• 295
  http://gss.gs/2727503

  ilgili entry de yaptığım analiz sonucu (aslında takımın genel taktik anlayışıyla ilgili eksiklerini anlatan bir analize dönüşmüştü) sebepleriyle ortaya koyduğum sorunlardan birinin reçetesinde kendisinin özelliklerini taşıyan bir futbolcu profilinin transferi vardı. hava topu hakimiyeti olan, rakibin bize doğru dikine oynadığı anlarda dönen ve seken topları toplayabilecek bununla beraber topu defanstan hem sürerek hem de paslarıyla çıkarabilecek bir futbolcu profilinden bahsettim. bu saydığım özelliklerin melo’ da toplandığını da anlatmıştım. şimdi n’ zonzi’ nin takıma kazandırılması halinde takımda nasıl etkiler uyandırabilir ona bakalım.

  1. n’ zonzi’ nin hava hakimiyetiyle ilgili konuşulacak en ufak bir soru işareti yok. bu noktada kocaman bir artı alıyor. kornerden yenecek golün daha az olması senin için 5-9 arası daha az puan kaybı yapman demektir. bu da hem cl için hem de lig için çok değerli.

  2. n’ zonzi dönen ve seken topları toplayabiliyor pekala. fiziksel üstünlüğünü birebir fiziksel mücadelelerde ortaya koyabiliyor. fakat şu anki galatasaray savunmasının kalitesini yukarı çekebilecek kadar mı? buna emin değilim. bunun etkisini cl grubuna düşen takımların ismi, gücü ve oyun sistemleri belirleyecektir. eğer geçen seneki gruba benzer bir gruba düşersek pekala n’ zonzi’ nin savunmaya katkısı yetecektir. * * ancak diğer takım ihtimallerini, gruplar belli olmadan konuşamayacak olsak da, n’ zonzi’ nin savunma katkısı cl seviyesindeki bir çok takıma karşı en az kılpayı yetmeyecek gibi görünüyor...

  3. üçüncü olarak beklediğimiz özellik bu futbolcunun hem pasla hem de taktik pres yediğimizde topu 3.bölgeye sürerek taşıması. bunu pasla çok çok iyi yapacaktır. hatta o kadar iyi yapacaktır ki takımın şu an oynadığı pas oyununa seviye atlayacaktır. peki topu sürerek çıkarabilecek mi? tabi ki refere ettiğim yazıdaki eksikliği ortaya koyan selçuk’ dan kat be kat daha iyi yapacaktır. nitekim selçuk hiç yapamıyor. n’ zonzi de bunu seri kadar yapamacaktır ancak selçuk kadar da demarke halde bırakılmaz rakipler tarafından. çünkü topu ayağına aldığında üreteceği pas oyunu başlangıçları tekrar söylüyorum, seviye atlatacak seviyede.

  bu üç maddeyi yan yana koyduğumuzda ancak “fena bir transfer olmazmış” gibi dursa da ikinci bir melo’ nun elimize düşme ihtimalinin ne kadar olduğunu hesapladığımızda, kulübe ileride mali olarak külfet olmaması halinde evet, transferi mantıklı görünüyor.

  ancak şuna eminim. eğer takımımıza imza atarsa fatih terim kendisini ilk olarak 8 numarada deneyecektir. nitekim n’ zonzi’ nin top sürme yeteneğini, kaliteli bir baskı yersek, topla çıkmaya engel olacağını düşünecektir. “hali hazırda keşfedilmiş amerika’ dan daha iyi amerikalar vardır belki” diye tanımlandırdığım huyu ile denemesini yapacaktır. bu huy bana göre çok güzel ve nadir bir huydur, orası ayrı. ancak sezonu n’ zonzi’ yi 6 numarada oynatarak bitirecek ve şampiyon olacaktır. bu hatasından dönüş süresi ne kadar kısa olursa, cl fikstürüne de bağlı olarak, avrupa’ daki akıbetimiz ortaya çıkacaktır.

