• 149
  hakemin oyun kalitesine katkısını ölçmek istiyorum ancak gerekli materyali hazırlayacak kadar vaktim yok.
  o yüzden fikir olarak yazmak istiyorum:

  şu an tüm dünyanın hemfikir olduğu 1 konu var: premier lig seyir zevki en yüksek, en hızlı top oynanan, en kaliteli taktiklerin uygulandığı messi, ronaldo, neymar, mbappe gibi top 5 oyunculara sahip olmadan overall'da en yüksek oyuncu kalitesine sahip lig.
  italya her ne kadar juventus hegemonyasında da olsa 2.lik 3.lük 4.lük yarışı kıyasıya geçen bir lig. burada da savunma taktiği olarak gözümüzün pasını silen takımlar gibi, son zamanlarda geçiş oyununu çok iyi oynayan takımlar çıkıyor. ilk 8 takımlarının maçları büyük oranla izlemesi zevkli, kalitesi yüksek maçlar oluyor.

  şimdi bu iki ligde verilen ve verilmeyen faullerin tamamını incelersek, türkiye'de verilen faul kararlarının ne denli anti-futbol kararlar olduğunu çok net bir şekilde görürüz.

  oyun akıcılığına en çok etki eden şey ise hakemlerin kolay faul çalması da bir standart değil, 2 dakika önce omuza düdük çalan hakem, bileğe basmaya devam kararı verebiliyor. şimdi bu fiziksel mücadeleyi tamamen bitiren bir şey.
  zaten dikkatinizi çektiyse kaliteli bir boğuşma görmüyoruz yıllardır. ya birisi nizami şarjla düşüyor faul çalınıyor, ya da absürt bir harekete devam kararı çıkıyor.

  bu kadar kaliteli oyuncu gruplarının bu kadar kötü top oynamasınının 1 numaralı sebebi hakemlerin bu hali.

  yoksa bu lig hem oyuncu hem teknik kadro konusunda altın çağını yaşıyor, hakemlerden kurtulduğumuzda yabancı sınırı kuralında zorunlu yerli kuralına geçtiğimizde milli takımın yaşadığı yükselişi süper ligde de gözlemleyeceğiz.