• 362
  28. hafta bitti.

  şimdi önce sportif olarak masumane şekilde bundan sonrasını değerlendireceğim.

  haftalardır 28. haftayı işaret edip, bu hafta sonunda puan farkı tek maça düşmüşse(en fazla 3) galatasaray oradan şampiyonluğu alır hesabı yapıyorduk. çünkü 33. haftada evimizde başakşehir'le yapıyoruz.

  tabii sonra iş hemen her hafta ibfk denilen torpilli ve ne amaçla var olduğu belli olmayan(!) kulübün ittirilmesi, tff ve hakemler eliyle maçları rahat rahat kazandığı bir ortama dönünce hesabı da güncellemek zorunda kaldık.

  yine işaret ettiğimiz yer 28. haftaydı ama bu kez en fazla 4-5 puanlık(1 yenilgi ve 1 beraberlik) bir farkın oluşması hesabı üzerinde durduk ve dedik ki "biz nasıl olsa kadıköy'ü de geçmiş olacağız ve yapmamız gereken bir 6'da 6 kalacak. bunlar da bizim maç hariç en az bir maçta daha puan kaybedecekler"

  28. hafta öncesinde bize "bjk-ibfk maçı berabere bitecek ve siz derbiyi kazanacaksınız" deselerdi sanırım herkes güle oynaya kabul ederdi. kadıköy serisinden bağımsız baktığınızda da durum şu ankinden çok da farksız olmayacaktı. puan farkı 4'e düşecek ve biz yine ibfk'nın 1 beraberlik almasını bekleyecektik.

  işte şu anda tam da bu noktadayız. biz sırasıyla kayseri, konya(d), beşiktaş, rize(d), ibfk, sivas(d) maçlarını kazanacağız, rakibimiz de bir beraberlik alacak.

  (bkz: 6'da 6/#2651768)

  buna gönülden inanıyorum. her maçı final olarak oynamayı bilen ve bu sürecin benzerini daha geçtiğimiz sezon(2017-2018) yaşayıp şampiyonluğu almış bir camiayız.

  maç maç gidip, gerekeni yapacağız.

  (bkz: hedef 22)

  (bkz: kon2antra2yon)

  sen şampiyon olacaksın!

  -------------------------------------------------------

  şimdi biraz da diğer tarafları konuşalım.

  2018-2019 sezonu fenerbahçe tarihinin en kötü sezonu olarak tarihteki yerini aldı. 28. hafta bittiğinde 14. sırada ve küme düşme potasının yalnızca 5 puan üzerinde kalan ülkenin en büyük 2. takımını düşünün. ve o 5 puanlık fark da 1'i ilk yarıda 1'i 14 nisan 2019 fenerbahçe galatasaray maçında olmak üzere galatasaray'dan gasp edilen 2 puan ve yine başka takımlardan (ç)alınan puanlarla oluşan fark. yoksa şu anda ateş hattının içinde olacak bir kulüptüler.

  ali koç yepyeni bir vizyonla 20 yıllık aziz yıldırım diktasını yıkmış ve yeni umutlar aşılamışken, küme düşme mücadelesi vermek ve efsane yapmaya çalıştıkları ersun yanal'la da 20 yıllık kadıköy'de yenilmeme serisinin bu sezon bitmesi birilerinin koltuğunun sallanması demek olacaktı.

  bu açıdan bakıldığında böyle berbat bir sezonda ellerindeki tek oyuncağın da, camianın emziğinin de ellerinden alınması 20 milyon taraftarıyla ülkenin en büyük 2. takımının taraftarının isyan etmesine ve bir şeyleri sorgulamasına sebep olacaktı. zaten mutsuzken iyiden iyiye mutsuz olacaklardı.

  fenerbahçe bu saatten sonra küme düşmez zaten, galatasaray ve beşiktaş'a karşı hem içeride hem dışarıda kaybetmeyip derbilerdeki istatisklerini de geliştirerek hiç olan sezonda avuntularını yaşayıp kutlama yapabilirler.

  beşiktaş ise sezon başından bu yana bir iyi bir kötü futbolu, bir kopan bir yarışa tutunan haliyle değişik bir sezon geçiriyor. 2 sene üst üste şampiyonluktan sonra 2017-2018'de 4. lük ve 2018-2019'da şampiyonluk şansının azalması ile 28. hafta itibariyle 2. olma ve şampiyonlar ligi iddiasına tutunmaya çalışıyor.

