• 8
  yapılmadığı saniyede art niyet olarak yaftalanan hadise. gerek basın-medyada, gerek sosyal mecralarda, gerek galatasaray sözlük'te bu dilenma vardır. galibiyetten sonra oyunu eleştiren sözlük tabiriyle truvadır, kötü oyundan sonra övenin ne olacağı artık duruma göre değişkendir. işin komik tarafı kötü oyunu eleştiren de truvadır, iyi oyunu öven de arada kim vurduya gidebilir...

  maç skoru bizim kendini kaybetmiş futbol iklimimizde herkesin "seve seve" kabul ettiği tek gerçek olduğu, "seve seve" de olsa bir ortak noktada buluşulabildiği tek şey olduğundan kitlelerin skor yorumculuğunda buluşması kadar doğal bir sonuç yoktur.

  var odasında photoshopla göt büyütüp ofsayt verildiği tezinin kulüp başkanı seviyesinde onay gördüğü, bir konuda doğru/yanlış dışında aldanıp da bir şey diyenin linç edildiği bir futbol ikliminde kimi ne üzerinden yorumlayıp da ne diyebilirsin ki...
 • 9
  en sık yapanlardan biri de teknik direktorler degil midir? "bugun kazandik ama kotu oynadik", "hak etmedigimiz bir beraberlik aldik", bunlari pek duymayiz. belki kamuoyu ile paylasmazlar ama bazen kendi iclerinde de gercekten skor yorumculugu yapmiyorlar mi? taze bir ornekten gidersek, 3 mart 2021 ankaragücü galatasaray maçında absurd bir penaltiyla son anda devreye 1-0 geride girmeseydik hoca devrede 3 oyuncu ve dizilis degistirmeyecekti. halbuki oyun ayni oyun, demek ki skor yorumculuğu yapiyor.

  sporda skor esastir, o yuzden saglikli bir degerlendirme sadece skor uzerinden yapilamayacagi gibi, skordan tamamen bagimsiz olarak da yapilamaz. dolayisiyla, kimi zaman ben de yapsam da, "skor yorumculuğu" tabrinin tamemen pejoratif anlamda kullanilmasini dogru bulmuyorum.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!