• 357
  manchester united'in başındaki ilk 6 yılını çıkardığımızda, yarattığı istatistik görünüyor ki bu adam inanılmazı başarmış bir efsane/teknik direktör. premier lig gibi tarih boyunca rekabetin ve kıran kırana futbolun hakim olduğu bir ligde, 20 senede 13 şampiyonluk almayı başarmış teknik direktördür kendisi. totalde 26 senede kazanılmış 38 kupa var ki bunların arasında 2 adet şampiyonlar ligi kupası mevcut.(kupa sayısı aberdeen ile birlikte 48 ki aberdeen başarısı da en az united'daki kadar görkemli) bu da kraliçe tarafından kendisine sir ünvanı verilmesine önayak olmuştur(alınabilecek tüm kupaları alması dolayısıyla). bana göre kendisi dünya futbolunun gelmiş geçmiş en büyük teknik direktörüdür. günümüze ve yakın geçmişe bakıldığında klopp, guardiola, morinho(şu an bitmiş bulunmakta) gibi hocalar iyi hoş ama ferguson bambaşka bir insandı. bugün devam etme şansı olsaydı mutlaka günümüz futbolunda yıkılmaz kabul edilen takımların ve oyun stillerinin panzehirini bulur, onları mağlup etmeyi başarırdı. buna adım gibi eminim.
  bir de şimdiki united'a bakıyorum. gözümde bir kez daha büyüyor. inanılmaz bir adam.
 • 358
  kendisi için manchester united'ın fatih terim'i demek mümkündür.
  manu, ferguson öncesi toplam 7 lig şampiyonluğuna sahipken
  ferguson 28 yılda 13 şampiyonluk kazanıp toplam rakamı 20 yapmıştır.
  kazandığı avrupa kupaları ve kulübü finansal olarak da harika yönetmesiyle futbol tarihinin gerçek bir efsanesi olmayı hak etmiştir.
  onun döneminde manchester united rakipleri için her zaman çok güçlü bir takımdı ve kimle oynarlarsa oynasınlar manu asla geri adım atmazdı.
  çok iyi bir taktisyen olduğu gibi, oyuncuları yönetmede de çok başarılıydı.
  genç futbolculara şans verme ve onların gelişimine katkı sağlama konusunda da çok başarılıydı.
  bugün manchester united hâlâ dünyanın en zengin kulüpleri arasında ise bu onun mirasıdır.