• 12
  fatih terim'e göre galatasaray taraftarının adıdır.
  hoca kendini taraftardan da büyük görmeye başladı. kulübün efsanesiyken onu oraya getirenleri küçük görmeye başladı. senin egondan büyük galatasaray taraftarı var hocam kendine gel. belhanda için yılların biriktirdiği saygıyı sevgiyi çöpe atacaksın. umarım sakin kafayla düşünür de ne saçmaladığının farkına varır, bu "seyirciyi" de karşısına almaz. seni seviyoruz ama galatasaray'ı senden daha çok seviyoruz.
 • 15
  bizde olmayan insan topluluğu. sadece bu rezalet futbolu seyretmek için stada giden varsa gelsin söylesin özür dileyip galatasaray sözlüğe bir entri daha girmeyeceğim. bizim inanılmaz büyük bir taraftar kitlemiz var ve bu kitle sadece takımının kazandığını hocanın deyimiyle kazanmak için uğraştığını görmek için o stada gidiyor. biz de sahaya koyulan yüreği gördüğümüzde " netice ne olursa olsun, siz bizim gönlümüzde hep kazandınız" demeyi biliriz. ama milyonlarca galatasaray taraftarının gözünde kutsal olan metin oktay' ın hagi' nin giydiği formayı zerrece haketmeyen, haketmek için en ufak çaba göstermeyen şahsiyetsizleri de kapı dışarı etmesini en iyi bu taraftar bilir. hocamız, canımız fatih terim bu kulübün belki de en büyük efsanesi olabilir. ancak bizi biz yapan en önemli özellik şudur; her zaman kazanmayı istemek. hoca ve taraftar arasındaki kimyanın bu kadar iyi olmasının bir numaralı sebebi de bu. gel gelelim zerrece kazanma hırsı olmayan bir adam üzerinden bu taraftara ayar çekmeye çalışmak fatih terim dahil kimsenin haddine değildir. bir galatasaray taraftarı olarak ben, galatasaray için bırak fatih terim' i, babamı bile karşıma alırım. bu yüzden herkes haddini bilecek! nasıl ki fatih terim galatasaray için " eleman" sıfatı yakıştırılamayacak kadar değerliyse, galatasaray taraftarı da seyirci sıfatı yakıştırılamayacak kadar değerlidir. kimse kusra bakmasın, ben yıllarca deplasman deplasman dolaşırken aklımda futbol seyretmek falan yoktu. ulan hepiniz mükemmelsiniz , bir biz adam olamadık gözünüzde. bir ruhsuz için her fırsatta arkanda duran taraftarı tefe koydun ya hoca, sana da yazıklar olsun!
 • 16
  ben değilim. değilim vallahi billahi değilim. amcam gibi sevdiğim fatih hocam elini vicdanına koysun da söylesin, bu takımın maçları futbol seyretmek isteyen adam tarafından seyredilir mi?

  ceza gibi lan, yeminle eziyet çekiyorum televizyon başında. sahada kabız bir futbol, başı kesik tavuk gibi orta yapan bekler, kifayetsiz bir on numara. muslera'nın kurtarışları hariç sahada futbol namına güzel hiçbir şey olmuyor. neden seyredeyim?

  çünkü, -keşke sözlükte büyük harf olsaydı- seyretmezsem duramıyorum. rakip ataktayken önümden biri geçerse topu takip edemediğim için gol yiyeceğiz sanıyorum ben. meslek icabı çok yol yapan biriyim. direksiyonun önünde, kadranların üstünde bombeli bir alan var ya; kaydırmaz telefon tutucu serdim oraya, telefonu oraya koyup şehirlerarası yolda maç seyrediyorum digiturkplay'den.

  futbol aşığı falan değilim. öyle olsam evimde turkcell tv+'ın full versiyonu var. açarım premier ligi, korum göbeğime biramı, -yine büyük harfle- seyrederim. galatasaray'a aşığım ben, 2012'de kadıköy'de altıpastan yapılan kafa vuruşunu çizgiden çıkardığımızda kalp krizi geçiriyordum daha 22 yaşında.
 • 17
  seyirci stada gelip reaksiyon veren insana denmez. seyirci gelip maçını izleyip, telefonu ile fotoğraf çekenlere denir. seyirci kimin iyi kimin kötü oynadığını bilmediğinden oyuncu çıkarken ıslıklamaz. taraftar ise her maçı dikkatle izlediğinden kimi ıslıklayıp kimi alkışlayacağını iyi bilir.
 • 20
  her galatasaray ve milli takım dönemini olaylar ile sonlandıran fatih terim'in 4. dönemindeki kozu haline gelmiş öğe. bir önceki büyülü sözcük eleman idi.