  peki böyle bir futbolcuyu 6 numarayı takıma kazandırdıktan sonra türkiye liginde şampiyonluk zaten kendiliğinden gelmez mi? rakiplerle kıyaslandığında böyle bir ilk 11 ile “kağıt üstünde” tabi ki gelebilir gibi görünüyor. lakin hedef avrupa ise ve rakiplerin de transfer dönemleri bitmeden daha da güçleneceklerini göz önüne alırsak, son eksiğimizi tamamlayarak, refere entry’ de belirttiğim gibi “onyekuru stili” bir futbolcu daha almak zorundayız.

  fatih hoca’ nın şu anki oyun sisteminin yani; “mükemmelleşmeden ne olduğu kimse tarafından anlaşılamayacak olan” pas oyununun karşılığını almak çok kolay değil. futbolcular bu oyunu ancak kendinden eminken verimli hale getirebilir. sonuçların istendiği gibi gitmemesi futbolcular üzerinde de stres yaratarak pas oyununun öncül gerekliliklerinden olan soğukkanlılıklarını kaybetmelerine neden olabilir. bu olumsuzluk, yavaş ve %100 konsantrasyonla maça hükmeden oyun sistemini baltalayarak, domino etkisiyle, hem daha kötü bir futbol sergilenmesine hem de kazanamadığın bir dönem yaşamana neden olabilir. zaten “sürekli kazanma alışkanlığı” tüm takımlar için görünmeyen bir şampiyonluk kuralıdır. bunun veri düzleminde bir açıklaması olmaması, bunun bir realite olduğunu değiştirmez.

  son ve başka bir tanım ile bitirelim;

  şu anda galatasaray’ ımızın bir çok eksiğine pansuman olabilecek, bir melo efekti ve baskınlığı ortaya koyamayacak olsa da, taktik anlayışımızın kalitesini iki belki de üç katına çıkarabilecek bir “kataliz” etkisi yaratacaktır. lakin geldiği taktirde sonuç alabilmemiz hala “onyekuru” etkisi yaratabilecek, hızlı, içeri kat eden ve kat ettikleriyle gol silahını çekebilen bir futbolcunun transferine bağlı olacak olan futbolcudur.
 • 296
  futbolculuğu dışında en çok yorum yapılan yönü yaşı olan futbolcu. hemen net bilgileri vereyim ki kimse oturgacından bir şeyler sallamasın.

  - nzonzi beyefendinin gün itibariyle yaşı 30 yıl 8 ay.

  - yerine geldiği fernando reges kendisinden 1 yıl 5 ay büyüktür.

  - ilgilendiğimiz söylenen morgan schneiderlin kendisinden 11 ay küçüktür.

  - ilgilendiğimiz söylenen josef de souza dias kendisinden 2 ay küçüktür.

  - ilgilendiğimiz söylenen victor wanyama kendisinden 1 yıl 7 ay küçüktür.

  pozisyonu itibariyle transfermarkt verilerine göre dünyanın en değerli 35. oyuncudur.

  ilgili sıralamda üstünde yer alan oyunculardan miralem pjanic, sergio busquets, axel witsel, nemanja matic, javi martinez, idrissa gueye, asier illarramendi gibi oyuncular kendisiyle aynı yaş aralığındadır (+1-1).
 • 298
  geçen sezonki* ısı haritalarını buraya bırakıyorum. hantal diyenlere gösteriniz:

  nzonzi:

  http://gss.gs/bu9.jpeg

  jean michael seri:

  http://gss.gs/qJr.jpeg

  fernando francisco reges:

  http://gss.gs/EGZ.jpeg

  badou ndiaye:

  http://gss.gs/6qD.jpeg

  kendisinin gelişiyle 4-1-4-1 düzenine geçeceğimizi düşünmekteyim. 4-4-1-1 de mümkün tabii. belhanda’nın forvete daha yakın olması verimini arttırıyor. oyuncu daha geride oyun kurmaya çalıştıkça top kayıpları da bir o kadar artıyor. bu bağlamda belhanda ve seri’nin elini çok rahatlatıcaktır nzonzi. finansal fair play kıskacı varken olabilecek en iyi transferlerden biri olmuştur kendisi ayrıca. burun kıvırmanın manası yok bence. hayırlısı olsun...
 • 299
  https://eksiup.com/p/5z77815ynokf

  topla arası en az fernando kadar iyi. üstüne top kapma, ikili mücadele, hava topu gibi karşılaştırmalarda fernandoyu ciddi ciddi ikiye katlıyor. üstelik bu istatistikleri italya gibi tabiri caizse kasvetli ve sert bir ligde yapmış.

