resim
Sir Alexander Chapman Ferguson
Görev:Maç Analisti
Takım:Man. United
Yaş:79
Uyruk:Iskocya
  • 390
    fatih terim'in kalan kariyerinde guardiola, tuchel gibi isimler yerine kendisiyle aynı yolu izlemesi gereken büyük efsane. çünkü yerini daha genç, daha başarılı olacağını düşündüğü birine bırakıp, bir arka koltuğa geçip ona destek olmayı kabullenmemekte ısrar ederek kimi gün taraftarla, kimi gün yönetimle, kimi gün de oyuncularla inatlaşmaya devam ederse korkarım günün sonunda bunca çabaya, bunca emeğe, bunca başarıya rağmen bugün alex ferguson'un yaşadığı büyülü kariyer finalini yaşayamayacak.

    alex ferguson 2013 yılında teknik direktörlüğü bırakmasının ardından, aynı yılın sonunda otobiyografisini yayınladı. 2014 yılı başında uefa teknik direktör elçisi olarak atandı, 2014 nisan ayında harvard üniversitesinde eğitimci olarak görev aldı. 2015 yılında başka bir kitabı yayınlandı ve tüm bu süreçte manchester united'a danışmanlık yapmayı ve destek olmayı sürdürdü. ole gunnar solskjaer teknik direktör olarak gelirken de cristiano ronaldo 36 yaşında takıma kazandırılırken de en önde söz sahibi oldu. bugün alex ferguson old trafford'a maç izlemek için geldiğinde dışarıda insanlar fotoğraf çektirmek, kapısını açmak için izdiham yaratıyor, stadyum hoparlöründen gelişi anons ediliyor, normalde tiyatro izleyicisi diye hor gördüğümüz 76bin united taraftarı hep bir anda ayağa kalkıp kendisini alkışlayıp yerine oturuyor.

    benim de fatih terim için bundan sonra hakettiğini düşündüğüm final aşağı yukarı bu şekilde. netflix zaten kendisiyle ilgili bir yapımı yayınlayacak. otobiyografisini yayınlayabilir. avrupa'da futbol elçisi olarak görev alabilir, köklü bir üniversite'de spor bölümünde dışarıdan eğitmen olabilir. tüm bu süreçler yaşanırken de bir gözü galatasaray'da yukarıdan izliyor gerektiği yerde gerektiği kişilere aklındakileri söylüyor, stada maç izlemeye geldiğinde yer gök inliyor olabilir. gel gelelim bunların hepsini yapabilmesi için bayrağı doğru zamanda, doğru kişilere bırakabilmeli. öteki türlü bu denklemde kazanan olmadığı gibi en büyük kaybeden fatih terim olacaktır. benim şahsi fikrimse bayrak devir tesliminin bugünlerde yapılması gerektiği.