  galatasaray tarihinin en değerli kadrosu elinde istediklerini yapamayınca bir çıkış yolu arıyor. yönetime sallıyor; yönetim "arkandayız" açıklaması yapıyor, futbolcuya sallıyor; futbolcular "o bizim babamız" diyor. baktı ayrılmasına sebep olacak bir neden yok "dur bakayım şu belhanda'da aylarca ısrar edeyim, belki bir ekmek çıkar" diye düşündü. taraftar kendi içinde tartıştı, biri diğerini susturdu aylarca dayandı ama sonunda patladı. belhanda'nın taraftara küfür ederek çıktığı bir maç sonu hemen yapıştırdı seyirci kozunu. evet aranan bahane sonunda bulundu. seyirci. çünkü seyirci adam olsa real madrid maçını kesin çevirirdik. 130 milyon euroluk kadronun 3 aydır futbol oynamamasının sorumlusu bulunmuştu.

  benim tahminim fatih terim artık buradan yürüyecek. bir sonraki hamlesi de önümüzdeki maçlarda prensleri mariano, belhanda, nagatomo, babel yerine "alın amk madem" diyerek hiçbir taktik vermeden şener özbayraklı, taylan antalyalı, ömer bayramve jimmy durmaz'ı sürüp takımın berbat oyununu bizlere izlettirecek. yine aylarca dayanacağız ama ıslıklanma sırasının kendisine geldiği gün istiklal marşı ve kapanış.
 • 22
  karda, kışta, en zor koşullarda tuttuğu takıma destek olanlara söylenmesini geçtim, sırf bu sezon galatasaray'in maçlarını televizyonun başında izleyenlere bile seyirci denmesi haksızlık olur.

  soruyorum size, hiçbir seyirci ne oynadığı belli olmayan hiç mi hiç keyif vermeyen bir takımı sürekli izleyebilir mi? gider manchester city'i veya liverpool'u izler ama galatasaray'i izlemez. 5 ekim 2019 gençlerbirliği galatasaray maçına 90 dakika katlanabilenler ancak taraftar olabilir.

  fatih hocayı bir anlık kırgınlık ve kızgınlık ile söylediği için anlayabiliyorum ama iki sezonluk iç saha performansımızda en büyük pay da "seyirci"lere ait. iç saha dominasyonu da yok olursa fatih terim bile olsanız tutunacak bir dalınız kalmaz.
 • 25
  belhanda'yı süperlig'in dandik bir maçında değil de, real madrid'e* karşı tüm dünyanın gözü önünde ıslıklayarak piyasasını mahfeden seyircidir.

  belhanda'yı beğenmiyor, takımda istemiyorsun. olabilir.
  galatasaray satmadan alamıyor. belhanda 8-12 milyon eu bandında piyasası olan ve ilgi uyandıran bir futbolcu.

  naaptın şimdi? adamı istenmeyen futbolcu haline getirdin. tüm dünya çıkarken hangi ruh halinde çıktığını gördü. galatasaray'ın oyuncuyu ederine satma şansını yok ettin.

  taraftarlık mı bu? takımını mı düşünmüş oldun? takımına iyilik mi yapmış oldun. ben söyliyim, belhanda bu sezon satılmaz. sırf şu ıslık yüzünden galatasaray belhanda'yı satamaz ve sen de takımda görmeye devam edersin.

  ayrıca merak ediyorum galatasaray'da kim iyi oynuyor. muslera ve nzonzi dışında herkes dökülüyor. sebebi belli. suç oyuncularda değil. tekrar söylüyorum sergen yalçın bu kadroya taş gibi futbol oynatır. fatih terim görünüşe göre egosuna yenildi. şu pozisyon yaratamayıp gani gani pozisyon verdiğimiz garip tek forvetli sisteminden vazgeçmiyor. sonra basın açıklamasına çıkıp takımı maçın ilk yarısında bulduğu gol pozisyonları ile savunuyor. e arkadaş sezon başından beri ilk kez gol pozisyonu buluyorsun. maç sonunda da takımı bununla savunuyorsun. neden maçın ikinci devresinde eski tas eski hamam deyip oyunu real madrid'in kucağına atacak değişikliği yapıyorsun?

  galatasaray'ın ihtiyacı olan tek şey aklı başında bir teknik adam. bu teknik adam kendini toparlarsa fatih terim de olabilir bir başkası da... 4-4-2 oynadığı taktirde bu takım tüm taraftarı mutlu edecek futbolu sahaya koyar. seyirci kendine taraftar densin istiyorsa doğru teşhisi koyup galatasaray için faydalı tepkiyi vermeli.
 • 27
  arkadaşlarınızla cem yılmaz stand-up gösterisine gitmeye karar verdiniz.
  ışıklar söndü, cem sahneye geldi, alkış kıyamet...
  sonra başladı hikayesini anlatmaya ama espriler bayat, mizah duygusu cenk koray tadında, belden aşağı bayağı fıkralar falan..
  salon hayretle izliyor, kimse gülmüyor, bazıları koltuğundan kalkıp orayı terk ediyor.
  birileri de homurdanıyor ya da ıslıklıyor.