  teknik direktörü şenol güneş aylar süren dedikodulardan sonra, milli takımla anlaştı ve sezon sonuna kadar da beşiktaş'la devam edecek.

  bu rahatlıkla da toplayacağından daha yüksek puan ortalaması yakalayıp dibimize yanaştılar. yüksek ihtimalle ligi 3. sırada tamamlayacaklar. devre arasında burak yılmaz'ın gelişi ve mevcut formuyla 2019-2020 sezonuna umutlarını yaz döneminde yeni hoca ve takıma taşıyacaklardır.

  eğer şenol güneş'in diyeti olarak 2. yapılıp şampiyonlar ligi'ne gönderilmeye çalışılacaksa ki aslında adım adım oraya doğru bir yol izlendiği hissine artık insanlar kapılmaya başladı, kararı verenler çoktan verdi biz figüranlık yapıyoruz.(!)

  gelelim istanbul başakşehir futbol kulübüne, topladığı antipatiyle belki de iktidara 31 mart 2019 yerel seçimlerinde istanbul büyükşehir belediye başkanlığını kaybettiren ucube kulübe...

  2018-2019 sezonunda hem ittirilip, kollanarak hem de bizim puanlarımız çalınarak araya puan farkını yerleştirdiler. o rahatlıkla maçlara çıkıp hakem destekleriyle de haftalardır liderler.

  ve her şey şu ana kadar geldiği gibi devam ederse 2018-2019 sezonu'nda şampiyonluğu galatasaray'dan alıp kendilerine verecekler.

  30 milyon galatasaraylıyı mutsuz edip, elimizdeki şampiyonluğu gözümüzün içine baka baka bunlara verecekler.

  sebep ne?

  artık türk futbolunu yeniden dizayn etmek mi dersiniz? intikam duygularıyla güç gösterisi yapmak mı dersiniz, yabancı sermayeye satıp para kazanmak mı dersiniz? bilemiyorum. şurada biraz bahsetmiştim abartılı komplo teorimle,

  (bkz: futbola dair komplo teorileri/#2634962)

  ama şampiyon olurlarsa bundan sonra türkiye'de futboldan bahsetmenin ve türkiye'de futbolu takip etmenin bir önemi olmadığını düşünmeye başlayacak milyonlarca mutsuz insan olacak. galatasaray'ı hayatındaki her şeyin önüne koyan insanlar var.

  futbol kitlelerin afyonu ve siz bu afyonu aldığınız zaman insanlar başka şeyleri(ekonomi, işsizlik, geçim sıkıntısı) de sorgulayacaklar. bunun iktidar sahiplerine ne gibi bir faydası olacak? takdir kamuoyunun.

  kaldı ki futbol ekonomisinin en önemli gelir kaynağı olan galatasaray taraftarının bein sports üyeliklerini iptal ediyoruz kampanyası gibi pek çok tepkiyi sezon içinde verdiği ve çoğunun da taahhütlerinin bitmesi için sezon sonunu beklediğini biliyoruz.

  kalan 6 haftada biz çok kötü oynayıp hakkımızla kaybetsek de bu yarışın bu saate kadar adil olmadığını ve bu sezonun tarihin en kirli sezonu olacağını da gayet iyi biliyoruz.

  bu sezon bizden çalınan ve başkasına verilen bir şampiyonlukla hatırlanacak. biz bu sezonu sahada kazanmaya çalıştıkça, hakemiyle, kurullarıyla kaybettik, kaybettirildik.

  hiçbirimiz ölene kadar bu sezonu unutmayacağız!

  ama biz galatasaray'ız. 30 milyonluk bu kulübün tarihi de gücü de 2014'te kurulan bir takımın gücüyle kıyaslanamaz. kimler tarafından desteklenirse desteklensin.

  eğer bu şampiyonluğu kaybedersek bizi bu yolda yalnız bırakan galatasaraylıları, galatasaray taraftarı da tarih de unutmaz.

  hem içeride hem de dışarıda hesabı keseriz.

  tekrar söylüyorum, bu tiyatronun figüranı yapılmaya çalışılıyorsak seyirciyi kaybedeceğinizi bilmeniz gerekiyor. çünkü o sahnenin yıldızı biziz.

  abdurrahim albayrak'ın 14 nisan 2019 fenerbahçe galatasaray maçından sonra "bir takım şampiyon mu yapılmak isteniyor, eğer öyleyse hiç uğraşmayalım, bildiğimiz şeyler var, beni konuşturmayın" gibi çıkışları da şampiyonluk gittikten sonra faydasız.

