• 50
  bir tasarımcının hayatı boyunca hiçbir yerde göremeyeceği paraları kulubümüze kazandıran sponsor.

  estetik kaygım yok. yapılan transferlerde yeri geliyor 100.000$’ın hesabı için akla karayı seçiyoruz.
  oyunculara ne kadar az para versek diye kafa yoruyor, bunun için yönetimleri harcıyoruz.

  göğüs reklamı yapan tek takım değiliz. 5 yıl için 249.000.000₺ az para mı?
  yönetimi ve sponsoru tebrik ediyorum.

  düzenleme;

  parayı veren düdüğü çalar gibi bir düşünce ile girmedim entryi.
  en yüksek parayı veren sponsor sixt rent a car diyelim. renkleri formanda kullanılan renkler, yazı stilli ve deseni rahatsız edici değilse, reklam şirketi kulübü küçük düşürücü değilse ve tüm şartlarımızı kabul ediyorsa sponsorla karşılıklı anlaşılır. üç beş ufak detaylara takılmak görüşmeyi ve sonucu etkiler.

  bir tasarımcıya göre bu still göz zevkini bozuyor olabilir. ancak bir tasarımcı da yıllık 29.000.000₺ olan teklifi, ekonomi iyice berbat haldeyken 49.000.000₺ ‘ ye çıkaramaz.
  bu bir başarıdır.
 • 52
  galatasaray markasından büyük olmayan oto kiralamacı göğüs sponsorumuz.

  twitter'da bu konu hakkında saçma sapan yorumlar görüyorum fakat oranın nasıl bir çöplük olduğunu bildiğimden fazla kafaya takmıyorum fakat tamamının aklı selim galatasaraylılardan oluştuğuna inandığım sözlüğümüzde de sixt'in formaya uygulanış şekli hakkında değişik değişik yorumlar görmek cidden üzüyor.

  arkadaşlar kurumsal kimlik diye bir şey var, estetik diye bir olgu var, renk ahengi diye bir durum var, siz bilseniz de bilmeseniz de bunlar var ve bu doneler galatasaray'ın hem en kutsal değerlerinden biri olan hem de önemli bir gelir kalemi olan galatasaray formasını oluşturan ana etmenlerden bazıları. parayı veren istediğini yazdırır diye bir mantık dünyanın hiçbir yerinde yok çünkü formalar o firmaların para verip tuttukları billboardlar değil. ayrıca adamlar iyi para vermiş bırak siyah yazsın diye bir mantık da yok çünkü siyah yazmak için ekstra bir para falan da vermiyorlar. durumun böyle olma sebebi tamamen kulübün iş bilmezliği. ayrıca fenerbahçe, stadına şube açan dünya devi mcdonalds'a kendi renkleri olan sarı kırmızı yerine sarı lacivert kullandırıyorken mcdonalds'a göre çok daha küçük firmalar olan sixt ve getir'e sarı-kırmızı baskı yaptıramamış olmamız ciddi utanç kaynağı, bu durumu 50-100 bin dolar hesabına sokup sineye çekebiliyor olmak ise hakikaten ayıp. galatasaray'ı dünyadaki tüm rakiplerinden ayıran en önemli olgu temsil ettiği zihniyet ve değerler bütünüdür, doğduğu yerden ilham aldığı aydınlanmacı tavırdır, 3 kuruşa tamah etmek galatasaray'a yakışmaz, ayrıca dediğim gibi durumun parayla ilgisi yok sponsorlar fazladan para falan vermiyorlar istedikleri renkleri kullanabilmek için.

  herkes forma kültürüyle ilgilenecek diye bir durum yok, tasarım, görsellik ya da kurumsal kimlik gibi konularda fikir sahibi olma zorunluluğu da yok, ama en azından bu işe kafa yoran insanların doğru söylemlerine de 'bence'li yanlış olan yorumlarınızı yapmayın, bırakın bu işi önemseyenler yanlışları eleştirip işin doğrusunu gerçek hayata geçirme mücadelelerini versinler. zamanında bein sports kısaltmamızı gs yerine gal şeklinde yazarken de mücadele verdik, yine içimizden birileri çıkıp konu hakkında fikri olmadığı halde 'boş iş' falan diye yorum yaptı, ama toplu tepki sonucu yayıncı kuruluş yanlıştan dönüp doğru kısaltmayı kullanmaya başladı. günü gelecek sixt'de tepkimiz sayesinde doğru yola gelip düzgün renklerle formamızda yer alacak. görsellik galatasaray gibi dev oluşumlarda çok önemli bir konudur, bu konuda fikri olmayan ya da önemsemeyenler en azından yanlış fikirlerini ortaya sürüp verilen mücadeleyi baltalamasınlar.

  ayrıca 15 eylül 2021 tarihinde yapılan divan kurulumuzda gerçekleştirilen kurumsal kimlik sunumunda sponsorlara dair belirlenmiş kuralların hayata geçirileceği söylendi, umuyorum en kısa sürede bu saçmalık düzelir.

  https://youtu.be/EHAPrUy_odA?t=1189
  not: ilgili kısım 19:49'dan itibaren izlenebilir.
 • 53
  hem iyi para veren, hem de logosu güzel olanı nereden bulacaksın, nasıl denk getireceksin ? başka şirketlerin logoları çok mu güzel ? manunun formasının önünde teamviewer yazıyor, güzel falan değil, çoğu takımın sponsoru olan şirketlerin logosu güzel durmuyor formada, manu gibi 1000 tane örnek verilir. yapacak bir şey yok.

  burak elmas - sizin logo formada güzel durur gelin siz sponsor olun.

