• 55
  bir twitter adresinden demediği bir şeyi demiş gibi göstererek adama karşı algı yapılıyor. bu konuşmanın olduğu programı izledim seri için 8 numara değil 6 numara gibi oynarsa daha iyi olur bunu da klasik 6 numara gibi düşünmeyin sırtı dönük top alıp çok iyi dönen bir oyuncu. seri ve belhanda pas oyununu seven oyuncular, yanlarına yine onlara benzeyen banega değil de topla hızlı çıkan bir 8 iyi olur hatta örnek olarak da bernard mensah iyi olur hiç olmadı ndiaye bile olabilir dedi. cuellar ı 6 ya atıp seri yi 8 oynatırsak bu topla alıp dönme özelliğinden yararlanamayacağımızı anlatmaya çalışıyordu.
 • 57
  fenerbahçe'de oynadığını öğrenince biraz soğuk durmuştum ilk başlarda. a spor'da 2. ligden bütün futbolcuları tanıyordu, takımları takip ediyordu, mantıklı açıklamalar yapıyordu ama yine de fenerbahçeli kimliği ön plana çıkıyordu bende. trtspor'a geçtiğinde baktım ki sadece türkiye ligini değil dünya futbolunu da takip ediyor. en azından bilgisi var, belli ki işine saygılı bir insan. böyle yorumcular baş tacıdır.

  gerekli saygıyı görmeyen bir diğer yorumcu da serkan akkoyun. en az ılgaz çınar kadar, en az uğur karakullukçu kadar futbol bilgisine sahiptir.
 • 58
  --- alıntı ---

  ersin düzen: "cuellar - seri - belhanda, iyi bir orta saha mıdır?"

  serkan reçber: "olmaz. cuellar ve seri, benzer oyuncular." (trt spor)

  --- alıntı ---

  bu yorumu yapmış olması muhtemel. ben daha sonrasında açtım yayınını ve aynen şöyle söyledi:

  "ikisi beraber olmaz dedik çünkü cuellar basan, seri pasör 6 numara."
 • 59
  seri'yi 6 numaraya atma fikrine kesinlikle katılmadığım yorumcu. zaten hemen hemen katıldığım fikri yok gibi.

  seri'yi stoperlerin önüne atmak herhalde yapılabilecek en mantıksız iş olur. bu kadar kısa boylu ve topla oynamayı seven bir oyuncuyu stoperlerin önüne 6 numara atmak kendisinden alınacak verimi yarıdan bile fazla düşürür.
 • 60
  seri için pasör 6 numara tabiri büyük rezilliktir.

  bizim ülkede bu tip bir problem var ama. oyuncuların mevkilerini doğru konuşamama gibi bir rahatsızlık var.
  seri 6 numara değildir. ne demek 6 numara?? onu bir anlamak lazım...

  eskiden 4-4-2 üzerinden yapılan bir sınıflandırmaydı bu.

  1
  2 3 4 5
  7 6 8 11
  9 10

  şeklindeydi.
  şimdiler 6 numaralara defansif orta saha deniyor.
  bizim ülkede ön libero denen şey.. bununla ilgili acayip saçma sapan şeyler dönüyor...

  oyuncuların numaralarından çok rolleri, özellikleri hakkında konuşmak gerek.
  seri'ye pasör 6 numara olarak tanımlamak facia. bunu yapan adam bir dönem ülkenin en büyük kulüplerinden birinin sportif direktörü. seri pasör 6 numara değildir. bir adamın pas özelliği var ve siyahi diye böyle saçma bir tanım yapılmaz.

  diyelim ki yaptı?
  nedenlerini araştırmak gerek. çocukluğuna inmek gerek.. böyle bir şey olabilir mi? böyle mantıksız, mesnetsiz cümle kurulabilir mi? kuruluyor işte.

  sen xavi'ye, tugay'a, pirlo'ya 6 numara diyebilir misin?

  ülke olarak şu mevzudan uzaklaşmak lazım. belhanda muhabbetinde sıkça 8,5 numara dediğimde çok küfür edilmişti. bir tarafından numara uyduruyor diye. aslında yaptığım şey advanced playmaker'a saha içinde bir numara vermekti.

  aslında bu rolde biraz karışmış durumda.
  advanced playmaker denince akla 10 numara geliyor ama aslında alakası yok. 10 numara dediğiniz şey trequartista'dır. maradona gibi... zaman zaman messi gibi.. belhanda kesinlikle bir trequartista değildir.

  şu pes zamanlarında kullanılan amc, 10 numara demek değildir.
  10 numara apayrı bir oyuncuyu temsil eder.

  belhanda advanced playmaker'dır. bu yüzden tam 10 numara olmadığı için bir yani, trequartista olmadığı için 8,5 numara olarak tanımladım. seri ise tam bir 8 numara. box to box bir oyuncu. kante gibi, juventus farklı kullansa da matuidi gibi, sergej milinkovic-savic gibi.. defans yapmasını bilen, pres yapabilen top kapan herkesi birde siyahi ise 6 numara yakıştırması yapmaktan vazgeçmek gerekiyor.

  kante'ye, matuidi'ye, sergej milinkovic-savic'e 6 numara dediğinde "ya bi git işine" dediğiniz gibi seri'ye de aynı yakıştırmayı yapan adamlara "ya bi git işine" deyin.

  daha evvel yazdım son olarak tekrar edeyim kendimi.
  belhanda ile yan yana oynamadı nice'de. favre belhanda'yı kanatlarda da oynayabilen bir advanced playmaker gibi, zaman zaman inside forvet gibi kullandı. seri'yi ise orta sahada ofansif bir box to box olarak kullandı.

  eğer serkan reçber'in fulham'dan ilham alıp defansın önünden top alsın mantığı ile bakarsak seri'ye o zaman geçen sezon yaşadığımız sorunları yaşamaya devam ederiz. çünkü ndiaye ile de benzerini yapıyordun. ne yapacaksın, seri ile başlayıp oyun kurmaya topla koşturacak mısın? adam oyunun pas hızına direkt etkisi var. hele belhanda ile birlikte 3. bölgede pas hızı doğru forvet ile ışık hızına yaklaşabilecek iken onu pasör 6 numara gibi ipe sapa gelmez bir tanımlar iki stoperin önüne dikmek seri'den faydalanamamak demektir.

  seri topu koşturur.
  bir maçta 20 kere topla 30 metre koşmaz. onu geçen sene ndiaye yaptı..