• 5007
  galatasaray taraftarları, futbolcularının galatasaray forması için mücadele ettiğini, kendisini destekleyen milyonlarca taraftar için savaştığını, kazandığı milyonlarca euro paranın hakkını vermek için çabaladığını görmek istiyor. fransa'nın göçmen mahallelerinde doğmuş ve doğdukları ülkeye bile aidiyet duymadıkları için kişilikleri gelişirken bu yönü eksik kalmış iki mağripli futbolcumuzun ortak sorununun temeli belki de kökenlerinden kaynaklanıyor. iddia edilen sahadaki öfke sorunu ise bu aidiyet ve iş ahlakı özelliklerinden bağımsız değil. üç senelik tecrübenin ardından yapılan basit bir saptama bu.

  feghouli ise kırmızı kart görmesine sebep olan ve takımına ihanet eden yanlışını ırkçılığa ya da ayrımcılığa maruz kaldığı bahanesiyle geçiştirmeye çalışıyor, tıpkı aylarca formsuz olduğu zaman afrika kupası bahanesinin arkasına saklandığı gibi. ama zaten verilen tepkinin sebebi yalnızca zamanla unutulabilecek bir kırmızı kartla alakalı değil de ona gösterdiğimiz sabrın tükenmesiydi. ancak tüm bunların üzerine bir de tüm dünyanın gözü önünde türkiye'ye ve galatasaray taraftarına karşı yaptığı haksız yere ırkçılık iması asla affedilemez.

  feghouli türkiye'de bulunduğu süre boyunca cezayirli olduğu için bir adaletsizlik yaşamış mı? tehdit edilmiş mi, saldırı görmüş mü? inancı ya da düşünceleri nedeniyle baskı görmüş mü? her fırsatını bulduğunda türkiye gibi müslüman bir ülkede yaşadığı rahatlığı anlatıyordu da üç yıldan sonra mı fark etmiş ırkçılığı? kulübe aidiyet duyan ve forma için savaşan ama yabancılara kıyasla çok daha az para kazanıp hor görülen bazı türk futbolcular olmasına rağmen türk insanı yabancı sınırına hep bir ağızdan karşı çıkıyor. kendi milletini yerip yabancı isteyen ırkçı mı olur?

  iki sene üst üste şampiyonluk kutlamaları sırasında sırtına bayrağını alıp yerel müziğiyle sahneye çıkarken en ufak bir tepki mi görmüş cezayirli olduğu için? kuzey afrikalı* bir diğer eski futbolcumuz amrabat’a sorsun bakalım, kendisi büyük umutlarla yüksek bonservisle transfer edilip bekleneni verememişti, o en ufak bir ırkçılık görmüş mü burada? biz her sezon feghouli'nin form tutmasını beklerken ırkçı olsak tepki göstermeden bu kadar sabreder miydik?

  feghouli biraz düşünsün, sorun kendisinde olamaz mı acaba?

  evlenecek zengin koca bulduktan sonra paraları yerken mutlu ama paranın ve sabrın tükendiğini görünce kavgalar çıkaran, boşanma sırasında da eşine iftiralar atan karaktersiz kadınlardan hiç farkın yok soso. keşke hiç tanışmasaydık. yallah arabistan’a.
 • 5008
  feghouli aptalca kırmızı kart gördü, onun yüzüne yenildik, hatalıydı, bu kadar. cezasını kesersiniz, eğer affedemiyorsanız satarsınız. bir kırmızı karttan karakter tahlili yapmak filan olmuyor.

  hem belhanda hem feghouli, fransa alt yaş milli takım formaları giymiş oyuncular. doğdukları ülkeye aidiyet duyuyorlar demek bu. göçmenlikleri ile yapılan yalan yanlış daha kötüsü ırkçı paylaşımlar moderasyon tarafından acilen silinmeli.

  belhanda ve feghouli ikilisine nereden baksan 15 milyon euro verdik. bu karalama devam ederse ikisinin de sonu diagne gibi olacak.
 • 5010
  kayıp sezonda ırkçılık üzerinden kurban edilen oyuncumuz.

  bazı arkadaşların, fegonun karşılaştığı durumu "yerlilere de aynı tepkiler olurdu" diye geçiştirmesi hakikaken turnosol kağıdı işlevi görüyor benim açımdan.problemde tam bu ya. aşağılık kompleksi ve dolayısıyla yabancı düşmanlığı ve yine başka bir açıdan yabancıya karşı aşırı özgüvensizlik bu olayda kendini ele veriyor.

  yerlilere acımasızız bizden geri olduğunu düşündüğümüz insanlara acımasızız.ama aşağılık kompleksi içinde olduğumuz diğer "ileri" ülkelere karşı çok zayıfız. "adamlar yapıyor, iş ahlakı var abi, kuzeyli topçuların disiplini efsane,kültürüne kurban olduğum italyanı, canını sevdiğimin fransızı,atom karınca japon" türü karşılıklar hep bu zayıflığın ürünü. şunu bir türlü anlayamadık, yekpare bir topluluk yoktur modamod insan yoktur.
  ama ırkçılık vardır , gizli sınıfçılık vardır. olan budur.
 • 5011
  galatasaraya belhanda ile birlikte transfer oldukları sezondan itibaren tüm maçlarda görülen kırmızı kartların oyuncularımıza dağılımı şu şekilde;

  belhanda:4
  feghouli:2
  gomis:1
  maicon:1
  serdaraziz:1
  luyindama :1
  marcao:1
  seri:1
  emremor:1
  mariano:1
  adem:1
  ahmet çalık:1

  tek tek tüm kırmızı kartları analiz ettiğinizde ahmet çalık, mariano, seri, marcao, luyindama, maicon ve gomis' in gördükleri kartlar ya 2. sarıdan pozisyon icabı ya da o anlık zamanlama hatası kaynaklı doğrudan görülen kasıtsız kırmızı kartlar. disiplinsizlik, ahlaksızlık vs içeren bir kart yok. varsa da kasıt yok.

  adem, emre mor, serdar aziz. bu arkadaşların kırmızı kart gördükleri maçların başlığına giderseniz görürsünüz ki taraftar bile arkalarında durmuş. serdar hakeme çok haklı bir tepkiden, emre ergen olması ve hakemin anlık mallığından kırmızı kart gördü. adem ise hakeme ana bacı kaydığı için gördü ki bence maaş cezası alması lazım ancak hakeme de kayması o an için zaten maç bitmiş gitmiş tüm taraftarın hoşuna bile gitmişti.

