• 12
  ligimizde sanki oyun yüksek tempo oynanıyormuş gibi bir de durmasına sebep olan olgulardan biri. örneğin dün beşiktaş-fenerbahçe maçında top 47 dakika sahada kalmış. maç oynandı 97 dakika. baba 50 dakika boyunca top nerdeydi ya?

  abicim zaten her 10 dakikada bir futbolculardan biri bi yerini tutup yerde tombalak açıyor. o esnada da kimi topçu gelen sağlık ekibine, kimi yedek kulübesine giderek suyunu içiyor. aylardan olmuş ekim, hala nasıl mola verilebilir? bu tarz şeylerin illa ki sosyal medyada dile getirilip göze sokulması lazım ki bizim tff'mizin aklına gelsin de kaldırsın. öbür türlü gerçekten kimse ses etmezse seneyi böyle tamamlarız.
 • 13
  orijinal ismi cooling break olan, son zamanlarda hayatımıza girmiş futbol terimi. sıvı kaybından bile daha öncelikli olarak sıcak havalarda futbolcuların vücut ısılarını düşürmeyi amaçlayan mola şeklidir. dün oynanan 2 ekim 2022 beşiktaş fenerbahçe maçında maç saatiyle istanbul'da hava 21-22 derece civarındaydı. futbol için oldukça iyi bir hava derecesi bence. zaten temposuz olan ligimizde bu molalar oyunu iyice soğutup seyir zevkini öldürmektedir. kavramın daha doğru anlaşılıp yönetiminin daha düzgün yapılması için belki de adını "serinleme molası" olarak değiştirmek gerekir.
 • 14
  her iki devrede birer defa futbolcularin su ihtiyaclarini karsilamasi icin genellikle sicak havalarda verilen mola.
  ben futbolcu sagligi acisindan zerre kadar faydasi oluyorsa uygulanmasi taraftariyim. soguk havalarda da ilik cay icilebiliyorsa o da icilsin (ironi degil) saglik herseyden onemli.
  oyun temposuna etkisi icin de asagidaki iki soru yonlendirici olacaktir:
  1. su molasi olmadan ligimizin temposu nasil?
  2. avrupada en ust seviye (premier lig, serie a vb) ya da bir tik alt seviye liglerde (portekiz, hollanda vb) su molasi uygulamasi olsa oyunun mevcut ritmi duser mi?
  bence su molasinin olumlu ya da olumsuz oyun ritmine bir etkisi olmaz. zaten spesifik bir zamanda da olmuyor bu, belli zaman araliginda atak surekliligi bitince izin veriyor hakem.
App Store'dan indirin Google Play'den alın