• 439
  yerli takviyenin gerekli olduğu mevki. ancak yerli oyuncu yok, süper ligden gelecek bir oyuncu ömer bayram'dan fazla katkı veremez. alt ligden de samsunspor oyuncusu soner gönül yedekleyebilir. ki kendisi bizim alt yapımızdan cıkmış bir isim. transfer yapmak yerine alt yapıdan bir oyuncumuzu mental ve fizik açıdan geliştirip ocak ayında takıma dahil etsek daha faydalı olur.

  (bkz: soner gönül)
 • 440
  yerli oyuncu bulması en zor olan mevki. o yüzden bence kısa vadede buraya yerli bir oyuncuyu hazırlamak çok zor. altyapımızda da a takım seviyesine yakın bir oyuncu yok maalesef. ancak uzun vadede hazırlayabiliriz.

  o yüzden kısa vadeli çözüm olarak ara transfer döneminde buraya da sacha boey gibi düşük maliyetli yabancı bir genç oyuncu denemesi yapabiliriz. şu an bu çok saçma geliyor olabilir okuyanlara çünkü sonuçta yabancı sınırı diye bir şey var ve daha gedson fernandes gelmeli bu takıma diye düşünüyor olabilirsiniz. ancak yabancı sınırında birden fazla yer açabiliriz.

  öncelikle sol bek mevkisi için yerli bulacağımıza başka mevkilerdeki yabancı oyuncular yerine onların ayarında yerli oyuncuları bulabiliriz. bu daha kolay. ayrıca takımda birden fazla verim alamadığımız yabancı oyuncu da var. örneğin sofiane feghouli kadroda sadece yer kaplıyor artık. ya da ryan babel'in verdiği katkıyı başka bir yerli oyuncudan bulamaz mıyız? zaten sözleşmelerinin son senesine girdiler ve devre arasında takım bulamazlar ise artık zararını kabullenip lisanslarını iptal etmek bize bir şey kaybettirmez. her halükarda sözleşmeleri bitene kadar alacaklar paralarını. bunlar dışında piyasada yine iyi kötü birkaç tane sağ bek var. her ne kadar son haftalarda beğensem de deandre yedlin yerine düşünülebilir. yine örnek olarak christian luyindama'nın da sözleşmesi sezon sonunda bitiyor. eğer sözleşmesini uzatıp kiralarsak ve kendisi yerine yerli takviyesi** yaparsak yine alan açmış oluruz.
 • 441
  milli takımda bile oyuncu havuzuna rağmen yerli bir sol bek bulamayıp, caner erkin'e dönüldüğünü düşünürsek, yerli kotamızı kullanmanın en zor olduğu pozisyonlardan biri gibi duruyor.

  beşiktaş'ın rıdvan yılmaz'ı denediği gibi biz de süleyman luş'u deneyebilirdik ve tutsaydı bizim için piyango olurdu ama fatih hoca, a takımda bile şans vermediğine göre henüz yetersiz gibi duruyor.

  açıkçası, yerli bulmayı geçtim van aanholt'un yerine ilk 11 oynayacak veya en kötü alternatif olacak bir sol bek ile yabancı kotasının ikisinin sol bek pozisyonuna harcanmasına bile razıyım. ömer bayram'ın ise faydalı bir oyuncu olduğunu ama sol bekten ziyade orta saha ve kanat bölgesine alternatif olmasının daha iyi olacağını düşünüyorum.
 • 442
  ben yakin gelecekte fenerbahce, trabzonspor ve galatasaray'in sol bek mevkisi icin evren eren elmalı'ya talip olacagini dusunuyorum. eren su anda kasimpasa ve umit milli takimimizin sol beki. devre arasi almaz isek sene sonunda piyasasi iyice yukselebilir. bu durum eren'in cok kaliteli olmasindan degil, piyasada yerli bek bulunamamasindan kaynaklaniyor.

  not: bir yanlis anlasilma olmamasi adina ereni begendigimi de burada belirteyim.