• 890
  7 aralık 2019 galatasaray alanyaspor maçını ciddi anlamda sabote ettiğini düşünüyorum. bu tarz komplolarım olmaz ama maçı izlerken bunu ciddi şekilde düşündüm. 196 cm boyu olan adam bir kornerde topa vuramaz mı. nagatomo bile kafayla top çıkardı. özellikle caulkerın kafa vuruşunda zıplamadı bile. ikinci yarıda bi pozisyonda yanında rakip yokken önünde ömer sağında nagatomo solunda seri varken topu kornere attı. dedim belli yedirecek bize golü allahtan başaramadı. başka yazar arkadaşlarda bahsetmiş dripling yapmaya çalışmasından. 11 aylık yeğenim aynı o şekilde yürüyor. *
 • 891
  salma yapmış futbolcu. gerçekten 28 milyon euro'ya aldığı bir adamı avrupa'nın köklü bir kulübü boş yere 1 yıl sonra bedava bırakmıyor demek ki.(roma)

  iyi futbolcu bu adam. gerçekten kaliteli, tam bir dos. ancak salma yaparsa bir futbolcu, vücut dili artık ben iyi topçu gibi oynamam diyorsa ondan hayır gelmez. bir numaralı kanlı canlı örneği.
 • 893
  yanlış sistem (gerçi takımda sistem yok) ve yanlış oyuncularla oynayan bir başka oyuncumuz. orta sahayı yetenekli ve biraz daha ofansif oyunculardan kurup, arkayı toparlaması gereken bir oyuncu formatında. bizim takımdaki bu formatta çöp oluyor. daha önce defalarca dediğimiz gibi tek tek her oyuncumuz iyi ama bir araya gelince uyumu olmayan bir topluluk halindeyiz.
 • 895
  ligin ilk 7 haftası ve sonraki 7 haftası arasında performansı gece ile gündüz gibi değişmiş futbolcu.

  ilk 7 hafta başımızın üstünde diyorduk. sonraki 7 hafta başımızın belası diyoruz.

  dünkü maçta o kadar sorumluluktan kaçtı ki, bir hava topunda gördü ki 1.96 boyu olduğu için istemese de top kafasına çarpacak; iki büklüm eğilip toptan kaçtı. zor geçen çocukluk yılları içinde hep bir yakar top oynama merakı bırakmış kanımca.

  (bkz: 7 aralık 2019 galatasaray alanyaspor maçı)
 • 896
  muhtemelen artık takımı kafasında bitirmiş oyuncu.

  adamın her hareketi kalite, her hareketi bilinçli, takımın iq sünü direkt yükseltengillerden idi. en azından ilk maçlarda. ilk maçlarında hayran kalmıştım. ancak gün geçtikçe iyiye gitmesi gerekirken kötüye gitti. gerçi tüm takım o şekilde, ilk haftalarda daha iyiydik sanki, gün geçtikçe çöküyoruz. birkaç sürpriz çıkış yapan oyuncu hariç herkes kötüye doğru gitti.

  neyse, nzonzi özeline gelirsek; artık bu macerayı kafasında bitirdiğini düşünenlerdenim ben de. şampiyonlar ligi'ni geçtim uefa avrupa ligi de gitti. şampiyonluk çok uzak; kim motive olabilir ki bu ortamda?

  ek olarak özel oyunculardan olduğunu düşünmekteyim. örneğin jean michael seri üzerinden oyun oynamak istiyorsanız onun üzerinden takım kurmalısınız çünkü birkaç artısı olsa da defosu da fazla. diğerleri o defoları kapatmalı. nzonzi de hemen hemen bu tip bir adam. her şeyi yapabilecek tipte bir oyuncu değil, bir özelliği var; onu iyi yapıyor ama o kadar. geri kalan takımı diğer işleri yapacak şekilde kurmalısınız.

  bu da bizi sene başından beri yaşadığımız probleme götürüyor aslında. takım bireysel olarak iyi oyuncularla dolu ama takım olarak bir arada iyi oynayabilecek oyuncularla dolu değil. birbirlerinin defolarını örtebilecek tipte değiller.

