• 286
  2020-21 sezonu aşırı keyifli geçen lig. juventus'un formunu bulamaması, milan-inter ikilisinin harika bir hava yakalaması derken eski günlerini andıran bir sezon oluyor. son 10 yılın juve hariç dikkat çeken, başarılı takımları roma ve napoli, ligin yeni gözdesi atalanta, lazio, sassuolo derken güzel bir yarış.

  9 senedir şampiyon olan juve rekabet falan bırakmamıştı. ha şunu da kabul etmek lazım, takımının her sene şampiyon olmasını istemez mi bir taraftar? elbette ister. juve taraftarı açısından sorun yok elbette ama diğer takımların ortalarda olmaması, özellikle inter-milan ikilisinin yeniden zirvede olması bu sezonu çoktan özel kıldı bile.

  18. hafta itibariyle;
  milan 43
  inter 40
  napoli 34*
  roma 34
  juve 33*

  eksik olan bir maç var, juve-napoli. ancak maçla ilgili sıkıntı takvimde boş yer olmaması. daha uzun bir süre oynanmayacak o maç. mayısa kalabilir deniyor. yani bu 2 takım uzun bir süre bu "eksik" maçın ceremesini çekecekler.

  juve'nin işi şu an zor gözükse de hala en büyük favori elbette, ligin son 4 haftasına kalırsa iş şampiyon olurlar. 35. haftada juve-milan, 37. haftada juve-inter var.

  inter-milan ikilisi ne yapıp ne edip farkı korumalı yoksa juve son 4 haftaya kalırsa malı yine götürür.

  tabi napoli, roma, atalanta, lazio gibi ekiplerin ne sonuçlar alacağı, zirveye nasıl etki edecekleri önemli.

  gönlüm milan'dan yana olsa da favorim inter çünkü avrupa maçları yok, tek kulvarları lig. conte fazlasıyla iyi bir teknik adam sadece lig yarışında, milan elbette ki şampiyon olmak ister ama şu an öncelikleri şampiyonlar ligi.
 • 287
  geçen sezondan bu yana gümbür gümbür geliyor. yıllardır juventus hegomanyasını sağlam bir rakip eksikliği varken bu sezon tıpkı 90'ların sonu 2000'lerin başında ki gibi 5 tane zirve adayı olduğunu söyleyebiliriz. inter'in conte tercihi ve milan'ın zlatan önderliğinde beklenilmez sıçrayışı lige ayrı bir hava getirdi. bunların dışında lazio, atalanta, napoli uzun zamandır çok uzamadılar ama kısalmadılar, roma ise kadrosu her zaman yaklaşık 6 yıldan beri tehlikeli bir takım.

  seyircili maçların oynanması ve şuanki ligdeki tablonun devamıyla italya ligi tekrardan dünya bir numarası olacaktır. premier lig'in içinde serie a'da ki gibi roma-lazio, inter-milan ve büyük takımlar aralarında ki maçlarda oluşan atmosfer gibi bir derbi seviyesine sahip değiller. derbiyi ingilizler buldu denilebilir ancak onu bulmaları en iyisi olmaları anlamına gelmez.