  eylem bekliyoruz. tüm desteğimiz arkanızda, ses getirecek her türlü tepkiyi vermeye hazırız.

  bu şampiyonluğu ya kazanacağız ya da kazanacağız! aksi takdirde kimse bunun hesabını veremez!
 • 364
  bir çok maçta hakkımız yendi. hepsini geçelim;
  1-)sezonun ilk yarısında oynanan fb derbisinde verilen penaltı ve 2. gol öncesi tacın bize verilmesi gerekirken var'a bile bakılmaması. ( 2 puanımız gasp edildi)
  2-) sezonun ilk yarısındaki konya maçında son dakikada konyaspor lehine verilen saçma sapan penaltı, var 'a bile gidilmedi ( 2 puanımız gasp edildi)
  3-) kadıköydeki fb derbisi, gol öncesi pozisyonda neresinden bakılırsa faulun verilmemesi devamında kalemizde gördüğümüz gol. öncesindeki onyekuru pozisyonu da ekstrası. var' a bile bakılmadı. ( 2 puanımız gasp edildi)
  sadece bu 3 maçta 6 puanımız gasp edilmiş, emek hırsızlığının babası alenen yapılmıştır.
  bu sene yapılanları tek tek yazsak sayfalar yetmez. görüntüler var, her şey mevcut. yönetim neden çıkıp cas 'a, uefaya başvurmuyor. her sene bu adaletsizlikleri yaşıyoruz ama bu sene gözümüzün içine sokarcasina emek hırsızlığı yapılmıştır. hala bein sport a para veren galatasaray taraftarını da anlamak, hoşgörmek baya tuhaf geliyor. koyun tepkinizi kardeşim. herkes üzerine düşeni yapsın.
 • 365
  28. hafta maçları sonrasında başakşehir'in 61 puanla lider, galatasaray'ın da 56 puanla ikinci durumda olduğu sezon. daha alınacak 18 puan, kapatılacak 5 puanlık fark kaldı. istediğimiz kadar olmasa da, yine de lidere biraz daha yaklaştık 28. hafta sonucunda.

  tarihte 18 takımlı lige başlanmasından beri 28. hafta puan durumlarını inceledikten sonra bazı özel durumlarla karşılaştım ve sizlerle paylaşmak istedim. istatistikleri 94/95 sezonundan itibaren araştırdım.

  - lider başakşehir'in 28 maçta sadece 15 gol yemesi
  en yakın örneği 99/00 sezonunda galatasaray, 02/03 sezonundan beşiktaş yedikleri 17 gol ile var tarihte.
  28 haftada sadece 15 gol yemek lig tarihinin en iyi defansif performansı demek oluyor.

  - lider başakşehir'in 28 maçta sadece 44 gol atması
  bundan bir kötüsünü 08/09 sezonu 28. hafta lideri sivasspor olmuş. 43 gol ile tarihin en kötü 28. hafta lideri sivasspor
  28 maçta 44 gol son 26 senenin en kötü ikinci gol istatistiği (lider takım olarak).

  - lider başakşehir'in 28. haftada 61 puana sahip olması

  - tarihte 28. haftada daha az puana sahip olan liderler
  daha önce 28. hafta sonucunda daha az puanlı liderler:

  12/13 sezonu: galatasaray - 56 puan (şamp. gs 71 puan)
  06/07 sezonu: fenerbahçe - 56 puan (şamp. fb 70 puan)
  08/09 sezonu: sivasspor - 57 puan (şamp. bjk 71 puan)
  17/18 sezonu: başakşehir - 59 puan (şamp. gs 75 puan)
  97/98 sezonu: galatasaray - 59 puan (şamp. gs 75 puan)

  - tarihte 28. haftada en kötü puana sahip olan şampiyonlar
  tarihte en kötü 28. hafta performansını sergileyen şampiyon 12/13 sezonunda 28 haftada 56 puan toplayan galatasaray ve 06/07 sezonunda fenerbahçe olmuş.

  12/13 sezonunda galatasaray 28. hafta sonucunda 56 puanla lider durumdayken sezon sonunda 71 puanla şampiyon olmayı başarmış.

  06/07 sezonunda fenerbahçe 28. hafta sonucunda 56 puanla lider durumdayken sezon sonunda 70 puanla şampiyon olmayı başarmış.