  eğer siz salondaki genel havanın aksine cem'i alkışlıyor ve teşvik ediyorsanız onun ya mahalleden ya da boğaziçi üniversitesi'nden arkadaşlarısınızdır. taraf olduğunuz için arkadaşınıza arka çıkar ve ezdirmezsiniz ama salonun çoğunluğu gösteriye avuç dolusu para vererek ve büyük beklentilerle gelmiştir.
  onlar da mutsuz olur hatta tepkisini dile getirir. kimi homurdanır, kimi ıslıklar, kimi instagram'a fotoğraf koyar, kimi de bilet parasını geri ister.

  pahalı stand-up gösterisinde salonda cem'in arkadaşları çoğunluk olamaz, ekseriyetle içeride seyirci vardır.
  300-500-800-1000 hatta daha üzeri türk lirası ödeyenler de ekseriyetle seyircidir ve seyirci beklediği performansı talep eder hatta mutlu son ister.
  maç önü aktivitelerinde kümülatif sosyalleşme vaat etmeyen, yürüyerek ulaşılamayan, ingilizlerin "matchday experience" dediği deneyimi yaşatamayan stadın tek ürünü yeşil çimin üzerindeki icraattır. o da kabak tadı verdiyse, seyirci arıza çıkarır. eski günlerin hatırına takıma kıyamıyorsa, o 90 dakikadan birini seçer ve tüketir.

  belhanda'nın 4 milyon euro'yu aşan maliyetini seyirci ödemektedir, seyirci müşteridir, 21.yüzyılda gösteri dünyasında müşteri haklıdır. taraftarların hoşuna gitse de, gitmese de:(
 • 28
  galatasaray'ın tarihinin en değerli kadrosu kuruldu, uçacağız bu sezon, kaçacağız bu sezon saçmalıklarından sonra tokatı sert yemiş oluşum. tokat öyle sert geldi ki bunlara intikam istiyorlar. önlerine ali sami yen çıksa şu anda onuda devirmek için çabalarlar. o yüzden fatih terim'e söylediklerine, futbolculara söylediklerine şaşırmıyorum. kendi şişirdikleri balonun, daha sezonun hemen başında ellerinde patlayışını izliyorum. falcao transfer sürecinde, almazsanız kulübü başınıza yıkarız diye ortalığı ayağa kaldıranlar, bugün 34 yaşındaki adama 3 yıllık sözleşme verilir mi diye debeleniyor.

  hoca tüm bu olayların baş sorumlusu hepimiz hemfikiriz. nagatomo- linnes olayı bile başlı başına skandal. ancak bu takım toplama bir takım beyler. bırakın uçmayı kaçmayı, devre arasına kadar o bekler değişmezse, ve babel'siz bir sisteme dönülmezse fenerbahçe'nin geçen seneki yaşadıklarını yaşamak kaçınılmaz. futbolcu nefreti öyle kaçınılmaz oldu ki, ömer bayram güzellemeleri yapılmaya başlandı. sebebi sırf mücadele etmesi. muğdat çelik'in mücadelesinden şüpheniz mi vardı?

  fatih terim gidene kadar ben galatasaray'ı bırakıyorum diyenler mi dersin, belhanda oynarsa maçları izlemem diyenler mi, benim istediğim gibi oynasın, onun istediği gibi kaçsın. hocanın seyirci ile taraftar vurgusu bundan kaynaklı işte. seyirci göz zevki isteyen, aradığını bulamadığında sağa sola saldırıp sonra arkasını dönüp gidene, taraftar; içi kan ağladığında bile acısını içine gömen, başarısızlıklarda daha çok bağlanan, kendini bir mal gibi ona buna satmayana deniyor. belhanda ıslıklama olayı dışında, en büyük ıslığı artık bizler hak ediyoruz. çünkü galatasaray taraftarı artık iyi bir izleyiciden öteye gidemiyor. ne eski agresifliği, ne birbirine güveni kalmış. yeni galatasaray hepimize hayırlı olsun.
 • 32
  fatih terim'in 22 ekim 2019 galatasaray real madrid youth league maçı sonrası belhandaya tepki gösterenlere yakıştırdığı sıfat.

  valla küfreden birisi değilim ama dün gece ben baya bir sövdüm belhandaya. ama seyirci değilim. taraftar olmasam seyirci olsam gidip başka maç izlerim. amacı seyretmek olan biri bu seneki maçları neden izlesin de kendine eziyet etsin? takım sanki futbol oynuyor.

  sayın hocam bu saçma sapan oyunu ancak taraftar izler sahadakilerin üstünde galatasaray forması var diye.