. sadece bizde mart başında kupa yarı final ilk maçı, nisan sonunda ise kupa yarı final rövanşı oynanıyor. bu saçmalığa da bu vesileyle bir son gelmiş olur.

  tabi bütün bunlar için mayıs ayında artık dünyanın yavaş yavaş normale dönmesi gerekir. yoksa no chance malesef.
 • 437
  olacak olan şey belli;

  8 maç kaldı, çarşamba-pazar oynatıp 1 ayda lig bitirilebilir yani.

  nihat özdemir ne dedi, ligleri 27 haziran'a kadar bitirmeyi planlıyoruz dedi.

  yani bu ne demek; eğer ki covid-19, mayıs 27'ye kadar biterse lig en geç 27 mayıs'ta başlatılıp 1 ayda bitirilir.

  he eğer ki virüs 27 mayıs tarihlerinde de tehlikesini sürdürür şekilde devam ederse lig olduğu gibi tescil edilir veya bu sezon iptal edilir. avrupa'ya da eylül ayı şartlarına göre veya uefa'nın izleyeceği yol haritasına göre takımlar gönderilir.

  tiner tayfasının dillendirdiği gibi son 5 yıl puanına göre falan da uefa organizasyonlarına takım gönderilmez. bunu en başta uefa kabul etmez zaten.
 • 439
  niye bu kadar kafaya takılıp, teori parçalandığını anlayamadığım sezon.

  arkadaşlar yaşanılan süreç türkiye'ye has bir durum değil ve sadece türkiye'de şampiyonluğa dahil olan birden fazla takım yok. bütün dünya aynı durumda şuan. sanırım bir tek belarus ligi falan devam ediyor. kaldı ki bunun yanında şampiyonlar ligi, uefa gibi uluslar arası düzeyde organizasyonlar da yarıda kalmış durumda.

  kriz eğer çözülebilirse bütün dünya ne yapacaksa bizde onu yaparız işte olur biter.
 • 441
  en mantıklı çözüm bütün organizasyonların mart 2021'e kadar iptal edilmesi ve mart 2021'den itibaren kaldığı yerden devam edilmesidir. bütün ligler de 2019-2020-2021 sezonu olarak tescil edilir bu şekilde. tabi transfer falan olmayacak, takımlar aynı kadrolarıyla devam edecek şekilde olacak. bu süreçte sözleşmesi sona eren futbolcuların da sözleşmesi otomatik olarak uzayacak.

  bu çözümün dışındaki çözümler çok mantıklı görünmüyor ve yine maalesef virüsün tüm dünyada kontrol altına alınmasının kısa vadede olması mümkün görünmüyor.
 • 442
  muhtemelen diğer liglerde nasıl uygulamalar yapılacak diye beklenip sonra bir karar açıklanacak sezon * gerçekçi olalım, ne karar çıkarsa çıksın kimseyi memnun edemeyecek tff. bu sebeple emsal kararı gösterir, işin içinden çıkar.

  kişisel fikirlerime gelirsek.

  bu saatten sonra ligi oynatmazlar, oynatamazlar. bu hastalık süreci bir miktar daha sürer, ligi tamamlamak için süre kalmaz. o işi geçelim.

  eğer haziran'a doğru virüs işi hallolursa; şampiyonluk için ilk 4 takımın katılacağı bir küçük turnuva yaparsın. 1 vs 4. 2 vs 3. şeklinde. kazanan takımlar da finali oynar ve şampiyon, 2. falan belirlenir işte topu topu 4 maçla. 1 haftada tamamlarsın şampiyonluk sürecini.

  küme düşenleri de bu şekilde belirlersin, diğerleri de * sıralamasına razı olur; maç yapmaları gereksiz. küme düşme tarafında daha çok ekip var, 2 haftaya yayılır o maçlar. 1 haftada da türkiye kupası maçları yapılır. iyi bir ayarlamayala 2 haftada tüm kupaları verirsin, kalanı düşeni de belirlersin. olur biter.

  ancak bu virüs işinin mayısta hallolması üzerine bu çıkarımlarım. ola ki uzun sürdü, lig böyle tamamlanır işte; yapacak da çok bir şey yok açıkçası. türkiye kupası ne olur bilemem. zaten çok maç kalmadı, gelecek yıl bu senenin kalan maçları oynanıp 2 türkiye kupası verilebilir.