• 10
  pek üstünde düşünülmemiş gibi gözüken tedbirlerin başlıcası. evet fazlasıyla radikal bir karar ancak kendi gözlemlerimden çağlayan adliyesinden bahsetmek gerekirse, günde en az bin vaka falan oradan çıkıyordur herhalde. özellikle icra dairelerinde. adliye girişlerinde hes kodu uygulaması dahi yok, avm girişlerinde olan hes uygulaması. baro bu talebi içeren bir başvuru yazısını hsk'ya göndermişti gerçi ama, yalan oldu herhalde.

  yani böyle bir korona partisine, kapanmasa dahi en azından bir nizam dahi getirmeden sokağa çıkma yasağı gibi radikal bir tedbir çok garip.

  eminim çoğu kişi kendi iş alanından benzer gözlemler edinmiştir.
 • 12
  devletin neyi yapıp neyi yapamayacağımıza bu kadar kolay karar verebilmesi, verdiği kararları meşrulaştırmak için korkuyu kullanması her açıdan çok tehlikelidir. bugün kullanılan korku ögesi haklı olsa da (ki bence değil, akşam 11'de yürüyüş yapmaya çıkmış adam kime neyi bulaştıracak anasını satayım?) yarın yersiz korkular salınarak çok daha büyük özgürlükleriniz askıya alınabilir.

  hafta içinde 1000 kişilik fabrikalarda, servislerde, otobüslerde, minibüslerde üst üst çalışmak işe gitmek ve sermayenin çarklarını döndürürken sorun yok.

  ama hafta sonu stres atmak için evden adım atmak yasak.

  hafta sonu yasaklarını savunanlarında yazık !

  yasaklayacaksanız 14 kapanma yapın.

  öyle sermayenin çarkını hafta içi döndürelim ama hafta sonu eve kapan.
 • 15
  sadece akşam saatlerinde ve haftasonu bulaşan ama işe gitme saatlerinde ve toplu tasimada bulasmayan virüs için son derece yerinde bir uygulama. sabah saatlerinde duraklarinda 700-800 kişinin beklediği, arac bası en az 165 kisinin alt alta üst üste bindigi metrobüste bulaşmaz.
  ama gece 12'de 300 kişilik salonda sadece 60 kisilik kontenjanla gidilebilecek jazz konseri veya operada ya da sosyal mesafeyle düzenlenmis tiyatroda corona bulasabilir değil mi?
  fenerbahçe'nin tenekeden uydurulmuş 200 kişilik sözüm ona locasında bulaşmaz ama 500 kişilik sinema salonuna 50 kişi alırsaniz bulasir doğru mu?

  ülkenin corona bahanesiyle batılı yüzü olan kültür, sanat, yeme içme karakterine vurulan darbedir. tamamen sokağa cıkılma yasağı verilsin kolaysa? avm'ler kapansin? uçaklar, otoyollar, otobüs, metrobus, vapur ve taksiler durdurulsun. insaatlar da yapılmasin madem yasak var. o işçiler yanyana günde 8 saat calismiyor mu? sonra toplu taşımaya binmiyorlar mi? hadi bakalim madem yasak olacak o zaman her sektöre yasak olsun? ama yemez tabi.
  edit: ayrica iddia ediyorum galatasaray liderliği aldığı hafta veya ertesinde lige erteleme gelecektir. buraya not düşüyorum.
 • 16
  iki ayrı düşünen kesime de katılıyorum. önlemler alınmalı. ama insanlar da manyak edilmemeli. hani afedersiniz folloş ettiler bu kısıtlama olayını. bir şeyi ya tam yap ya hiç yapma. x üzülmesin diye ona göre yasak y üzülmesin diye ona göre yasak olmuyor. kapatacaksın camisini avm'sini. hakkaten adam gibi alacaksın önlemini. ay o açık kalsın ama bu kapansın ile olmuyor. tekeller neden 8'den sonra kapalı mesela. var mı bir mantığı ? yok. mevzu alkol mü ? belki de öyle. yani yemeksepeti ve getir patır patır çalışıyorken tekel neden servis yapamıyor market neden yapamıyor ?

  insanları manyak ettiler böyle böyle. parklar kapalı camiler açık. cami kapalı avm açık. insanlar da haklı yani. toplu taşıma için ne önlem var ? sonuçta bu şehirde nufüs problemi var. ne yaparsan yap sabah 6'da şehrin yarısı sokağa çıkıyor, akşam 8'e kadar da evine girmiyor. e 9'dan sonra sokağa çıkma yasağı da doğal olarak komik oluyor. ulan adam 9'dan sonra ne yapacak zaten her yer kapalı. maksimum yürüyüş yapar. ne kafe açık ne market. ne yapacak yani bu adam. kaldı ki hava da soğuk.

  burda hiç vicdan yapmayın. insan ömrü kısa. insanların yaşayacakları anılardan 1 sene gibi bir süre gitti. evet insanlar öldü ama geride kalanlar da hasar aldı. öğrenci öğrenciliğini yaşayamadı, eğitimini alamadı, insanlar işsiz,evsiz parasız. bu yüzden pandemi endişe sırasında insan için 1. sırada olmuyor. kimse o 1 seneyi geri vermeyecek. ha insanlar ölüyor vs diyeceksin ama işte öyle olmuyor. bugün deseler ki gün ışığı insanın ömrünü 10 sene kısaltıyor. insan yine güneşe çıkar. insan dahil hiçbir hayvan kafes hayatını sevmez. hele ki bu kafes hayatı bok gibiyse. hani o sizin aman yaşlılarımız var diyerek dram yaptığınız yaşlılar kendisi riski almak istiyor zaten. adam diyor zaten 70-80 olmuşum bırakın da iki nefes alayım sokakta. sadece türkiye değil hükümetler bu pandemi işini bok ettiler. insanları da delirttiler. aşı mı satmak istiyorsunuz vurun aşıyı da rahatlasın millet.
 • 17
  hafta içi 21 den sabah saat 5 ve haftasonu cuma saat 21 ile pazar gece saat 5 arasi sokaga cikma yasağı 1 aralik 2020 tarihinden uygulanacaktir.
  haftasonlari yasak uygulanmasi ile birlikte futbol maçları oynanmaya devam edilecek mi ? bu sezon 20 takima yükseltilen süper lig ertelemeler olmasi durumunda, maç takviminde cok ciddi sıkıntılar olacaktır. biran önce federasyon acilen bir karar verilmelidir.