  şirket yetkilisi - hay hay, ama para vermeyiz.

  burak elmas - olsun, formamızda güzel dursun, iki transfer daha az yaparız sıkıntı yok.

  nereden bulacan kardeşim nerden bulacan, hem tatmin edici parayı verecek, hem logosu güzel olacak, denk gelirse işte şansımıza belki.

  araç kiralama şirketi. zor dönemde sponsor olmuştur.
 • 54
  logo renkleri üzerinden niye bu kadar fırtına koparıldığını anlamadığım sponsorumuz. arkadaş adamların kurumsal renkleri fenerbahçe–mc donalds, fenerbahçe–burger king, fenerbahçe–telsim örneklerinde olduğu gibi en büyük rakibinin renklerinden bir ya da ikisini birden bulundurur istemezsin anlarım. ki bu bile bence lompleks ve kendine güvensizlik belirtisidir. logosundaki hakim renk kırmızı olmasına rağmen kırmızıdan nefret eden fenerbahçe'nin seviyesine düşmektir. hatırlayın aziz yıldırım, dünyanın her yerinde sarı kırmızı olan köşe gönderlerini bile sarı lacivert yapmıştı. ama burada öyle bir durum da yok, sarı ve siyah senin her sene formanda kullandığın renkler. başka derdimiz mi yok. kaldı ki sponsorluk tek taraflı değil iki taraflı bir ilişki. bu devirde bu kadar para ödeyen bir kuruluşa kendi renklerini kullanmasını çok görmemek lazım
 • 56
  terra pizza gibi bir markadan sonra , logosu beni hiç rahatsız etmeyen forma sponsorumuz.
  aşırı saçma bir marka olmadığı sürece böyle şeylere çok takılmıyorum. beni formaların arkasının da parçalı olması ve yazı fontunun arial olması daha çok rahatsız ediyor.
  ben de onlara takığım mesela.
  fontlar freestyle olmasın tamam ama o zaman da ligine özel bir tasarım yap bari. arial nedir arkadaş? forma fontu mu, savcılık dilekçesi mi bu yahu?
 • 60
  galatasaray futbol takımı ile 5 senelik 250 milyon tl karşılığında, forma karşılığı anlaşmış araç kiralama şirketi. bugün, fahri olarak fenerbahçe'nin bir nevi sahibi olan şirketler topluluğu bile sahip olduğu takımın forma göğüs sponsorluğu için senelik 35 milyon tl gibi bir bedel ödüyordu eğer yanlış hatırlamıyorsam.

  bana 5 sene için 250 milyon tl versin, alnıma logosunu dövme yaptırıp dolaşırım siz ne diyorsunuz ya?

  babacim bu nasıl bir romantiklik? vallahi bizi bu romantikler bitirecek. senelerdir göğüs sponsorluğu almayan, kulüp kültürü bunu reddeden barcelona bile artık paranın esir aldığı bu futbol endüstrisine direnemeyip sponsor almış formasına, biz burada sponsor logusunun rengini tartışıyoruz.

  sanarsın sarı lacivert renklere sahip bir sponsor ve boydan boya ismini yazdıracak öyle. siyah renk forma kombinimizde kullanılan bir renkken bu sponsorun renkleri neden rahatsız etti anlamadım. kaldı ki bence gayet güzel ve tok görünüyor forma üstünde. su devirde 250 milyon tl para alacaksın, sonra ah keşke rengi siyah olmasa diyeceksin. cidden komik olmuş biraz.
 • 61
  (bkz: sixt rent a car/@thechosenone)

  öncelikle aynı bu başlıkta görüşlerini dile getirmiş yazarın dediklerine imza atıyorum ve üstüne eklemek istiyorum.

  kimse burada sixt'in tipi kötü neden sponsor kabul ettik veya daha az para vereni seçelim ama tipi güzel olsun gibi demeçleri yok.

  çevrenizde veya sosyal medyada hangi forma tasarım ile uğraşan biri ile bu konuyu konuşsanız o da aynısını der.

  ev sahibi formanda siyah detay yoksa yazı fontunu siyah kullanman formayı boğar bu bir bir daha iki, evet bazıları beğenir bazıları beğenmez ama avrupa'nın ortalama üstü her kulübünde göğüs sponsor yazısı formaya uygun yazılır.

  evet sponsorumuz fiyat bazında iyi bir anlaşma teklif etmiştir buna hiçbir lafım yok, araç kiralamaya gelince bir galatasaray taraftarı olarak ilk seçeceğim firma kendileri olacak ama konu bu değil.

  neymiş efendim yazı rengini beğenmeyince sponsora saygısızlık yapıyormuşuz, arkadaşlar ne alaka cidden ya.

  biz özensizliğin ortadan kalkmasını istiyoruz. misal magdeburger sigorta'nın adını google'a yazın kendi kullandıkları yazı fontu çok hoş bence, ama biz gidip arial font ve siyah renk basıyoruz oyuncuların ismini ise kırmızı. burada formanın bütünlüğü bozuluyor işte bunu anlamanın neresi zor, seni rahatsız etmiyor olabilir ama çoğu taraftarı rahatsız ediyor işte.

  sponsorla iyi ilişki sadece şu mu yani, sponsorun her dediğini yapalım ? biz onu daha iyi tanıtmaya daha çok aidiyet hissettirmeye uğraşalım bazı kampanyalar düzenleyelim ama bırakın da formaya koyarken de bir söz hakkımız olsun yahu.

  benim kıstasım şudur sixt fenerbahçe formasına kendini siyah bastırabilir miydi, bastıramaz mıydı ?
  kurumsal kimlik gücü maalesef fenerbahçe'nin bizden çok daha önde.
  ben buna kızıyorum sinirleniyorum.