  emeği geçen herkese teşekkürler. harika bir transfer. wanyama gibi riskli bir transferdense kendisinin alınması bence çok daha isabetli olmuş. kendisinin ağır falan olduğunu düşünen arkadaşlar müsterih olsun.
 • 301
  roma forumlarını tek tek gezdim. anladığım şu. çok ağır, hantal bir oyuncu. kesinlikle box to box oynatılmaması gerekiyor. defansın önünde oynadıgında cok daha faydalı oluyor. yani daha çok işin savunma kısmında yer almalı diyorlar. eğer çok hızlı ve presli bir futbol oynanmıyorsa kesinlikle çok iyi top dağıttığını belirtmişler.

  yani işin özeti, mehmet topal'ın fiziksel olarak çok daha güçlü ve teknik ancak yavaş versiyonunu almışız. umarım doğru pozisyonda kullanılır.
 • 304
  kendisinin kiralanmasının şöyle de bir önemi var;

  potansiyelli veya kadroda düşünülmeyen değerli futbolcuların pazarı olma konumuna geçecek olmamız.

  onyekuru'da, denayer'de güzel iş çıkarttık. seri ve n'zonzi'de de aynı başarıyı sağlarsak bu trafikten hem güzel paralar kazanabiliriz, hem de mantıklı hamleler ile güzel bir oyuncu grubu harmanlayarak sezonluk başarılar elde edebiliriz.

  finansal fair play kıskancında iken dönemsel başarılara odaklanmalıyız. dönemsel başarılardan kazandığımız paralar ile genç oyunculara yatırım yapabiliriz.
 • 308
  bir tık üstü engolo kante, pogba ola oyuncu. bu seviyeleri ülkemize getirmek imkansız iken neden bok atıldığını anlamıyorum. bu adam fransada kante'nin yedeğiydi dünya kupasında. geçen sezon 39 maça çıkmış ve önceki yıllarda da sürekli ilk 11 oynamış olan ve bunu en üst seviyelerin bir tık altında yapmış oyuncu. yani bugün bizim gibi takımlar için bu adamlar çok iyi. bunun üstünü alamazsın zaten.
 • 309
  roma taraftarlarının yorumlarına göre değerlendirilmemesi gereken oyuncu. nzonzi roma’da yapabilecekleri çerçevesinde kullanılmadı bildiğim kadarıyla. sevilla’da kullanıldığı gibi oynatılırsa mehmet topal ile kıyaslayanları utandıracaktır. ayrıca taraftarların futboldan yüzde yüz anladığına dair bir şey yok. bize kalsa belhanda ve feghouli de takımımız için yetersizdi. şu an takımın en önemli iki parçası.
 • 310
  kendisi boy ve kilo anlamında hantal bir oyuncudur belki, bilemiyorum.

  fakat oynadığı bölge itibariyle "hız", futbolcunun hızı mıdır gerçekten bunu bi netleştirmek lazım. yani oraya rodrigues, onyekuru falan koyalım eğer futbolcunun hızından bahsediyorsak. niyetimiz oradaki adamın topu alıp topla birlikte ileriye çıkması ise hızı yetersiz olabilir, evet.

  ama kimsenin aradığı adam bu değil arkadaşlar.

