• 1
  bilmiyorum böyle bir başlık falan var mı ama yoksa artık ben açmak istiyorum. tiksindiren, mide bulandıran, dünyanın en ama en beyinsiz olaylarından biridir bu. yemin ediyorum okuyanı ayrı, okutanı ayrı, bu yayın politikasını belirleyeni ayrı, mesajı atanı ayrı dövmek istiyorum artık.

  birçoğunuz gibi ben de maç olsun olmasın spor gündemini sözlükten takip etmeyi tercih ediyorum. özellikle maçlardan önce ve sonra senden benden daha fazla şey bilmeyen herifleri izlemek yerine sözlükte takılmak çok daha iyi bir seçenek. fakat illa o ekranın karşısında buluyorsun kendini bazen. özellikle hafta içi sabahları kahvaltıda açılıyor o spor kanalı. mevzu burada kopuyor zaten, dünyanın en saçma olayıyla karşılaşıyorsun. hemen size anlatayım. televizyonu açtım ve bir spor programı izlemek istiyorum, karşılaşılan manzara bu:

  2 kişi var, genelde bir erkek bir kadın. şöyle bir konuşma gerçekleşiyor istisnasız:

  erkek: karşılaşmadan sonra tudor ''x, y, z'' dedi.
  kadın: istersen şimdi biraz mesaj okuyalım... evet bakıyorum şöyle... bir izleyicimiz demiş ki: 'antalya'ya selam yollar mısınız?' evet buradan antalya'ya selamm... ankara'dan mehmet demiş ki: 'abi sabahları sizi izlemek gibisi yok.' evet teşekkürler. bir başka izleyicimiz ise 'abi bugün çok şık olmuşsun' evet sana da teşekkürler.

  erkek: evet devam ediyoruz... kocaman, maçtan sonra 'git gide daha iyi olacağız.' dedi.(bu sırada biraz kendi yorumunu yapar)
  kadın: istersen mesajları okumaya devam edelim... evet ineyim şöyle aşağıya(burada tamamen konsantre şekilde mesaj bulmaya çalışıyor ve bulduğu mesaj) 'abla öğrenci evinden sizleri izliyoruz. mersin'e selam yollar mısınız?' buradan mersin'e selamlarr. öğrenci evlerinin tadı başkadır hehe. malatya'dan samet ise 'galatasaray bu sene şampiyon, kimse heveslenmesin' demiş. evet...

  bir dakika bir dakika! bu ne lan? ben ne izledim az önce? ne kattı yani bana izlediğim şey? ve bunu bir değil iki değil bütün programlar yapıyor. lan spor programının yarısı alakasız insanların selam istemesi, alakasız yorumlarıyla geçiyor. 2 kelime haber sunup ne kadar andaval varsa onların yorumu okunuyor programlarda. hay sizin de, sivas'a selam isteyen mahmut'un da... kim çıkardı lan bu saçmalığı? yahu allah aşkına bu ne zaman böyle virüs gibi yayıldı?

  allah aşkına şundan bir vazgeçin de haberleri sunun. spor programı sunucusu değil sosyal medya maymunu olmuşsunuz. program boyunca da biri konuşurken diğeri twitter'da orada burada takılıyor. lan sizin de çoğunuz vasıfsız da, oraya çıkmışsınız işte bir şekilde bari bir şeyler anlatın. la bu gözler yorum yorumlayan yorumcu gördü ya, yuh artık! sokaktan geçen herhangi bir herifin yorumunu okumak ve bunla da kalmayıp yorumlamak... insanlık çağının sonu geliyor yavaş yavaş.

  bununla yarışacak düzeyde tek saçmalığı da a spor'da gördüm: yorumculara özlü söz yorumlatmak. ne alaka oğlum? bilge mi bu adamlar ne? bu insanlar oraya futbol konuşmaya çıkıyorlar, sen onlara ''3 kuruşluk insanlara 5 kuruşluk değer verirsen kalan 2 kuruşa seni satar.'' sözünü yorumla diyorsun. kafaya bak. garipler de ''ee çok doğru tabii, hak etmeye bu değeri vermeyeceksin vs'' gibi dümdüz yorumlarda bulunuyor da neyse konumuz bu değil.

  bu vesileyle iyi ki varsın sözlük demek istiyorum. maçtan önce, sonra, hafta içi falan ilaç gibi geliyor valla. benimle aynı duyguları paylaştığını ve televizyona çıkan birçok vasıfsız insandan daha çok futbol bildiğine inandığım insanlarla aynı platformda olmak, onların fikirlerini okumak ve kendi fikirlerini onlara sunmak gerçekten kıymetli bir şey. değerini bilelim.
 • 2
  sinan engin'in beyaz futbol mu derin futbol mu artık ne haltsa onun kapanışında loş ışıkta ve ekrana ilgili spor programının yayında ve yapımda emeği geçenlerin isimler yansırken kendisine yollanan instagram mesajlarını okuyarak uzunca bir süre boyunca bıkmadan, usanmadan ve psikopatça yaptığı eylem.

  hala yapıyor mu bilmiyorum ama cidden korkunç bir şeydi... unutmak istiyorum :(
 • 3
  aslında konsept olarak türk dizilerindeki uzuuuuuuun bakışmalardan farkı yoktur. 1 saat 45 dakika boyunca futbol konuşmak bomboş ve saçma, ipe sapa gelmez iş. sonuçta top tepiliyor ve kazanan takımın taraftarı koyduk mu diyor. tekniği taktiği sallayan üç beş sosyal medyacı var o kadar.

