• 918
  kariyeri boyunca, hiçbir zaman öyle top çalan, tackle yapan bir oyuncu olmadı. oyuncunun özelliklerini ve ondan ne bekleyebileceğinizi, nasıl faydalanabileceğinizi bilmek gerekiyor. oyun sisteminizde top çalan, adam yiyen orta alan oyuncusu istiyorsanız o isim elbette nzonzi değil.

  aşağıda nasıl bir oyuncu olduğu, artıları ve eksileri, sampaoli'nin ondan nasıl faydalandığı, sevilla'da takımın beyni gibi nasıl tüm hücumların temposunu kontrol ettiği okunabilir. ingilizcedir.

  kaynak: https://www.footballwhispers.com/...club-should-consider
 • 919
  ligin başında benim gözüme çok iyi gözüken bir performansı vardı. belki de beklentimin üstünde defansif aksiyonları olduğu içindi. ancak galatasaray gibi bir takımda oynuyorsanız sadece defansif aksiyonlar yetmiyor, hücumda da takıma destekte bulunmalı, her orta saha gizli bir silaha dönüşmeli.

  nzonzi ise defansif aksiyonlarda bile şaşırmaya başladı. rahatlıkla karşılayacağı topları kornere atmaya, kornerlerde 1.90 civarı boyuna rağmen kafa vuramamaya başladı.

  leminanın orta sahaya getirdiği dinamizmi malesef kendisinin durağan futbolu nötrlüyor.
 • 920
  7 aralık 2019 galatasaray alanyaspor maçında bir kaç kez lemina'dan azar yemiştir. azarın nedeni lemina'nın hareketlerinden anladığım ulan şu alanı kapat bari üzerine kızgınlık duymasıydı. açıkçası çok da haksız bulmuyorum. nzonzi alanyaspor maçında bence çok kötü bir performans sergiledi. ne savunmada ne hücumda hiç bir fark yaratmadı. defansif bir orta sahanın top kapmadan, alan kapatmadan maç geçirmesi kabul edilebilir mi? takımın ne oynadığı belirsiz kesinlikle ama oyuncuların bazı temel konuları yerine getirememesi sadece bununla açıklanamaz gibime geliyor.
 • 921
  aslında bir çok futbolcumuz gibi nzonzi de ligimizde ki büyük takım oyununa uygun değil. ben bu sezon yaşadığımız sıkıntıların çoğunu bu duruma bağlıyorum. elimizde çok kaliteli parçalar var ama o parçalar birbirini tamamlamıyorlar. işin daha trajik yanı ise tamamlasalardı bile istediğimiz sonuca ulaşamayacaktık bence. nzonzi özeline gelirsek tekrar;
  sezon başında belki cl faktörüyle belki milli takıma seçilme arzusuyla daha hırslı daha efektif oynuyordu bence. çünkü sezon başındaki nzonzi kesinlikle şimdikinden çok daha yararlıydı diye düşünüyorum. bakalım zaman neler gösterecek.

  edit:imla
 • 922
  boyu ve oyun tarzıyla çok spesifik bir oyuncu. bu yüzden her yerde ve yapıda başarılı olması kolay değil. zaten atletizm, hız ve mobilite sıkıntısı çeken takımda, nzonzi iyice problem oluyor.

  dediğim gibi, kötü oyuncu olmasından kaynaklı değil ama bizim takımın ihtiyacı olmamasından dolayı, devre arasında gönderilip onun yerine stoper kiralanması taraftarıyım. donk da hem orta sahayı hem de stoperi yedekler eskisi gibi. yeni sezonda da kiralık stoperin yerine luyindama’yı koyarız.
 • 923
  kimse kusura bakmasin ama bizde sergiledigi performansi baz alirsak, ceyhun gülselam'dan daha fazla katki vermiyor. ceyhun'un hava topu kaybettigi görülmemi$ti hatta arada gol bile atiyodu. bu arkada$ kötü bir futbolcu degil ama o garantici oyunu ile aradigimiz adam olamiyor bir türlü.

  fatih hoca'nin i$ine kari$mak gibi olmasin ama donk veya marcao ile yer degi$tirseler daha iyi olacak gibime geliyor.
 • 925
  sezon başında iyi top oynamasına rağmen son 6-7 haftadır yokları oynayan oyuncu. top kapma istatistikleri bu kadar düşükken taraftarımız nasıl stoperde düşünüyor anlamıyorum gerçekten. bu kadar uzun boyuna rağmen kornerlerde rakibe kafa vurduruyo bu adam. en güçlü yanı olan hava toplarında bile luyindama ve donk kadar başarılı değil. şimdi bulamadım ama bi arkadaş top kapma istatistiklerini vermişti burada bir ön liberoya göre çok azdı. sırf iyi top dağıtıyor diye de stopere konulmaz bir oyuncu.
 • 926
  evet, milli takıma seçilememesi bir kopuş yarattı ama sezon başındaki performansının iyi görünmesinin esas sebebi takımın sene başındaki konyaspordan hallice, kağnı gibi, sıkıcı, akmayan oyunuydu. takım en ufak bi hücum atraksiyonu gösteremezken nzonzi sürekli ayağa temiz oynaması ile iyi görünüyordu. lemina-ömer bayram'la takım 2. alana bir nebze hızlı geçip 3-5 pozisyon bulmaya başlayınca nzonzi'nin varlığı hepten sırıttı.

  bunun böyle olacağı en baştan belliydi ama görmemeyi seçti herkes. real madrid'e karşı otobüs çekilecek hedef maç oynuyorsan nzonzi süper ama sezon boyu maçlarının %90'ını rakip yarı sahada oynaması gereken galatasaray'ın adam eksiltemeyen, dripling yapamayan veya anahtar pas atamayan orta saha oyuncusu oynatması çok büyük bir lüks. onun yerine defansı üçleyip bekleri öne çıkartırsın. stoperde de nasıl oynar muallak tabi.