• 152
  galatasaray'a zarar veriyorlar. herkesin hatasını konuşabiliyoruz ama fatih terimin galatasaray tarihinin en iyi kadrolarından birini rezil etmesini konuşamıyoruz. bu tavır doğru değil. eğer her noktada fatih terimi tutuyorsak o zaman onun taraftarıyız demektir. galatasaray entellüktüel kalitesi yüksek bir taraftar kitlesine sahiptir. kişileri ister direkt isterse tavır ve davranışlarla dokunulmaz kılmak çok ama çok yanlış.
 • 155
  fatih terim'den sonra gelecek olan teknik direktörlerin hic bir ise yaramayacaklarini bilen taraftarlar da olabilir.

  ben bir galatasarayli olarak tabi ki de fatih terim sempatizaniyim.

  bu "seyirci" lafini yanlis buluyorum. bu sene takimi yönettigi sekili de yanlis buluyorum.

  ama ne olursa olsun fatih terim bu takimin basinda kalmali bence.

  eger giderse, yeni teknik direktör gelecek. bir iki sene o da iyi oynatacak ama ondan sonra takim kötüye gitmeye baslayinca her sene yeni teknik direktör arayacagiz.

  nerede gördük ferguson gibi yillarca iyi olan teknik direktör? guardiola bile barcelona'da performans düsüklügü yasadi.

  sabredin, bu sezon sampiyon olacagiz insallah. olamasak da fatih terim ile devam ederiz umarim.
 • 156
  rekabetçi spor dalında takım halinde yarışanlar bilir, bazı dönemler ne kadar çalışsanız da ne kadar çaba gösterseniz de karşılaşma sırasında birşeyler ters gider iyi bir ekip olduğunuzu bildiğiniz halde bir kısır döngüye sıkışırsınız ve zincirlerinizi kırmaya çalışırsınız.
  maçlarda tuhaf tuhaf şekilde geriye düşer fazla güç harcayarak toplarmaya çalışırsınız, her zamanda toplanamaz ve ekip disiplinine göre pozisyonunuz belirlenir.

  takımımız o döngüde bir süredir, ekip iyi ama gerçek gücünü yansıtamıyor. burada terim'in denemeleri de etkili. fakat bu demek değildir ki gemileri yakıp abdullah avcı ve ersun yanal ile yarışacağımız bu sene adamın kuyusunu kazalım.

  terim zihnindeki sorulara cevap alıp bu zinciri kırdığı zaman takım nefeslenecektir. çok kaliteli oyun ön izlenimleri alıyorum ne zamandır. geçen real madrid maçında andone'nin 3 pozisyonunu real kalecisi sıra dışı şekilde kurtarmasa bugün nazar boncuğu olsun hocam diye yazıyordu burada telaşlanan bazı renktaşlar.

  terim'i desteklemek ve sempati duymak düzgün ve aklıbaşında taraftarların görevi olmalıdır düşüncesindeyim.

  ne zamanki türkiye'nin en tepesinde olup 20 senedir feneri destekleyen (yandaş medyadan beterler gerçi ondan destek ele göze bulaşıyor dipsiz kuyu misali), şikeden kurtaran ile sümbül holding şürekası gider o zaman gitmesini isteyenlerle aklı selim bir şekilde fikir paylaşımı yapılır. o zaman dersiniz ki yeni bir kan lazım, genç birileri lazım hep beraber destekleriz ki fatih terim'de başka türlü klüpte yer alır ve genç teknik direktörü destekler.

  mahallenin arka çıkmaz sokaklarında gece karanlığında köşeye sıkıştırılmaya çalışılan hiçbir galatasaraylıyı yem etmemek bizim asli mental sorumluluğumuzdur.

  ortadoğu zihniyetiyle isveç kafasıyla mücadele edilmez renktaşlarım...
 • 161
  benim, sonuna kadar da yanındayım, giderse de üzülürüm asla sevgim de azalmaz. ama başlık başından beri hatalı, sempatizan kelimesi bizde olumsuz olarak kullanılır. terim'e inanıyoruz veya sizden fazla seviyoruz diye futboldan anlamadığımız mı ima ediliyor bu başlığa yanlış olduğu yazılarak. terim bana göre çok iyi bir teknik direktördür, sana göre değildir. ben severim, sen sevmezsin ama sevdiğim için beni bilmeyen kendini de bilen göremezsin.
 • 162
  benim. açıkcası bu kadar başarı kazandırmış bir kişiye galatasaraylı olarak nasıl sempati duyulmaz, bilmiyorum.

  ancak önce galatasaray. şu anki korkunç görüntünün sorumlusu terimdir. 2013 den beri beş para etmez futbol oynatıyor. teknik direktörlükle alakası gittikce azaldı, en sonunda bu sene itibari ile tamamen koptu.

  neden derseniz, bence bu iş kendini devamlı geliştirme makamı, ama terim ders almaz ders verir. şu anda da hepimize egonun ne kötü birşey olduğu, insanı nerelerden nerelere düşerebileceği dersini veriyor.

