• 19
  damadın ekonomi bakanlığı performansını yakalayıp geçen bir başkası olunca sağlık başında böyle olur.

  gerçi gölgelerle yönetim böyle olur, gölgenin sahibi de eline yüzüne bulaştırır. halka test yapılmazken gölgeyelelilerin tüm eşrafı test olur.

  moderna ve biontechin aşılarının -astrazeneca da bekleniyor - bu saçma süreci sonlandıracağı yasaklar bütünü.

  ek bilgi: renktaşlar ben yurtdışındayım eve kapanma tam oldu, hesaplara birşeyler yatırıldı hatta esnaflara da destek verildi (yetmedi kimi yerlere o ayrı). ama yasak tam uygulandi, kimse evden çikmadi 12.500tl karşılığı cezasi vardi.

  ama 500 m ye kadar parklara gitme , yürüyüş izni verildi vs vs.
  maske takılıyor ama burnundan kaydıran gene var, ama polis yakalarsa ciddi sıkıntı vs vs

  sosyalleşme olmazsa virus durabilir diye düşünen ama mitingleri ve yazılan diğer durumlari sosyalleşme olarak görmeyenlerin yönetemedigi salgın.
 • 20
  yurtdışı giriş çıkış yasağı ile beraber tüm ülke için 14-15 gün komple yapılmadan çok da fayda sağlamayacak olgudur. üretimde çalışıyorum diyen herkes çıkacak bir belge gösterecek işe gidiyorum diye. sonra salıverecekler adamı. veya adam gerçekten işe gidecek ama inanmayacaklar küt diye ceza yazacaklar.
  kapat arkadaş ülkeyi, 2 haftalığına komple kapat ya. zorda kalacak olan var mı? elbette olacaktır ama sen devletsen işin de bu zaten. o insanlara destek olacaksın.
 • 21
  ruhumu daraltan yasaktır. pandemi başladığından beri zorunluluk olmadıkça dışarı çıkmadım, ama yasak lafı hapsedilmiş hissettiriyor. bir yıldır bizimkilerin mantıklı bir karantina süreci başlatmasını umuyorum ama bir hafta bile sermayeye zeval getiremiyorlar. insanlar sabah 8'de metrobüslere balık istifi doluşabilir, camilere gidebilir, işverenin insafına bırakılmış şirket içi önlemlerle gün boyu insanlarla haşır neşir olabilir ama akşam 10 dakika hava almaya çıkamaz...

  havaların da kötülemesiyle iyice distopyaya döndü hayat. evden çalışanların zaten hayatı kalmadı, gece gündüz iş tacizi var, dışarda hava gri, nefes almaya bile dışarı çıkılamıyor ve işin daha da kötüsü alınan sözde önlemlerin hiçbir faydası yok. salgını yavaşlatıyor olsa şu yasaklar gam yemem, mesai saatlerinde olan yine oluyor.

  onca vergiye rağmen iki hafta bizi idare etmiyorlar edemiyorlar. turizm sezonu bitmemiş olsa test yapılmaksızın turist alınmaya, düğünlere göz yumulmaya, mitinglere, tatil kredilerine tam gaz devam edilecek hatta teşvik artacaktı bile.

  bizi yönetenlerin gözünde hiçbir değerimiz olmadığını bilmek, kendi başımızın çaresine bakmamız getektiğini bilmek güçsüz hissettiriyor. iyi ki çoluğum çocuğum yok diyorum bazen.
 • 23
  bu yasakla beraber ösym sınavları da ertelenmiş. amk kırk yılın başı hazırlanıp akademik ve lisansüstü eğitim sınavına girmeyi düşünüyordum. ertelendi. kim bilir ne zaman yapılır. o zamana da ben bütün bu çalıştıklarımı unuturum.

  yine 70 civarı gezer dururum. zamanında alamadık şu puanı...

  https://www.youtube.com/watch?v=Su86mahHqJI