resim
Ali Rıza Sergen Yalçın
Görev:Teknik Direktör
Takım:Beşiktaş
Yaş:49
Uyruk:Türkiye
  • 2394
    19 ekim 2021 beşiktaş sporting lizbon maçı sonrası yaptığı açıklamaya mı patlasam yoksa kendisinin burada iyi hoca zannedilmesine mi bilemedim. zira oyun olarak fenerbahçe'nin son şampiyonluğunu kazandığı sezondaki ersun yanal'ın taklidi. önde bas, direkt oyna, tempoyu yükselt rakip yarı sahana geldiği an yugoslav faulü yap. bu oyun türkiye liginde hala iş görüyor ancak bu oyunun avrupa arenasında başarı getirmesine imkan yok. hayvan gibi tempo yaparsın ama rakip sakin sakin oynayıp sıkıştırır bi tane. sonra hayvan gibi tempon ligdeki hakem töleransı olmadığı için geçiş hücumları yiye yiye büyük bir yorgunluğa dönüşür. rakibin yine hiç vitesi yükseltmeden 1-2 tane daha tıklatır gider.

    en çok şaşırdığım olay da bu futbolun sözlükte övülmesi ve modern futbol zannedilmesi. ya bu modern futbol falan değil, alakası yok. ersun'un 2014 de oynattığı oyun ne kadar modern olabilir ki? oldukça basit ve ilkel bir taktik haliyle avrupa arenasında yemiyor. şenol güneş kontrol oyunu oynayarak beşiktaş'ın mevcut grubundan daha zor denilebilecek bir grupda rekor puan toplamıştı. hem de hiç bir maçında bu sene dortmund maçındaki ve lizbon maçındaki tempoyu da yapmadan başardı bunu. aykut kocaman fenerbahçesi mesela; neredeyse uefa avrupa ligini alacaktı benfica'yı geçse. gayet paslı, kontrollü, bir oyundu. dalga geçilen aykut taktiği bile avrupada başarı getirebiliyor ama bu tempolu yugoslav faüllü direkt futbol edirneden öte gidemiyor. bunun hala öğrenilememiş olması ve şu taktiğin ligde 2 saçma maçta üst düzey seyir zevki verdi diye bu kadar övülmesi garip.

    neyse, mevzu bahis maça dönersek; lizbon 4.85 xg üretmiş ve 4 gol yemiş bjk. bizim mesela 6 gol yediğimiz psv maçında rakibimiz 2.7 xg üretmişti. rakibine 4.85 xg ürettiren adam 4-1 yeniliyor ve bunu şansa bağlıyor. aynen valla 4.85 xg ürettirdiğin bir maçta 4 taneden fazla yememek gerçekten büyük şans.