  kovulması kötü alternatif. zaten kendisini eleştirenlerin büyük çoğunluğu böyle birşey istemiyor. özellikle ne yaptığı ve ne yapacağı bu kadar belirsiz bir yönetimin bir b planı olmadığına herkes hemfikir. terim giderse yılmaz vural mı gelir, riva yı satar jose yi mi getirirler, belli değil, dibi görürüz maazallah.

  ancak ciddi olarak kulağı çekilmeli ve egosuna esaslı bir tokat atılmalı. kendi üstünde yönetimin olduğunu, taraftarın da keriz olmadığını hatırlamalı.

  ilk adım olarak teknik ekibi tamamen yenilenmeli, altında genç, cesur ve kendisinden sonra bayrağı devralacak bir isim olmalı. kısa ile orta vadede kendisi yönetimsel bir pozisyona geçip yeni nesil kulübeyi oluşturmalı.

  bunu bir istifa sebebi olarak kullanırsa da, bir daha dönmemek üzere gitmeli.
 • 166
  bu gruptan bir yazar olarak geçmişe sadece mazi demeyen yazarlardır. bu seneki oyundan ve oyuncu seçiminden ben de memnun değilim, ancak daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi sorunun sadece hoca özelinde olmadığını düşünüyorum. bence takımda ciddi gruplaşmalar mevcut, yönetim de fazla etkisiz ve oyuncu kayıran bir yapıdadır. hocaya destek atılmayınca onun da dengesi kaçtı ve bu kaos ortamına girdik. yine de diyeceğim şudur ki, hocam sen kafanı topla ve gereken kadro dışıları hallet, taraftar arkanda olacaktır, aksi halde boş hayıflanmalara bu taraftarın karnı toktur.
 • 169
  sadece futbol takımının 3 aylık performansını düşünüp, aman arkadaşlar bizimle taşak geçmesin mantığıyla hareket etmek yerine, geçmişte yaşananlardan ders çıkaran, türk futbolunun içinde bulunduğu kapkara bataklığın farkında olan yazarlardır. saçma sapan futbol romantizmine rijkaard gibi, mancini gibi bu romantizmi en doruklarında yaşatan isimlerle doymuş, bu futbol ortamında başarıyı getirebilecek tek teknik adamın fatih terim olduğunun farkında olan yazarlardır aynı zamanda.

  geçmişte şöyle bir entry yazmıştım, burada neden fatih terim kalmalı'nın sebepleri mevcut: http://gss.gs/1604736

  fatih hoca allah korusun giderse, gelecek adam guardiola olsa başarısız olacak (türk olmadığını var sayıyorum). sebepleri yukarıdaki entry'de mevcut dediğim gibi.
 • 171
  sözlükte aslında herkes fatih terim sempatizanıdır ama yanlışı görmeyip körüne körüne bağlanıp savunanlar, eleştiren insanları trol, fenerli, ali koç' un askeri diye yaftalayanlar sempatizan değil biatçıdır, galatasaray' a zarar verendir benim gözümde.

  ne güzel dünya be. 41 yıllık ömrümde, kar kış demeden deplasman yapayım, uğruna stad kapılarında sabahlayıp hastalanayım ancak teknik direktörü eleştirdiğimde çoluk çocuk gelsin ya bu kesin fenerli, provakatör bilmem kimin askeri desin. yok öyle yağma, duracaksın orada.

  96-2000 sonrası takım şampiyonlar ligini alacakken bizi bırakıp gitmesine sesimizi çıkarmadık, sonra geldi 2002' deki şampiyon kadroyu bozdu, 2 senede yaz, ara transfer demeden onlarca yerli ve yabancı çöpe 100 milyon dolardan fazla para döktü, başarı kazanamadı, kulüp ekonomisi yerle bir oldu sesimizi çıkartmadık, arkasına bakmadan gitti 2 sezon sonra yine efsanemizdir dedik. 2013' te yine enfes bir kadromuz varken başkanla ters düştü, gitti galatasaray düşmanlarıyla kolkola pozlar verdi yine sineye çektik. kolkola girip terkettiği düşmanları onu sattı biz yine bağrımıza bastık 2017' de onca olana rağmen. e bırakın da eleştirelim yahu. 2 senedir gram top oynamıyoruz ama tutturmuşsunuz türkiye' de şampiyon oluyoruz ya. aynen şampiyon oluyoruz da, türkiye liginde rakibimiz mi var allah aşkına ? takım kaliteleri yerlerde sürünüyor, lig kalitesi dipte ama vizyon olmuş türkiye şampiyonluğu. senin avrupa' daki rakibin maçından önce önlem almıyor farkında mısın arkadaşım ? bırak real' i filan, brugge bile senle oynarken haldur huldur saldırıyor, biliyor ki sen bir şey yapamazsın.

