• 11
  nasıl bir adapsa detaylıca açıklanması gereken, entry silinmesine neden olan adap. net bir şekilde açıklanmalı ki yazarlar moderasyon hakkında "işine geleni mi siliyor" düşünceleri yaşamasın.
  açıkçası bu adap yüzünden çoğu kez entry yazmıyorum. çünkü bir kere entrym bu yüzden silindi sonra da entrylerim çok siliniyormus diye pilot oldum en sonunda cezaya çevrildi.
  galatasaray sözlük çok değerli yazarları bulunan değerli bir yer. moderasyon her zaman adaletli olup, yazarları bilgilendirmeli.
 • 12
  belirsiz bir adaptır. belli bir kuralı yok sanırım. herkesin fazlasıyla gergin olduğunu düşünüyorum. mesela bir moderatörün, entrymin üstüne "siz kimsiniz amk" şeklinde bir cümle kullanması beni üzmüştür. siz kimsiniz okey ama amk kısmına hiç gerek yoktu. bu olaydan sonra da zaten bir daha entry girmemeye, burayı da bırakmaya karar verdim. bu peki kimsenin umurunda mıdır? değildir. olmasına da gerek yok. eyvallah.
 • 13
  hiçbir yazarın başka hiçbir yazara “ne sanıyorsun ... kendini” diyememesidir. bir yazar bu tarz bir entry girdiyse sözlük adabına aykırı davranmış olur. bakınız sitem farklı, tepki farklı, kahve ağzıyla küfür farklı bir olay... entry istediği kadar nitelikli olsun, entryi giren yazar ister bir moderatör, hatta isterse hagi olsun kimse gelip de bana a.. diyemez, diyememeli.
 • 14
  sözlük adabı bence sadece küfür yazmamayı gerektiren bir durum değil. aynı zamanda tutarlı olmaya çalışmak, iftira atmamak ve eleştiri/iftira arasındaki ayrımı yapabilmek gerekiyor.

  bu sözlükteki kimsenin galatasaraylılığını sorgulamak kimseye düşmez, birine etiket koymak da kimseye düşmez. ama bazen iyi ve kötü günde aynı olay ya da kişilere verilen tepkiler öylesine zıt şekilde değişiyor ki en güncel girdiyi okuyunca aklımla alay edilmiş gibi oluyorum.

  x kişisine kötü gündeyken hakaret, iftira her şey yazılabiliyor ve bu iyi günde eleştiri başlığında toplanıyor. daha sonra o günleri hafızasından silmemiş biri çelişkiyi sorgulayınca "had bildiriliyor". "terim bu sezon kötü hocalık yaptı" eleştiridir. "terim evlatlarına para kazandırmak için caner'i emre çolak'ı alıyor" iftiradır. "hoca başkana posta koymak için sezonu sattı" iftiradır.

  ama x kişisi her şeyi toplayınca geçmişteki cümleler eleştiriye dönüşüyor, ne güzel. e bunu gösteren de etiketçi, hadsiz oluyor. ne demiş nasrettin hoca; hırsızın hiç mi suç yok?