• dün monacoprensi başlığı altına bu konu ile ilgili yazı yazmıştım. sağolsun riffidy bilgilendirdi, açılan davadan bir şey çıkmayacağını, birinin birine para vermesinin ceza kanununa göre suç teşkil etmediğini söyledi.

  sonrasında hagi‘den mesaj aldım, entry’mde bahsettiğim “yönetimde tanıdığı olduğu için sadece entry’si silindi ceza almadı” cümlesi ile ilgili; “yönetimde hiçbirimizle tanışıklığı yok.” şeklinde cevap verdi. ben burada hagi’nin dediğini çok daha fazla inandırıcı buluyorum, kaldı ki yönetim onun adını karalama derdine niye girsin? monacoprensi zaten dili sivri bir arkadaşımız, kendi fikirleri ve futbola bakış açısı olan biri. kimsenin yönlendirmesine ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum.

  yaptıkları bence sadece sözlüğün tıklanma sayısını artıracak. interaktif sözlükler arasında 5. sırada olan sözlüğümüz daha yukarılara tırmanabilir.
 • bence olayın farkında değil.
  kendisine hakaret edilen her birey hakkını sonuna kadar aramalı buna diyecek sözümüz yok (ki hakaret yoktu. benim gördüğüm iftira sayılabilecek ithamlar vardı)
  ama sözlüğe haber sitesi demek nedir allah aşkına ? (başlık olsa "ilgi alanımız dışında" denilerek silinir)
  sözlük yahu sözlük hani ekşi olan yer var ya, onun daha kalitesi burası...

  ilgili entry'nin sahibine dava mı açıyorsun ne yapıyorsun sana kalmış ama sitenin yöneticileri ne yapsın ?
  ekran görüntüsü alanların telefonlarına erişip elleriyle mi silsinler ?

  biri sana o metni gmail aracılığı ile atsa gmail'i mi kapattırmaya çalışacaksın ? haber sitesi deyip duruyor ne diyor bu adam diye düşünüyordum ki tartışmaya girdiği bir kullanıcıya yazdığı şu tivitten anladım ki "yazar" mevzusunu farklı anlıyor kendisi.

  --- alıntı ---

  -galatasaray sözlük "haber" sitesi değil.
  orada yazılanlar şahısları bağlar, sözlüğü değil.

  --- alıntı ---

  yanıt olarak

  --- alıntı ---

  yazarları olunca çok ya güzel bağlıyormuş..

  --- alıntı ---

  anladığım kadarıyla yazar dediğimiz şeyi kendisi gazete/internet haber sitesi yazarı gibi bir şey sanıyor.
  sayın rodop; sözlük sitelerinde yazar dediğiniz şey yazma yetkisi olan üye oluyor, forum kullanıcıları gibi yani o nedenle gazete yazarı ile sözlük yazarı aynı şey değil. bilginize.

  ekleme : eksik bilgi düzenlemesi.
 • sözlüğe kendince savaş açmış gazeteci. etrafında nasıl hukukçular varsa, bir entry yüzünden sözlüğün kapatılabileceğini düşünüyor. şöyle düşünün, uluslararası bir cinayet oluyor (örneğin bir türk bir almanı öldürüyor) burada suçun konusu yaşama hakkını ve kamu düzenini ihlal etmek olur, ama müşteki alman taraf diyor ki bunun kaynağı türkiye'dir, devlet de lağvedilsin. bu örnekteki kadar saçma talep ettiği şey. var olabildiği mecra daha çok twitter olduğu için, ufak bir incelerseniz kendisi eleştirildiğinde eleştirenlere nasıl yanıt verdiğini görürsünüz. dava olayı doğruysa, bakalım mahkemelerimiz nasıl bir hüküm verecek. merakla bekliyorum.
 • sözlüğümüze ve bir yazarımıza dava açmış, 2 gündür bu konu gündem oldu burda. daha önce de belirttiğim gibi sözlük özelinde hiçbir ceza yaptırımı mümkün değil. yazar arkadaşa ise para cezası çıkması muhtemel, onun haricinde yine ciddi bir şey çıkmayacaktır. bu konuya açıklık getirmek adına bir kaç emsal dava paylaşmak istiyorum:

  dava 1: ekşisözlük üzerinde eksi'nin kurucularından sedat kapanoğlu'na iftira atılıyor. sanıklar beraat ediyor, 740 lira adli para cezasına çarptırılıyor.
  https://www.evrensel.net/...inda-3-saniga-beraat

  dava 2: burada marmara üniversitesi eski dekanına hakaret davası var. kovuşturmanın ertelenmesine karar verilmiş.
  https://www.sondakika.com/...hakli-buldu-4520055/
  (bunu 2 farklı dava olarak değerlendirebiliriz aslında çünkü 2 farklı kişi dekana hakaret ediyor, ikisi için de aynı sonuç çıkıyor.)

  dava 3: sabire meltem banko süreci. kendisi bir avukat olan bu hanım hakkında bir çok şey yazıldı. defalarca suç duyurusunda bulundu bu ablamız. sadece entryleri sildirebildi. öyle sözlüğü kapattırırım falan gülünç şeyler. daha başka yapılabilecek bir şey yok aslında. hakaret veya iftira da olsaydı biraz para cezasına çarptırabilirdi yazarlar en fazla.

  dava 4: dini değerlere hakaret sebebiyle mehmet baransu ekşisözlüğü kapattırmaya çalışıyor. dava sonucuyla ilgili bir haber bulamadım ama ekşisözlüğün akıbetini bildiğimiz için davayı kaybettiğini anlıyoruz.
  https://sosyalmedya.co/mehmet-baransu-eksisozluk/

  bunların hepsi farklı davalar fakat sosyal medyada gerçekleşen suçlar için verilen kararlar genel olarak bu şekilde. bu kadar gündemde tutacak bir durum yok. bu durumdan süleyman bey kendisi zararlı çıkabilir. kendisi bir gazeteci ve özellikle galatasaray haberleri ile ilgileniyor. durum böyleyken kişisel bir yorumu baz alıp böyle galatasaray ile ilgili fikirlerin tartışıldığı bir platformu karşısına alması bence çok doğru değil. yasal olarak hakkıdır, uğraşabilir fakat dediğim gibi hem beklediği sonucu alması zor hem de bir çok galatasaraylıyı karşısına alabilir.
 • kadir çetinçalı ile yaptıkları youtube kanalı ve programları biraz amatörce. kendilerinin para durumlarından ötürü mú youtube işine girdiler bilemiyorum, ki işsiz olduklarini varsayarsak ihtiyaçları olabilır, yayinlarina ciddi bir revizyon lazim. biri konuşurken diğeri telefonla oynuyor, sonra diğeri tablete geçiyor, birbirlerinin sözlerini kesiyorlar ve video kalitesi de kötü. ek olarak yayınlar çay bahçesinden falan yapılıyor.
  onun dışında mevcut galatasaray yönetimi ile araları iyi gibi.
 • monacoprensi ile yaşadığı konuda haklı falan olmayan kişidir.

  monacoprensi'nin kendisine ettiği laflardan daha ağırını sözlüğe etmiştir. üstelik kendisine çeşitli mecralardan durum açıklandığı halde. hem söz konusu entrynin hızlıca silindiğini, hem de sözlüğün hem hukuken bir sorumluluğunun olmadığını açıkladığımız halde. okuyucularını duyduğu hırs ve öfke nedeniyle galatasaray sözlük hakkında yanıtlmaya çalışmıştır. üstelik bir gazeteci olarak bunu yapmış ve hala da galatasaray sözlük'ten özür falan dilememiştir.

  dahası monacoprensi ile ilgili de yanılmıyorsam hakaretamiz ifadeler kullanmıştı. velhasıl işin galatasaray sözlük ile alakalı kısmında haklı falan değildir. kendince mağduriyet yaratıp sözlük üzerinden prim yapmaya çalışmıştır ki bir gazetecinin bu işler peşinde koşması bana utanç verici geliyor.

  en son dediğine göre savcı davasını kabul etmişti. biz de bekliyoruz bir haber ulaşmasını. keşke şikayetine ilişkin soruşturma numarasını paylaşsa da dedikleri doğru muymuş, yoksa yalan mı söylüyor bir öğrensek.