  ayrıca bırakın fatih terim giderse bizi kimse şampiyon yapamaz paranoyasını. lucescu bu kadronun 1/10 maliyetine şampiyon yaptı. keza gerets' te öyle. cevat hoca şapkadan tavşan çıkardı. hamza hamzaoğlu ölüyü diriltti şampiyon yaptı. tutturmuşsunuz papağan gibi tudor ' u, prandelli' yi tekrar mı istiyorsunuz diye. kimse tudor' u prandelli' yi istemiyor geri, bizim istediğimiz sahada futbol görmek. kurtulun artık bu saçma takıntılarınızdan.
 • 172
  fatih terim sempatizanlarının hala algı kasmasını ağzım açık izliyorum.

  sanki gitsin diyenler, ya da en azından kendine çeki düzen versin diyenler dünkü maça ya da sadece bu sezonki performansa bakarak bunu söylüyorlarmış gibi davanıyorlar. real madrid'e 1-6 yenildiğimiz maçta da tribündeydim. hiç de "fatih terim gitsin" diye bir fikir aklımdan geçmedi o dönemde. demek ki insanlar sadece skora bakarak yorum yapmıyor.

  arkadaşlar, sizinle aynı maçları mı izliyoruz biz?
  hoca geldiğinden beri takımla 100'ün üzerinde maça çıktı. amma döktürdük yahu bugün dediğiniz kaç maç var? var mı hatırlayanınız? 5-10'un üzerine çıkabilir misiniz?

  2 full sezon yahu, 2 sezon!
  hala makas açıldı diyor. yahu neyin makası? bu makas sadece bize mi açılıyor? slavia'ya, dinamo'ya, olympiakos'a açılmıyor mu bu makas?
  hadi avrupa'daki rezalet performansı geçtim. türkiye ligi'nde de makası sen açmadın mı? gençler'in, bu hafta oynayacağımız antep'in bütçesi senin kulübünün yanına yaklaşamıyor. ama biz antep'e gidip şov yapmayı geçtim, 3 puan garanti bile diyemiyoruz.
  neyin masalı bu?

  makas açılmış. caner, umut nayır, diabyli takıma atak yapamadın.

  ozan'ı sağ bek, dirar'ı sol bek oynatan takımı iç sahanda tüm taraftar desteğine rağmen yenemedin.

  neyin makası allah aşkına?

  burda, sözlükte bile 50 tane farklı genç oyuncu tartışılıyor. gidiyorsun en maliyetli yaşlıları alıp takımı huzur evine çeviriyorsun. ondan sonra da sanki bu transferleri başkası yapmış gibi "oyuncuların geçmişine değil geleceğine yatırım yapmalıyız" diyorsun. e sen yaptın baba! ben mi yaptım transferi?

  yine, adam maçtan çıkarken taraftara ".... çocuğu" diyor. sen maçtan sonra oyuncunu koruyorsun. taraftarına seyirci yakıştırması yapıyorsun.

  hayır, adam tüm bunları yapıyor. ama yine taraftar suçlu, terim'e kızan bizler suçluyuz.

  gitse olacakları da biliyorum.
  bütün terimsporlular gelen hocanın ilk hatasında çıkacak ortaya. ilk başarısızlıkta fatih terim tezahüratı yapacaklar. soruyorum size; bu galatasaraylılık mı yoksa onun ötesinde bir şey mi?
 • 173
  istifa istifa diye haykıran güruha inat içlerine koşa koşa gireceğim grup. ayrıca galatasaraylı olup terim sempatizanı olmak kadar doğal bir şey olamaz. hayır, nefret kusulan yer fatih terim sempatizanları başlığı olaya bakar mısın. galatasaray'ın hani yaşayan en büyük efsanesi olan fatih terim. inşallah istifa falan olayları olmaz şahsi fikrim olmayacağı yönünde. her sene sezon sonu ağlayan kuş familyasindan beter olmuş bazıları. terim, durdukça siz kudurun emi.
 • 174
  benim de içinde olduğum topluluktur. ayrıca bazı şeylerin gayet farkındadırlar. açıklamak gerekirse, fatih terim ile 9 sezon 8 şampiyonluk ve avrupa kupası. terim olmadan 13 sezon ve sadece 3 şampiyonluk. ( biri hocanın yetiştirdiği hamza hamzaoğlu ile)

  yani bugün hayatınızda koyduğunuz bütün yüksek hedeflerin sebebidir fatih terim. o olmadan olmaz, olmuyor. denedik gördük. 2013- 2017 arası yaşayarak gördük. 2 yıl evvel hocam nolur geri dön bjkliler’ den bıktık diyenler şimdi istifa etsin diyor. iflah olmazsınız siz babacım. bir çoğunuz laf olsun diye istifa et git diyor. çözüm önerisi olan kişi sayısı 5 falan. onların da çözüm yollarını daha önce denedik travmalarla sonuçlandı. hani kredisi sonsuzdu ? hani 1 sezon başarısız olma hakkı vardı ? hadi abicim. delikanlı olun çizginiz neyse orada yürüyün en azından. hadi selametle.