resim
Stefan Kuntz
Görev:Teknik Direktör
Takım:Türkiye
Yaş:58
Uyruk:Almanya
 • 35
  milli takimin oyuncu havuzunun nicelik olarak olmasa da nitelik olarak onemli kismini turk asilli alman futbolcular olusturuyorken alman bir teknik direktoru milli takimin basina gecirmenin ikna sureclerinde bize ciddi dezavantaj getirecegini dusunuyorum.

  bazi futbolcular oluyor aylarca ikna calismasi suruyor. almanya bir teklif yapiyor biz bir teklif yapiyoruz ciddi cekisiyoruz. simdi bizde alman bir teknik direktor varken almanya’nin elinden oyuncu kapma konusunda ne kadar istekli olunabilir ki? ustelik bu adam yillarca almanya u21 takiminin basinda gelisme gosteren oyuncularin takininden sorumlu bir adam.

  bana cok mantiksiz bir hamle gibi geldi ama umarim ben haksiz cikarim stefan kuntz cok karakterli bir insan cikar ve ucretinin hakkini verir, ekmek yedigi yere ihanet etmez. yine de riskli bir hamle oldugu kesin, tecrubesine bakildiginda da oyle oldugu dusunuyorum.
 • 36
  almanya u21 takımı ile 2016-2017 ve 2020-2021 avrupa şampiyonluğu yaşamış teknik direktör. kendisi hakkında olumlu ya da olumsuz hiçbir fikrim yok. sadece almanlar ayrılmasına çok üzülmüş, bakalım milli takımlar düzeyinde başarılı olabilecek mi çünkü daha önce bu kadar üst düzeyde hiç görev almamış. daha önce belçika, isviçre ve abd gibi ülkeler de yeniden yapılanma süreçlerini alman hocalarla başlatmıştı. umarım bizde de bu yapılanma süreci yabancı sınırının kalktığı, önümüzdeki yıllarda ise mevcut tff ve düzeninin tamamen etkisini yitirip kurumsal bir yönetime geçilmesi gibi olumlu etkilerle devam eder.
 • 37
  milli takım teknik direktörü olması bence yanlış. milli takım teknik direktörü üst seviye yarışmacı ve pragmatist biri olmak zorunda. bütün oyuncu havuzuna, süper lige, alt yaş kategorilerinden kimi kullanabilirim vs hepsine hakim olmalı. oyuncuların karakterlerini bilmeli. örneğin ozan tufan nasıl bir adamdır falan bunları bilmek gerekir. zaten bu oyucu havuzuna tam hakim olmadıkları için hiddink ve lucescu gibi adamlar burda yardımcılarının dediklerini yapmak zorunda kalıyorlar. bunlar hep türkiye'de zaman geçirdikçe, deneyimle oluşacak şeyler. bizim kısa vadeli hedefimiz dünya kupasına gitmek, uzun vadeli hedefler ve planlama için kuntz uygun olabilir. gelsin 5-10 senelik planlama yapsın, alt yaş kategorilerini düzenlesin hatta her kulübe antreman tesisi standardı getirsin vs ama bunu da bizdeki siyaset ve kulüpler kabul etmez. memlekette teoride güzel gözüken bir çok şey pratikte engellere takılır. bu adama geniş yetkiler vermeyeceksiniz, işine karışmayacaksanız olumlu ama böyle bir şey zor. üst seviye yabancı denedik, üst seviye yerli denedik bir de yetiştirici, planlamacı hoca deneyelim kamuoyunu böyle oyalarız tarzı bir şeye dönüşmesi muhtemel.
 • 38
  yabancı kontenjanı dayatan tff'nin milli takım hocası deniyor. kendisi altyapı hocası üstelik, o kadar zorlama iş. sen böyle gidip almanya'nın altyapı hocasını getireceksin; ama yabancı sınırı olacak. mesele kuntz'un a milli takım hocası olması da değil sadece. kimine göre 4 maç sonra sportif direktör olacak, kimine göre alt yapıya geliyor 4 maç sonra vs. senaryo ne olursa olsun yabancıdır ve tff'nin yabancı sınırı muhabbeti olmayan meşruiyetini artık savunamayacak da hale gelmiştir.