  şimdi örneklerle anlatmaya çalışayım.

  felipe melo, bu arkadaştan biraz daha iyiydi benim gözümde. mesela yukarıda bahsettiğim olayı melo bi nevi yapar. şu videonun 1.22 nci saniyesinden itibaren görebileceğiniz olay mesela:

  https://www.youtube-nocookie.com/...BT0CIGzZKE0?start=82

  fakat bunu seri-belhanda ikilisiyle de çözersiniz.

  bizim asıl aradığımız, özellikle önde baskı yerken savunma aklı kullanıp topu kullanabilecek ve takım halinde topu taşımamıza sağlayacak yerlere gönderebilecek bir adam. yine melo'dan küçük bir örnek, bu çok basit bi örnek oldu ama niyetim şunu anlatmak, mesela bu pozisyonda korkup topu kornere atan adamlar var şu an takımda, melo'nun topu indirdiği ve pas attığı yer baskı yerken takımın çıkmasını sağlıyor:

  https://www.youtube-nocookie.com/...E4cL9MOzjE8?start=47

  ve nzonzi. hiç öyle yavaş, hantal bir adam değil. şu videonun tamamında takımın çıkması için topu nasıl yerlere attığını görebilirsiniz:

  https://www.youtube.com/watch?v=6nqureDrJRw

  ben melo kadar, hatta takımın şu anki durumuyla melo'dan daha iyi performans verecek birini aldığımızı düşünüyorum.
 • 312
  tamam arkadaş oyuncuyu tanımıyor olabilirsin eyvallah. ama 2 forum sitesine girip mehmet topal ile adını aynı cümle de kullanmak nedir ne kardeşim.

  şimdi 2017-2018 sezonu için galatasaray sözlük ve forum sitelerine giren ''x'' kişisi feghouli için ''çöp ulan bu adam yorumu yapıp'' yusuf erdoğan ile kıyaslayabilirdi.
  1 sezonluk beklentileri karşılayaman futbolcu performansı ve taraftar yorumlarıyla futbolcu yorum yapmak kadar sağlıksız bir şey yok. ulan zaten o beklentiyi karşılasa galatasaray'la adı yan yana bile geçmezdi.
 • 314
  mehmet topala benzetilmesine neden kısılıyor onu anlamadım. mehmet topal kötü bir futbolcu değil ki. şu andaki hali yeterli olmayabilir ama bu adam valencia'da banko oynuyordu. defansa verdiği katkı, top kapma becerisiyle kendisine örümcek lakabı verilmişti. hepinizin hayalinde liverpool var anlıyorum. tüm oyuncular hem çok koşsun, hem top dağıtsın, hem adam geçsin vs. vs. dünyada onu oynayabilen 2 3 takım var zaten. bu adam da defansif olsun ki zaten lazımdı böyle bir adam.

  yahu kağıt üzerine kadro yazmak kolay. tek tek sıralıyorsunuz belhanda feghouli babel seri... diye. top bizdeyken bu kadro çok iyi de top rakibe geçtiğinde rakibi nerede nasıl durduracağız bu adamlarla? herkes iki stoperin üzerine topla tüfekle geliyor. doğru pozisyon alan, gerekirse hücuma çıkmayan, rakibi yavaşlatan, kontraları kesen bir oyuncu lâzımdı bence bize. bu anlamda çok sevindim transferine. oyun yapısı olarak da zaten kante'yi alamıyorsan şu kadro planlamasında mehmet topal tarzı birini alacaksın tabii ki oraya.
 • 315
  sanırım galatasaray tarihinin en uzun boylu futbolcusu olacaktır. kulübümüz tesisleri içerisinde gördüğümden mütevellit anımsadığım uzunlar mondragon, friedel, hakan şükür, reinhard stumpf, yalçın ayhan, gökhan zan, ceyhun gülselam bir de ersen martin. ersen gerçi denendi ve yollandı. lisanslık bir durumu olmadı. daha eskileri bilemiyorum yahut anımsayamıyorum. hatam varsa düzeltiniz.

  nzonzi 1,96 lık boyu ile galatasarayımın tarihine fiziksel olarak geçmiştir. umarım oyunuyla ve ruhuyla da geçer.

  edit: cr9 mahlaslı renkdaşımın anımsatması ile ismail çipe en uzun futbolcumuz ünvanını kazandı şimdilik :)

  kaleci hariç en uzun nzonzi'dir o halde :)