  haliyle boşluk doldurmak lazım. etkileşim almak için de sürekli olarak ekranda anılma umudu vermek lazım. o sunucu antalya'dan mehmet beyin mesajını okuyunca karslı muharrem bey de "dur lan belki ben de çıkarım" diye basıyor mesajı "hıncal ağbi çok karizmatiksin" diye. kısır döngü yani.

  galatasaray tv'yi sırf bu sebepten 500 yıldır izlemiyorum.
 • 5
  misal gomis çok iyi oynamış ve o maçın ardından programda gelen soru:
  selam uğuraaabi gomis'in performansı nasıldı?
  uğur telefonu parmaklamaktadır bu arada.
  sunucu: uğur, sana geldi soru, gomis...
  cevap: hahh ben mi? evet yaa çok iyiydi.
  ben: bu mudur yani?
  sorun cevap değil, sorunun saçmalığı.
  ve bunun gibi saçma sapan onca soru.
  eminim ki çok orijinal sorular geliyordur lakin ekrana koyduklari twitler olsun, okudukları mesajlar veya gosterilen videolar... hemen hemen hepsi tırt ve karslı muharrem bey gibi beni de okur mu acaba diye hevesle atılan mesajlardan ibaret.
  yav son aklıma gelen de şu: program boyunca 100 kere söylemiş misal asamoah galatasaray'a gelmeyecek diye. meraba uğuraaabi asamoah galatasaray'a gelecek mi ne düşünüyorsunuz?
  * get ağam get aç belgesel melgesel izle ufkun felan katlanır.
 • 6
  günümüz türkiye'sinde adı hiçbir zaman konamayan vasatlığın nadide örneklerinden biri olan hadise. hem mesleki açıdan, hem de izleyici açısından kötü bir uygulamadır. düşünsene televizyona "yorum yap" diye çıkarıyorlar seni. yaptığın iş ne? elinde telefonla oturup, bilmemnerede filan abi çocuklarıyla bizi izliyormuş falan diye bir mesaja yalandan sırıtıp teşekkür etmek. şahsen kendimi öyle bir durumda düşününce ürperiyorum resmen. yeni nesil çok ses çıkar(a)mıyor ama mert aydın gibi ayaklı ansiklopedi adamlar kendini bu maymunluğun içinde bulunca resmen haliyle tavrıyla belli ediyor, ikide bir çatıp duruyor falan.

  öte yandan izleyici için de kötü. doksan dakika süren maçı sündüre sündüre 1 hafta konuşmalarınızı oturup izleyecek, 45 dakikada bir harfi harfine yenilenecek yayın akışınızı ezberleyecek hale geldiğime göre belli ki umutsuz ve ümitsiz bir hayatım var. belki de sırf evin içinde bir ses olsun diye televizyonu açık tutuyorum. karslı muharrem bey'in 3 yaşındaki oğlunun yamuk yumuk "uğur abi seni çok seviyorum" demesi sevimli falan değil kardeşim. hepsini geçtim biz yandık çocuğu niye embesilleştiriyorsunuz daha 3 yaşında?
 • 10
  +izmit'ten merhabalar, programınızı severek izliyoruz demiiiş, çok teşekkür ediyoruz, izmit'e sevgiler, selamlar. sen hiç gidemedin değil mi izmit'e?
  -yok ama aralıkta nasipse bir bolu yapacağız.
  *ama bolu güzeldir bak, bir de mangal yaparsın.
  +abi istanbul'dan suat ben, iyi yayınlar demiiiş, teşekkür ediyoruz izleyicimize.
  *yalnız bolu'da hasan ustaya gideceksin.
  -akşam akşam dur abi n'aptın.
  +bartın'dan yusuf, abi galatasaraylıyız bu sene cimbom şampiyon diyoor. bartın'a sevgilerimizi gönderiyoruz. ailecek izliyoruz abi, izmir'den mustafa.
  -bi şey soracam. mengen bolu'nun mu ilçesiydi?
  *evet evet. çok güzel pirzolası var.
  +uğur desouza nikli arkadaşımız demiş ki; neden emre belözoğlu'nu konuşamıyorsunuz.
  *bakın sosyal medyada herkes ağzına geleni söyleyebiliyor.
  +saat başında konuştuk o konuyu. biz ve yorumcularımız tarafsız yayın yapmak adına uğraşıyoruz.
  -hah. bakın bana bir haber geldi şimdi (o kadar telefonunu kurcalarsan bir haber gelecek elbet).
  +haberi reklamdan sonra verelim.

  eskiden kahvelerde batak karesi kurulurdu. şimdi bir moderatör 2 yorumcu bulan spor programı karesi kuruyor. yanda çay içenler niyetine sosyal medyadan yorum almak ve masada muhakkak bir mide düşkünü ön koşul. ha bire yorum geliyor, yok antepten yok muğladan. bu midecinin kafa illaki kayıyor. ulan antep baklava, maraş dondurma filan. muhabbet o eksene kayıyor. sonra yemek gömmek üzerinden şakalar, sağa sola selam gönderme derken samimi program tamamlanıyor. bunun da adı evinizde çayınızı içerken bizi izleyebilirsiniz konsepti.

  sonuç? elde var sıfır.
 • 12
  kendi nick ya da isminin okunması sorulan sorudan daha önemli burda. adama x gelecek mi diye soru soruyorsun. aç twitter'a bak. emin ol sorduğun kişiden daha fazla bilgi sahibi olursun. maç hakkında fikirleri merak edenler de oluyor tabi ama sorulan soru kime o da önemli. hiçbir taktik teknik konuşmayan adama soru soruyorsan ki şu anki yorumcuların %90'ı öyle boşa soruyorsundur.