  şimdi geldik bizim biladerlere. takımın son 3 yılda en çok kırmızı kart görenleri...* feghouli zaten hiç masum rolü yapmaya kalkmasın 2 kırmızı görmüş biri yumruk biri tekmeden. doğrudan disiplinsizlik, ahlaksızlık içeren hareketler. doğrudan maç kaybetmemize neden oldu her ikisi de... belhanda içinse bir şey söyleme gereği duymuyorum. sağa sola sataşmak, hergelelik, kendini yere atmalar vs. pozisyon icabı gördüğü normal kırmızıyı geçtim sarı kartı bile yok. her maçı vukuat adamın...

  buradan neye varmak istiyorum? kuzey afrikalı, müslüman tüm topçular sorumsuz, disiplinsiz buralardan topçu almayın demek tabi ki doğru değil. sonuçta her insan karakter ve yapı olarak kendine özgü. bu yüzden bir genelleme yapmak ırkçılığı filan geçtim rasyonel olmaz. ancak galatasaray forması giyen belhanda ve feghouli bu takım için çok iyi işler yapmış, iyi hizmetler vermiş bile olsalar disiplinsiz, lakayıt ve sorumsuz futbolcular ve karakterlerdir. feghouli isteği kadar ırkçılık üzerinden kendine haklı mağduriyet çıkarsın bu onun iyi bir profesyonel olmadığı gerçeğini değiştiremez...
 • 5012
  2019-2020 sezonunda da oynasin da katki alalim diye bekledigimiz beyefendilerdendir. maalesef yine katki alamadik.

  yaptigi hatali davranisi da irkciliga uyguyorum ayagina magduriyet kasarak temizlemeye calisiyor.

  defalarca soyledim, bu ulkede cok ufak bir kesim haricinde ırkcilik yoktur.*

  bu ulkenin toplumunun kodlarinda bir kere irkcilik yok. yapiliyor vs diyen olabilir, ama munferit birkac olayi genellestirmeye calismayin hic. zorlama islere girismeyin komik oluyorsunuz. yasadiginiz toplumu da tanimiyorsunuz demektir.

  kendisine irkcilik falan yapilmamistir. evet yanlis soylemlerde bulunulmustur ama irkcilik amaci gudulmemistir.

  tekrar belirtiyorum bu ulkenin kodlarinda irkcilik yoktur. olmamistir, olamaz da.

  o sebeple lütfen pilini pirtini topla ve defol git. irkcilik yapiliyorsa ne isin var burada? yapilmiyorsa da iftiracisin ve iftiracilarin bu kulupte yeri yok. yani her halukarda defolup gitmen temennisiyle.

  edit: gizli bkz.
 • 5014
  bu sezon başında afrika kupasında final oynadığı için verdiğimiz izinden kendi isteğiyle 1 hafta erken dönmüş futbolcu.

  performansı kötüdür sonuna kadar eleştir, kalitesi aldığı parayla doğru orantılı değil diye eleştir, bir maçta saçma sapan kırmızı kart gördü diye de istiyorsan yerin dibine sok ama işin karakter ve ırk kısmına gelince biraz frene bas. geçen yılki şampiyonluğun baş aktörüdür bunu unutmayın, kimse de çıkıp geçen yıl bizi kuzey afrikalının biri şampiyon yaptı demedi ama iş saldırmaya gelince direk kuzey afrikalılardan başlanıyor olaya. yapmayın lütfen...

  feghouli'nin de cezası neyse verilsin, hatta bana kalırsa bundan sonra elden nasıl çıkarırız ona bakılsın. ancak bizi şampiyon yapan adamları tek çırpıda silip atmak yerine onlarla yollarımızı güzel bir şekilde ayırmayı öğrenelim artık.
 • 5015
  takım ortalamasının 2 katı maaş verdiğin herhangi bir oyuncudan standart bir performans beklemek gereksiz bir rüya. rekabet içine sokamadığın, ödediğin maaştan dolayı ona zaten muhtaç olduğunu hissettirdiğin her oyuncu dalgalı performanslar gösterecek, 30 yaşına gelmeden fiziksel anlamda düşecektir. bunun önüne geçmen için oyuncudan çok ekstra bir karakter ve adanmışlık beklemen lazım, kulüp yönetimi de böyle bir beklenti üzerine inşa edilemez.

  o yüzden hata, feghouli'de veya 3-4-5-6-7 milyon euro verdiğimiz diğer "yıldız" oyuncularda değil, yıldız oyuncuya ihtiyaç duyulan bu sistemde. bir an evvel kadroyu hafifletmeli, marcao-luyindama-garry rodrigues tarzı transfer ekolünü kulübün standardı haline getirilmeli, taraftar da bu yüksek beklenti-büyük hayalkırıklığı sarmalından kurtulmalı. uzun vadede hem sportif hem ekonomik olarak başka bir çıkış yolu yok.