  aynı şekilde radamel falcao garcia. adamı tek başına forvete atarsanız stoperlerin arasında eriyip gidecektir. çok iyi bir golcü olsa da fiziksel olarak iyi seviyede değil; yanına savaşan / boğuşan bir yardımcı gerek. o da kendini unutturup golleri atsın. yani yine takımı ona göre kurmamız gereken bir oyuncu daha. bu kadar özel oyuncunuz varsa sıkıntınız var demektir.
 • 898
  (bkz: 7 aralık 2019 galatasaray alanyaspor maçı)

  daha once de yazdim. sabote ediyor. caulker'a biraktigi kafa topunda topa kafa vurmamak icin egildi resmen ya. bunu gorun artik. bi orta saha bu kadar cok pozisyon verilen macta bir tane top kapsin.

  ben bu takimda yillardir cok yeteneksiz topcu gordum fakat takimi satan 4 topcu gordum. biri de bu. oysa seneye ne guzel baslamisti bize kimse boyle gelemez diyerek.
 • 899
  takımın en iyisi olarak sivrildiği dönemlerde kötü futbolun sebebi olarak bu adamı kızağa çekersen o da elbet salar kendini. sen takımındaki veteranaları ve arapları dokunulmaz ilan et, her maçı sabote etseler de diğer hafta ilk 11 de çıkar sıkıntılar katlanarak devam edince de hadi kurtar bizi nzonzi.ne güzel istanbul be. takımda forma adaleti yok, futbolcuların adapte olabileceği bir sistem yok bunları da geçtim artık otoriteyi kazıyan da yok. o yüzden kimse nzonzi takımı satıyor, seri bilerek oynamayıyor falan demesin öyle başa böyle tarak
 • 900
  "takımı sabote ediyor" saçmalığıyla suçlanan futbolcu.

  yahu adam kiralık. istediği an geri de dönebilir. neden takımı sabote etsin? beğenirsiniz, beğenmezsiniz; takımın en iyisi olduğu dönemde kızağa çekildi. haliyle bu durum da motivasyonunu düşürdü. ya bu adamları kızağa çekmeden ya da en azından yerine daha iyi adamı oynatarak idare edeceksiniz ya da göndereceksiniz. ortası yok bunun.

  kötü olduğu, formsuz olduğu dönemde kızağa çekilmiş olsa bir şey demeyeceğim. ama adam gayet iyi oynarken bir anda kenara hapsedildi.
 • 903
  2019-2020 sezonunda şu ana kadae oynadığı maçların çoğunluğunda oldukça iyi oynamış, muslera’yı ayırırsak genelde de en iyi performansı gösteren olmuştur. takımın geri kalanı dökülürken ise adaletsiz forma dağıtım ilkesi gereği ilk kesilenlerden olmuştur.

  performansı oldukça iyiyken burada yazan birçok arkadaş olmuştu; takım böyleyken bu adamın bu performansını devam ettirmesi mümkün değil, kendisi de ortama ayak uyduracak şeklinde. ben de katılıyordum bu görüşlere ve haklı çıktılar. adaletsiz düzen doğruyu da yıldırabilir. insanlık halidir. adaletsizliği yaratanlarda ve adaletsizliğin ekmeğini yiyenleri göz ardı edip bu insana ithamda bulunmak acımasızlık. forma adaleti olduğuna inandırıldığında eski performansına ulaşacağından şüphem yok.
 • 904
  yedeğe çekildiği için 'salmış' beyefendi kendisini. iyi iş valla, yedeğe çeken 'salsın' kendini.

  alanya tek kale oynamış, sayısız orta açmış ancak bu arkadaş '0' top kapabilmiş. evet doğru 0. sahaya direk koysan 2 tane kapardı top. dün ki maç tam 6 numaralık maçtı ama kendisi rezalet oynadı, tıpkı şampiyonlar ligi'nde olduğu gibi.

  sanırım roma'da da bir şeye kızdı ki 'saldı' kendini. kendisi dünyanın en özel, en iyi futbolcusu olduğu için, etrafında her şey mükemmel olmalı, mesela takımda arap olmamalı, ayrıca yedek oynamamalı. yanındaki adama ayak uzatamaması, bildiğiniz gibi belhanda ile alakalı zaten.

  bu adam gibi ismi olup kendi olmayan adamlara tapan taraftarlar yüzünden, olan galatasarayımıza oluyor, ona üzülüyorum.

