• 155
  rıdvan'dan geri kalma sebebi işin savunma kısmını ondan kötü yapmasıdır. rıdvan bugün büyük maçta bile savunma olarak sırıtmayabiliyor. baya agresif ve yaşına göre ezilmiyor. maalesef şu an için süleyman'da bunlar yok.
  bir bek oyuncusunun ilk görevi savunma yapmaktır. savunmada aksamazsanız hücumda ekstra işler yapmasanız bile eleştiri almazsınız.
  mesela şu an süleyman bizim takımda oynuyor olsa hücumda gerçekten ekstra işler yapar, çünkü pas oyununa çok yatkın ve futbol zekası çok yüksek ama işte savunma tarafında bizi çok eksik bırakır.
  mesela 28 kasım 2020 çaykur rizespor galatasaray maçının son dakikalarında oyunda görmek isterdim.
  yine de gittiği takımda sürekli oynaması güzel bir şey. inşallah sezon sonuna kadar sürekli 11 oynar.
  velhasıl süleyman, rıdvan'dan daha az yetenekli değil. sadece şu an için savunma konusunda eksik.

  (bkz: 2020-2021 sezonu)
 • 156
  genç takımlardaki performans tamamen önemsizdir demiyorum ama buradan yola çıkarak bir oyuncunun mutlaka oynaması gerektiği, oynarsa iyi olacağı iddia edilemez. pek çok futbol otoritesine göre cisse, kendi kuşağının en iyi, en yetenekli hücum oyuncusuydu fransa'da. sakatlık öncesinde de cisse hiçbir zaman aynı dönemde oynadığı oyuncuların önüne geçemedi profesyonel kariyerinde. batuhan karadeniz alt liglere fazla gelen bir oyuncuydu, keza enes ünal da öyle. ancak alt liglerdeki dominant oyunlarını profesyonel arenaya yansıtamadılar. bizim altyapımızda harikalar yaratan, o dönem benim de neden gönderiliyor diye kıyamet kopardığım hüseyin altuğ taş profesyonel kariyerinde hiçbir şey ortaya koyamadı. süleyman umarım ki şanlıurfaspor'da düzenli olarak forma giyer ve o ligin öne çıkan oyuncularından biri olur. ancak o zaman bizim takımımızda yer alıp almaması gerektiğini tartışabiliriz, tıpkı ali yavuz kol gibi. ali geçen yıl tarsus'da takımın da ligin de en iyi oyuncularından biri olmayı başardığı için bugün bizim a takımımızda. kaldı ki her genç oyuncu yıldız olacak ya da a takımda yer olacak diye bir kaide yok. bir altyapı o ülkenin en üst düzey liginde ya da onun bir alt liginde düzenli oynayabilecek oyuncular yetiştirebildiği için de kıymetlidir. galatasaray altyapısı ne yazık ki senelerdir süper lig'in herhangi bir takımında düzenli forma giyebilecek bir kaleci çıkaramadı mesela. bu ciddi bir sorundur.

  süleyman ya da başkası fark etmez. altyapı senede a takım rotasyonunda yer alabilecek, ilk 11 için forma rekabetine girebilecek bir ya da iki tane oyuncu verse a takıma bu fazlasıyla yeterli olur.