  08/09 sezonunda ise beşiktaş 28. hafta sonucunda 56 puanla ikinci durumdayken sezon sonuna kadar 1 puanlık farkı kapatıp şampiyon olmayı başarmış.

  - tarihte 28. haftada lider olamayıp da şampiyon olan takımlar

  95/96 sezonunda fenerbahçe.
  95/96 sezonunda fenerbahçe 28. haftayı 68 puanla averaj farkıyla 2. sırada bitirdikten sonra, sezon sonunda şampiyon olmayı başarmıştır. (şamp. fb 84 puan)

  05/06 sezonunda galatasaray.
  05/06 sezonunda galatasaray 28. haftayı 68 puanla averaj farkıyla 2. sırada bitirdikten sonra, sezon sonunda şampiyon olmayı başarmış. (şamp. gs 83 puan)

  07/08 sezonunda galatasaray.
  07/08 sezonunda galatasaray 28. haftayı 61 puanla 2. sırada bulunurken, sezon sonuna kadar 2 puanlık farkı kapatıp şampiyon olmayı başarmış. (şamp. gs 79 puan)

  08/09 sezonunda beşiktaş.
  08/09 sezonunda beşiktaş 28. haftayı 56 puanla 2. sırada bitirdikten sonra, sezon sonuna kadar 1 puanlık farkı kapatıp şampiyon olmayı başarmıştır. (şamp. bjk 71 puan)

  10/11 sezonunda fenerbahçe.
  10/11 sezonunda fenerbahçe 28. haftayı 64 puanla 2. sırada bitirdikten sonra, sezon sonuna kadar 2 puanlık farkı kapatıp şampiyon olmayı başarmıştır. (şamp. fb 82 puan)

  14/15 sezonunda galatasaray.
  14/15 sezonunda galatasaray 28. haftayı 61 puanla averaj farkıyla 2. sırada bitirdikten sonra sezon sonunda şampiyon olmayı başarmıştır. (şamp. gs 77 puan)

  17/18 sezonunda galatasaray.
  17/18 sezonunda galatasaray 28. haftayı 57 puanla 2. sırada bitirdikten sonra, sezon sonuna kadar 2 puanlık farkı kapatıp şampiyon olmayı başarmıştır. (şamp. gs 75 puan)

  tarihte 4 takım ise 28. haftayı 18/19 sezonu 28. hafta lideri başakşehir gibi 61 puanla bitirip şampiyon olmayı başarmıştır:
  00/01 sezonunda fenerbahçe, 07/08 ve 14/15 sezonlarında galatasaray ve 09/10 sezonunda bursaspor 28. haftayı 61 puanla bitirip şampiyon olmayı başarmışlar.
  fenerbahçe ve bursaspor o sezonlarda lider durumda iken, galatasaray 28. haftayı ikinci bitirip sezon sonu ona rağmen ipi göğüslemeyi başarmıştır.

  o sezonlarda şampiyonluk puanları şu şekildeymiş:
  00/01 fenerbahçe: 76 puan
  07/08 galatasaray: 79 puan
  09/10 bursaspor: 75 puan
  14/15 galatasaray: 77 puan

  ek bilgi: şu an 18/19 sezonunda galatasaray 28. haftada 56 puana sahip. tarihte 28. haftada 56 puanla sezon sonu şampiyon olabilen 08/09 sezonu 27. hafta ikincisi beşiktaş var. fenerbahçe ise 06/07 sezonunda 28. haftayı 56 puanla lider bitirip sezon sonu 70 puanla şampiyon olmayı başarmış. 12/13 sezonunda ise galatasaray 56 puanla lider durumdayken sezonu şampiyon olarak bitirmiş.
  fakat başakşehir'in güncel puanı, ligi 75-79 puan bandında bitireceklerine işaret ediyor.

  son olarak süper lig'de 80 puanlık barajı aşan en son 10/11 sezonunda fenerbahçe ve trabzonspor olmuş. o tarihten beri 80 puan barajını aşabilen yok. başakşehir de 27. haftada beşiktaş karşısında aldığı yenilgiyle maksimum puanını 79'a indirdi. uzun süre ilk defa şampiyon 70 puanın altında olabilir diyenler vardı, fakat bu şekilde gittikleri sürece artık sözkonusu olmayacak gibi.
  bu konuda ise en düşük örnekler şunlar:
  06/07 sezonu şampiyonu fenerbahçe - 70 puan
  08/09 sezonu şampiyonu beşiktaş - 71 puan
  12/13 sezonu şampiyonu galatasaray - 71 puan