  (bkz: 7 aralık 2019 galatasaray alanyaspor maçı)
 • 905
  dünkü 7 aralık 2019 galatasaray alanyaspor maçında top kapması nasıl "0" olduğunu anlamadığım futbolcu. dün stadda görebildiğim kadarıyla en az 3-4 kere omuz koyup top kazandı, iki kere topu kafa ile uzaklaştırdı. sanırım ben farklı maç izledim veya halüsinasyon gördüm. topu illa rakip oyuncunun ayağından mı kapmak gerekiyor. kaç kere araya girerek rakibin topu almasına engel oldu. bazı şeyleri gerçekten abartmasını çok seviyoruz. 7 aralık 2019 galatasaray alanyaspor maçında topu ilerde tutamamamızın, geriye yaslanmamızın sebebi, kaptığımız topu hızlı çıkaramamak ve ileride top tutacak oyuncumuzun olmamasıdır. bunun haricinde çok mu iyiydi, bence de değildi. ama abartılacak kadar da kötü değildi. 7 aralık 2019 galatasaray alanyaspor maçında en olumsuz hareketleri 70-72. dakikalar arasındaki kornerlerde topu rakibe rahat vurdurduğu anlardır.
 • 906
  kendisi dünkü maçta 6 numaradan ziyade üçlü stoperin bir tamamlayıcısı olarak oynanmıştır ısı haritası var mı bilmiyorum ama karşılaştırırsak donk ve marcao'nun da gerisinde oynadığı çıkar. kötü performansını buna bağlamıyorum ama bu da bir etken. zaten ben kendilerinin şampiyonlar liginden elendiğimiz ilk andan itibaren takımımızda misyonunu tamamladığı düşünüyorum. özellikle iç sahada anadolu takımlara karşı oynadığımız hiçbir maçta oynamaması taraftarıyım muhtemelen de ocak ayında takımımızdan ayrılacağını düşünüyorum.

  (bkz: 7 aralık 2019 galatasaray alanyaspor maçı)
 • 907
  7 aralık 2019 galatasaray alanyaspor maçını izlemediğim için yorum yapamayacağım futbolcu. izlediğim maçlarda etliye sütlüye karışmayan bir oyunu var. pas attım sonra boşa kaçayım, orta sahayı geçeyim derdi yok beyefendinin. bir kere şut çekti mi hatırlamıyorum. ülkemizdeki futbol seviyesinin çok üstünde olmasında rağmen, iki adım koşmayınca hürriyet gücer'den farkı olmuyor.
 • 908
  yere göğe sığdırılamıyorken, kimsenin beklemediği bir anda kendini yedek kulübesinde bulması herkesi şaşırtmışken, forma adaletinden falan dem vurulurken, bugün günah keçisi ilan edilen futbolcu. eleştirmeyi geçtim, takımı sabote ettiğini, takımı sattığını söyleyen var. adam yedek kaldı ya, bit yeniği avcılarına gün doğdu.

  + nzonzi nerede?
  – yedek...
  + haa, var ozaman bu adamda bir numara.

