• 338
  bir kaç ay önce yaptığım hesaplamalara göre kur 17.9 düzeyinde kalırsa galatasaray’ın 2022-2023 sezonunda bütün maçları kazanması durumunda yayın geliri+şampiyonluk primi+galibiyet priminden kazanabileceği maksimum miktarın 14.8 milyon € olduğu lig.

  ismi geçen mertens için 4 milyon € maaş konuşuluyor mesela. bize maliyeti net maaş üzerinden 1.67 katı yani 6.68 milyon €. güncel kurla 6.31 milyon €’luk şampiyonluk+36/36 galibiyet priminden fazla.

  şampiyon olurken borcun artıyorsa orada sürdürülebilir bir yapı yoktur. şampiyon olurken dahi borcun artıyorsa burada mevcut yöneticilern niyetlerini sorgulamak gerekir çünkü burada galatasaray lehine bir hareket yok.

  ayrıca bırakın mertens’i cristiano ronaldo hatta messi bile olsa sonraki satışından kar elde edemeyeceğimiz her adama karşı olacağım. çünkü avrupa’ya çok zor gidilen küçük ligimizde ek kaynak oluşturabileceğimiz tek alan oyuncu satışıdır.

  bir diğer ihtimal de fenerbahçe, hull city gibi takımlar gibi taraftarı umursamayan ve kulüp dokusunun içinden geçecek bir sahiplik anlaşmasıdır.
 • 339
  şampiyonluk primi haberinin neden mertens ve torreira transferleri zamanına denk geldiğini merak ettiğim lig. şampiyonluktan öte yüksek bütçeli kadrolar avrupa liglerine kalabilmek ve oradaki gelirden pay alabilmek için kuruluyor aslında.
  son şampiyon tranzonspor şampiyonluk primi 4.16m tl ve yayıncı kuruluştan 24.9m tl aldı. şl'de gruplara kalabilirse 15.64m €, elenirse 5m € alacak. sponsorluk, maç günü hasılatları ve store satışları da ister istemez şampiyonluktan etkilenecektir.
  son şampiyon olduğumuz 2018-2019 sezonunda toplamda 1.087.000.000 tl (165.5m €) civarı gelir elde etmiştik.
  uzun lafın kısası şampiyonluk priminin maddi önemi avrupa'ya kapı açmasındadır.
App Store'dan indirin Google Play'den alın