  bunların kendi kendilerine karar verme, kanıya varma yetileri falan yok. göster yolu, ver istikameti gerisine karışma. işte bunlar hep post–truth'un oyunları.
 • 910
  7 aralık 2019 galatasaray alanyaspor maçını stadda izledim, kötü oynamasının sebebi takımın sisteminin olmayışı falan değil. adamın resmen bazı meziyetleri çürümüş. bir kere top süremiyor. topu önüne alıp da 15-20 metre süremeyen orta sahanın bu seviyede ne işi var. ikinci olarak adam resmen duvar. topu adama veren 5 saniye sonra geri alıyor. arkadaş bir iki adım at da öyle ver şu pası. topu alıyor ve veriyor, verdikten sonra öne çıkıp alan açması gerekirken onu da yapmıyor ve statik kalıyor. ayrıca selçuk inan'dan ne farkı var gerçekten bulamadım. ben galatasaray'ın bir topçusunu bu kadar gömmeyi sevmem hatta önceki entry'lerime de bakarsanız gömdüğüm futbolcuyu çok az görürsünüz, belki de hiç yoktur şu an hatırlayamadım ama durum maalesef bu. velhasıl galatasaray seviyesinde oynayacak orta saha oyuncusu değil. umarım devre arasında kendisi ile yollarımızı ayırırız.

  edit: 13 aralık 2019 itibaren kadro dışı bırakıldı. o kadar belliydi ki kötü oynamasının farklı sebeplere dayanması...
 • 911
  bu adamda bir şey eksik, bir şey eksik diyorum sene başından beri, buldum. daha doğrusu ben daha yeni kesin olarak buna emin oldum.

  pas tekniği, oyun zekası ya da cv'si gibi şeyleri tartismayacagim. fakat kusura bakmayın arkadaşlar, bu abimiz ceyhun gulselam modunda takılıyor. sertlik sıfır.

  bizim şu an orta sahada en çok ihtiyaç duyduğumuz şey tempo ve sertlik. seri zaten nasıl zenci anlamadım, dokununca düşüyor. belhanda'yi hiç saymıyorum. orta sahada tam olarak ne yaptığını bilen, standartı olan, tempo yapan ve sertlik katan tek oyuncu lemina.

  rabbim boy pos vermiş, biraz sert ol be adam. biraz sert ol. sarı kart gör ya. hatta sertlikten dolayı bir kırmızı gör. o kadar temiz oynamaya çalışıyor ki, yok ağam bu olmaz. bakın cv ya da futbol bilgisini tartışmiyorum. bizim orta sahamizin tempo ve sertliğe ihtiyacı varken çubuk kraker gibi adamı oraya koyunca olmuyor.

  donk belki kendisinden daha az teknik ya da cv olarak çok daha geride ama en azından rakibi korkutuyor, sertlik koyuyor. bazen at gibi fırlayıp ileri koşuyor topla falan. zaten bu kadar durağan oynama sebeplerimizin başında lemina dışında orta saha oynayan topçuların temposuz ve yumuşak olması.
 • 912
  1.96 boyuna rağmen teknik bir oyuncu. kariyerinin hiç bir döneminde ahtapot diye anılmadı. agresifliği ve temposu ile de ön plana çıkmadı. oyun zekası, her şeyi biraz yapması ve pasları ile var oldu. şimdi yaşlandı, yavaşladı, temposu düştü. dolayısıyla kısa metrajda oynuyor. dolayısıyla gömülüyor ve gömülüyor diye agresif oynayacak çok top kapacak rakibi dövecek zannediyorsunuz. eğer böyle zannediyorsanız takımı sabote ettiğini düşünebilirsiniz. lakin takımı sabote etmedi, asıl sorun hayal ettiğiniz tarzda bir oyuncu olmaması.
 • 913
  bence de yetersiz kendisi. doğru düzgün, bizim ayarımızda oyuncu olsa fransa mili takımında tolisso ve matuidi'yi keserdi. roma'da da mesela perotti ve pellegrini'yi kesemedi. bu bir tesadüf olamaz. kendisi ücretsiz kiralanmış olabilir ancak bize bu tarz oyuncular lazım. lorenzo pellegrini ve tolisso'nun bonservisleri 40 milyon avro mesela, basıp almalıyız. beşiktaş 36'lık atiba ve burun kıvrılan elneny ile, başakşehir mehmet topal ile trabzon mikel ve abdulkadir ile oynuyor o bölgeyi mesela. hepsi de nzonzi'den meziyet olarak çok önde, çok müthiş oyuncular.